reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak dbać o zęby malucha?

O higienę żebów należy dbać od pierwszego zęba. Najpierw myć szczeteczką silikonową na palec samą wodą. Potem jak skończy rok kupić pastę dla dzieci od 1 do 6 roku życia. Do 6 roku życia dzieci nie potrafią samodzielnie wypłukać ust więc tak czy siak połknie pastę. Ta pasta jest nie szkodliwa, dostosowana do maluchów tak aby umyła zęby i nie zrobiła krzywdy. Zawiera mniej fluoru i innych substancji. Jest bezpieczna dla dzieci. Najważniejsze to umyć maluchowi zęby wieczorem po kolacji i całym dniu. W nocy podawać tylko wodę jeśli już cokolwiek. Chyba że małe dziecko jeszcze je mleczko to trudno.
Ogólnie te pasty (elmex około 14zł ale wystarcza na długo) sa bezpieczne dla dzieciaków. A taka szczoteczka na palec też nie duzo kosztuje.
Silikonowa szczoteczka do zębów na palec - Canpol (1595186234) - Aukcje internetowe Allegro
 
reklama
Mama_Filipa, wszystko pięknie i ładnie opisałaś wręcz podręcznikowo. Gratuluję wiedzy! :-). Każda znajdująca się tu mama doskonale wie że należy dbać o zęby malucha i jakie to ważne. Niestety ni jak ma się to do praktyki. Wątpię, by Twój malec droga Mamo_Filipa, mył zęby po każdym posiłku, po czym raczył się samą wodą, nie jadł niczego co zawiera cukier, przykładnie mył zęby, nie jadł pasty i pięknie płukał jamę ustną mając rok i 6 miesięcy :confused::dry:. Jeśli tak to gratuluję zdolnego malucha! Może czas już na studia? ;-)
Izi, podsnę Ci mój pomysł. Ja myję zęby razem z małym. Nakładam sobie pasty, a małemu moczymy szczoteczkę w wodzie i myjemy. Na początku pokazywałam mu <na sobie> jak się myje zęby, a później zachęcałam żeby mi umył zęby<oczywiście wodą>. Miał mega frajdę, a teraz myje sam;-) wodą oczywiście...
 
Ostatnia edycja:
Niunias słyszałam, że najlepiej jak wyjdzie jakiś ząbek. Ale ja ide z Kubą do dentysty jak skończy 2latka, bo rozmawiałam z pediatrą i powiedziała, że wtedy najlepiej bo dzieciaczek już co nie co rozumie
 
Mama_Filipa, wszystko pięknie i ładnie opisałaś wręcz podręcznikowo. Gratuluję wiedzy! :-). Każda znajdująca się tu mama doskonale wie że należy dbać o zęby malucha i jakie to ważne. Niestety ni jak ma się to do praktyki. Wątpię, by Twój malec droga Mamo_Filipa, mył zęby po każdym posiłku, po czym raczył się samą wodą, nie jadł niczego co zawiera cukier, przykładnie mył zęby, nie jadł pasty i pięknie płukał jamę ustną mając rok i 6 miesięcy :confused::dry:. Jeśli tak to gratuluję zdolnego malucha! Może czas już na studia? ;-)

Przecież Mama_Filipa napisała, że dziecko nawet jak połknie pastę, to nic mu sie nie stanie od tego, a nie że jej dziecko płucze świetnie buźkę, a takze żeby nie dawać słodkiego po ostatnim wieczornym myciu ząbków a nie żeby nie jadł nic słodkiego wogóle. Ja się zagadzam z Mamą_Filipa
Ja swojemu starszakowi jak skończył rok myłam zęby pastą Elmex (nigdy nie uzywałam innej), nawet jak jeszcze nie płukał sam buzi i nic mu sie nie stało. Dawałam tej pasty minimalnie, tylko lekko ubrudziłąm szczoteczkę, a potem płukałam szczoteczkę w wodzie i przecierałam ząbki. Teraz ma 5 i pół roku i zdrowe wszystkie ząbki.
Mój drugi szkrab zaraz skończy rok i też będę mu myła pastą Elmex. Do tej pory myłam samą wodą.
 
ja na szczęście nie miałam problemów z moim dzieckiem. Ma 6 lat i chętnie myje ząbki . ostatnio
zainwestowałam w płyn DentoFresh Junior (bezalkoholowy) bo chciał tak jak rodzice płukać buzie
płynem. Niech ma frajdę a przy okazji zrobi dla siebie coś dobrego
 
kasia879 dzięki wielkie za info o tej płukance ; ) również ostatnio kupiłam córeczce DentoFresh Junior
i moje dziecko z chęcią ją używa. Aż miło patrzeć.
 
reklama
mój synek szybko miał ząbki 4 miesiąc był pierwszy do 13 mies był komplet od początku nawet jak zębów nie było przemywałam buzię gazą moczoną w ciepłej wodzie potem była silikonowa szczoteczka moczona w wodzie a od roczku pasta elmex i pierwsza szczoteczka stara się sam myć ząbki ale zawsze mu poprawiam. czasem sie buntuje to na siłę nic nie robię poprostu następnego dnia zabieg trwa dłużej :) czasem daje mu moją szczoteczkę i on mi myje a ja jemu :) raz spróbował mojej pasy mocno miętowa blenda med i krzywił sie niemiłosiernie teraz nie wkłada mojej szczotki do buzi ;)
 
Do góry