reklama

Jak płatne l4 po wychowawczym?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez gagunia, 29 Lipiec 2010.

  1. gagunia

    gagunia wrzesniowa mama 2008 :)

    Witam, chciałabym upewnić się, w jaki sposób naliczane powinno być moje wynagrodzenie (a właściwie chyba zasiłek chorobowy) po przerwanym urlopie wychowawczym bez przepracowanego ani jednego dnia. Sytuacja wygląda tak: niemal całą pierwszą ciążę byłam na zwolnieniu lekarskim i otrzymywałam średnie wynagrodzenie z 12 m-cy (było to ponad dwukrotnie więcej niż podstawa), na macierzyńskim była to ta sama kwota, później skorzystałam z 6 tygodni urlopu wychowawczego (o ile się nie mylę było to 120% tej średniej, bo dostawałam kilkaset zł więcej). Następnie przez okres 8 m-cy byłam znów na zwolnieniu lekarskim (tu było płatne 80% tego wynagrodzenia, co na macierzyńskim). Kolejne 7,5 m-ca przebywałam na niepłatnym urlopie wychowawczym, który przerwałam i od razu przedstawiłam u pracodawcy zwolnienie lekarskie i zaświadczenie o kolejnej ciąży). Na forach prawniczych wyczytałam, że podstawą do wyliczenia zasiłku jest średnia z 12 ostatnio przepracowanych m-cy, czyli kwota sprzed 1 porodu, jednak dziś kadry wypłaciły mi kwotę wyliczoną z podstawy ujętą na umowie o pracę (mocno dla mnie krzywdząco). Kto tu ma rację? Z góry dziękuję za odpowiedź!
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Tego nie rozumiem. Urlop wychowawczy jest bezpłatny, wić o jakich 120% Pani pisze?
     
  3. reklama
  4. gagunia

    gagunia wrzesniowa mama 2008 :)

    przepraszam najmocniej, chodziło o urlop wypoczynkowy!
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Jeżeli przez ten okres 12 miesięcy pracownik nie otrzymał wynagrodzenia np. z uwagi na urlop wychowawczy lub bezpłatny, podstawą wymiaru świadczenia chorobowego jest wynagrodzenie określone w umowie o pracę.
     
  6. gagunia

    gagunia wrzesniowa mama 2008 :)

    Dziękuję za odpowiedź. Jednak ja na urlopie wychowawczym przebywałam nie 12 m-cy, a 7,5, poza tym moje wynagrodzenie nie jest stałe, gdyż poprzednio podstawa stanowiła jedynie 35% mojego miesięcznego dochodu. Czy tu nadal podstawą wymiaru chorobowego jest kwota z umowy o pracę?
     
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Ważne, że z usprawiedliwionych powód nie otrzymała Pani wynegrodzenia przez 12 miesięcy poprzedzających moment powstania niezdolności do pracy.

    By się do tego odnieść musiaabym znać zapis dot. wynagrodzenia jaki widnieje w umowie. Co do zasady przyjmuje się wynagrodzenie z umowy. W przypadku złożonego systemu wynagrodzeń (częśc stała, zmienna itp) moze być troszkę inaczej.
     
  8. gagunia

    gagunia wrzesniowa mama 2008 :)

    W umowie widnieje tylko i wyłącznie zapis "wynagrodzenie - kwota brutto", nie jest napisane, czy stałe czy zmienne. Nie ma też mowy o miesięcznych prowizjach i premiach, dowodem ich otrzymywania są jedynie miesięczne wpływy na konto. Dziś otrzymałam wynagrodzenie za pełen m-c i jestem już pewna, że wypłacono mi jedynie tę podstawę brutto z umowy...
     
  9. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zatem wszystko się zgadza. Podstawą do wyliczenia zasiłku jest wynagrodzenie z umowy.
     
  10. reklama
  11. gagunia

    gagunia wrzesniowa mama 2008 :)

    Witam ponownie. Jednak nie wszystko się zgadzało. Okazało się, że to ja miałam rację i na szczęście ktoś mądry w ZUSie się w porę zorientował - będą płacić mi średnią i właśnie dziś dostałam wyrównanie za poprzednie 1,5 m-ca :) To tak na przyszłość, gdyby ktoś miał podobne wątpliwości. Pozdrawiam!
     
  12. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Niestety porady zdalne często obarczone są błędem. Błędy wynikają głównie z nieznajomosci treści dokumentów (umów, postanowień sądu, ugód itp.) oraz niecelowego nie do końca zgodnego ze stanem faktycznym opisu sytuacji (problem pojęć itp.).
    Wysokosć świadczenia w Pani przypadku jest mocno niestandardowa, ale zapewne jest to wynikiem niestandardowego sposobu wynagradzania, którego w szczegółach nie znam lub nietypowych rozwiązań w umowei. Jak Pani sama widzi sam ZUS przyjał poczatkowo standardowe roziwązania, a dopiero potem zweryfikował swoją decyzję.
     

Poleć forum