reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak płatne l4 po wychowawczym?

gagunia

wrzesniowa mama 2008 :)
Dołączył(a)
11 Styczeń 2008
Postów
227
Miasto
Warszawa
Witam, chciałabym upewnić się, w jaki sposób naliczane powinno być moje wynagrodzenie (a właściwie chyba zasiłek chorobowy) po przerwanym urlopie wychowawczym bez przepracowanego ani jednego dnia. Sytuacja wygląda tak: niemal całą pierwszą ciążę byłam na zwolnieniu lekarskim i otrzymywałam średnie wynagrodzenie z 12 m-cy (było to ponad dwukrotnie więcej niż podstawa), na macierzyńskim była to ta sama kwota, później skorzystałam z 6 tygodni urlopu wychowawczego (o ile się nie mylę było to 120% tej średniej, bo dostawałam kilkaset zł więcej). Następnie przez okres 8 m-cy byłam znów na zwolnieniu lekarskim (tu było płatne 80% tego wynagrodzenia, co na macierzyńskim). Kolejne 7,5 m-ca przebywałam na niepłatnym urlopie wychowawczym, który przerwałam i od razu przedstawiłam u pracodawcy zwolnienie lekarskie i zaświadczenie o kolejnej ciąży). Na forach prawniczych wyczytałam, że podstawą do wyliczenia zasiłku jest średnia z 12 ostatnio przepracowanych m-cy, czyli kwota sprzed 1 porodu, jednak dziś kadry wypłaciły mi kwotę wyliczoną z podstawy ujętą na umowie o pracę (mocno dla mnie krzywdząco). Kto tu ma rację? Z góry dziękuję za odpowiedź!
 
reklama
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Jeżeli przez ten okres 12 miesięcy pracownik nie otrzymał wynagrodzenia np. z uwagi na urlop wychowawczy lub bezpłatny, podstawą wymiaru świadczenia chorobowego jest wynagrodzenie określone w umowie o pracę.
 
Dziękuję za odpowiedź. Jednak ja na urlopie wychowawczym przebywałam nie 12 m-cy, a 7,5, poza tym moje wynagrodzenie nie jest stałe, gdyż poprzednio podstawa stanowiła jedynie 35% mojego miesięcznego dochodu. Czy tu nadal podstawą wymiaru chorobowego jest kwota z umowy o pracę?
 
Jednak ja na urlopie wychowawczym przebywałam nie 12 m-cy, a 7,5,
Ważne, że z usprawiedliwionych powód nie otrzymała Pani wynegrodzenia przez 12 miesięcy poprzedzających moment powstania niezdolności do pracy.

poza tym moje wynagrodzenie nie jest stałe, gdyż poprzednio podstawa stanowiła jedynie 35% mojego miesięcznego dochodu. Czy tu nadal podstawą wymiaru chorobowego jest kwota z umowy o pracę?
By się do tego odnieść musiaabym znać zapis dot. wynagrodzenia jaki widnieje w umowie. Co do zasady przyjmuje się wynagrodzenie z umowy. W przypadku złożonego systemu wynagrodzeń (częśc stała, zmienna itp) moze być troszkę inaczej.
 
W umowie widnieje tylko i wyłącznie zapis "wynagrodzenie - kwota brutto", nie jest napisane, czy stałe czy zmienne. Nie ma też mowy o miesięcznych prowizjach i premiach, dowodem ich otrzymywania są jedynie miesięczne wpływy na konto. Dziś otrzymałam wynagrodzenie za pełen m-c i jestem już pewna, że wypłacono mi jedynie tę podstawę brutto z umowy...
 
Zatem wszystko się zgadza. Podstawą do wyliczenia zasiłku jest wynagrodzenie z umowy.

Witam ponownie. Jednak nie wszystko się zgadzało. Okazało się, że to ja miałam rację i na szczęście ktoś mądry w ZUSie się w porę zorientował - będą płacić mi średnią i właśnie dziś dostałam wyrównanie za poprzednie 1,5 m-ca :) To tak na przyszłość, gdyby ktoś miał podobne wątpliwości. Pozdrawiam!
 
reklama
Niestety porady zdalne często obarczone są błędem. Błędy wynikają głównie z nieznajomosci treści dokumentów (umów, postanowień sądu, ugód itp.) oraz niecelowego nie do końca zgodnego ze stanem faktycznym opisu sytuacji (problem pojęć itp.).
Wysokosć świadczenia w Pani przypadku jest mocno niestandardowa, ale zapewne jest to wynikiem niestandardowego sposobu wynagradzania, którego w szczegółach nie znam lub nietypowych rozwiązań w umowei. Jak Pani sama widzi sam ZUS przyjał poczatkowo standardowe roziwązania, a dopiero potem zweryfikował swoją decyzję.
 
Do góry