reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kadrowe aspekty - L4, macierzynski, podania

Polianna mnie interesuje twoja wypowiedź, bo też jestem na wychowawczym i zastanawiałam się czy można tak przerwać i pójść na L4?

W pierwszej ciąży pracowałam do końca, tzn. przed porodem byłam 6 dni na L4, a poza tym nic. Fizycznie do pracy wrócić nie mogę, bo nie mam co z młodym zrobić, ale L4 byłoby kuszące, bo kasa mile widziane zawsze ;-).

Czy ktoś coś wie na ten temat?
 
reklama
Ja na razie chciałabym pracować, może i moja praca jest stresująca i nerwowa ale daję radę !! Myślę że jak wszystko będzie dobrze to od połowy maja może się skuszę na l-4 żeby troche w domku posiedziec i się przygotować (zakupy, pokoik itd). Po osttniej wizycie gin chciał wypisac l-4 ale powiedziałam że na razie nie trzeba!!
AA właśnie a jak dziewczyny z tym zaświadczeniem od gina na becikowe!! tzreba zbierać systematycznie czy potem na końcu ciązy?? wiecie coś na ten temat!
 
ja narazie tezjeszcze bede pracowac tak dlugo az bede dobrze sie czula,mimo ze mam ciezka fizycznie prace ale naszczescie szefostwo bardzo wyrozumiale.ja jak dostalam zaswadczenie dla pracodawcy ciazy bylo tam napisane ze najdluzej moge pracowac do 19 maja pozniej juz nie.tutaj w niemczech kazdej pracujacej kobiecie przysluguje sie 6 tygodni przed i po porodzie tzw. mutterschutz,czyli nie jestes na L4,nie pracujesz a placi ci pracodawca jakbys normalnie pracowala.po porodzie po tych 6 tygodniach bede dostawala 67%mojego zarobku a reszte bedzie mi doplacala kasa chorych i tak przez 3 lata.

jejku maslo maslane ale chyba mnie rozszyfrujecie
 
ja narazie tezjeszcze bede pracowac tak dlugo az bede dobrze sie czula,mimo ze mam ciezka fizycznie prace ale naszczescie szefostwo bardzo wyrozumiale.ja jak dostalam zaswadczenie dla pracodawcy ciazy bylo tam napisane ze najdluzej moge pracowac do 19 maja pozniej juz nie.tutaj w niemczech kazdej pracujacej kobiecie przysluguje sie 6 tygodni przed i po porodzie tzw. mutterschutz,czyli nie jestes na L4,nie pracujesz a placi ci pracodawca jakbys normalnie pracowala.po porodzie po tych 6 tygodniach bede dostawala 67%mojego zarobku a reszte bedzie mi doplacala kasa chorych i tak przez 3 lata.

jejku maslo maslane ale chyba mnie rozszyfrujecie

Kurcze fajnie tam macie w niemczech że 100% ynagrodzenia przez 3 lata!! U na tylko macierzyński płatny podobno 22 tygodnie od stycznia, a jak sie pójdzie na wychowawczy to ani grosza nie ma niestety.:eek:
 
No właśnie, mnie zainteresował temat nowych warunków becikowego. Wie ktoś coś na ten temat?:-)

m.linijka.i.6059.jpg
 
Z tego co mi maż mówił to trzeba dostarszyć gdzieś zaświaczenie od ginekologa,że jest się w ciąży ale ine później niż do 10tc (co jest absurdalne)

geperty- tak,możesz złożyć wniosek o zakończenie urlopu wychowawczego (prawnie musisz to zrobić na dwa tygodnie przed planowanym powrotem) i pierwszego dnia wręczasz L4. Ja mam dramat natury moralnej - czy powiedzieć prawdęi uprzedzić,że kończę urlop ale nie wracam, czy też tak jak napisałam powyżej. Prawdą jest,że nie wolno zwolnić kobiety po urlopie wychowawczym. Pracodawca musi Cie przyjąć, więc powiedzeine prawdy teoretycznie nic nie zmieni.
 
Do becikowego potrzebne będzie zaświadczenie od ginekologa, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu. Zaświadczenie takie będzie stanowiło dodatkowy dokumentem przy składaniu wniosku o becikowe, także o zaświadczenie trzeba się będzie starać dopiero przed złożeniem wniosku, a nie teraz :no:. Babka w MOPSie mówiła, że to będzie druk, ale nie wiem czy do pobrania w MOPS czy też gabinety będą go miały na stanie :eek:.
 
Dzięki za podpowiedź o wychowawczym, tylko widzę małą rozbieżność, trochę poczytałam i znalazłam, że wniosek muszę złożyć na 30 dni przed powrotem :eek:. Ja jeśli z tego skorzystam, to na pewno powiem od razu szefowi, że pójdę na L4, nie chcę go zwodzić i robić zamieszania w firmie :no:, aż się boję jak zareaguje, że przez miesiąc będzie mi musiał płacić za nic :szok:.
 
reklama
Hmm, z tymi dniami muszę poszukać raz jeszcze, bo nie chcę głupstwa zrobić jakiegoś :) No właśnie głupio trochę nie mówić i zrobić kogoś w bambuko więc jakoś będę musiała go poinformować. Trudno.
 
Do góry