reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Listopadowe mamy 2021

reklama
Kurcze ja wlansie na początku myślałam żeby nie kupować tego monitora oddechu bo koleżanki nie miały i mówiły ze jak dziecko nie jest wczensiakiem i nie ma jakiś problemów zdrowotnych to zbędny wydatek ale widzę że mnóstwo z was taki monitor posiada ..
Ja tez należę do grona osób które nie ma. To moje trzecie dziecko. Gdybym dostała od lekarza / położnej sugestie żeby się zaopatrzyć to bym to zrobiła ale nikt nigdy nie sugerował. Dzieciaki zdrowe donoszone bez historii w rodzinie wiec nie wpadam pewnie w kategorie ryzyka. Porozmawiaj z lekarzem / polozna na ten temat.
 
Ja tez należę do grona osób które nie ma. To moje trzecie dziecko. Gdybym dostała od lekarza / położnej sugestie żeby się zaopatrzyć to bym to zrobiła ale nikt nigdy nie sugerował. Dzieciaki zdrowe donoszone bez historii w rodzinie wiec nie wpadam pewnie w kategorie ryzyka. Porozmawiaj z lekarzem / polozna na ten temat.
Dzięki za sugestie i tak zrobię, bo na każdym kroku pojawia się coś co by się przydało a wszystko jest po 200 czy 300 zł I można zbankrutować...
 
A powiedzcie miacie jakaś listę dokumentów które trzeba załatwić po porodzie? Wiem że becikowe to zależy od dochodu na przykład tak?
Myślicie ze większość spraw można załatwić online? 😑Boziu drugie moje dziecko a mam totalna amenzje ze wszystkim..
Widzę, że nikt nie odpowiedział, więc sobie pozwolę, choć co prawda nie jestem listopadowa, ale poczytuję Was już od dawna, bo jesteście fajne babki ☺️💐
Jak urodzisz, w pierwszej kolejności trzeba dziecko zarejestrować w USC, w tym mieście, w którym zostało urodzone. Tam też dziecko zameldują pod wskazanym adresem. Na rejestrację ma się 21 dni, ale na wciągnięcie do ubezpieczenia już tylko 7, a żeby ubezpieczyć, trzeba mieć PESEL, a PESEL nadają przy rejestracji, więc koło się zamyka - to i to trzeba ogarnąć w ciągu tygodnia.
Jeśli jesteś po ślubie to nie ma problemu z rejestracją. Jeśli nie macie ślubu z ojcem dziecka, przed porodem można zrobić uznanie ojcostwa dziecka nienarodzonego. Nie będzie potem problemu ze zmianą nazwiska np w książeczce zdrowia - na porodówce spytają, czy masz zaświadczenie z USC o uznaniu ojcostwa, jeśli nie, dziecko będzie miało Twoje nazwisko w dokumentach, wszelkich skierowaniach i właśnie w książeczce zdrowia. Oczywiście to nie obowiązek (to uznanie ojcostwa przed porodem), bo po narodzinach razem udacie się do USC i normalnie zarejestrujecie dziecko. Musicie być razem, tego nie da się załatwić online. We wcześniej wspomnianych przypadkach da się, w tym ostatnim nie.
Potem dziecko trzeba wciągnąć do ubezpieczenia jednego z rodziców. Załatwia się to w pracy, kadry powinny wydać stosowny druk do wypełnienia. Jeśli jesteś zatrudniona, składasz też wniosek o urlop rodzicielski, macierzyński jest z automatu. U mnie było to złożenie wniosku i przesłanie ksera aktu urodzenia dziecka. Resztę robią kadry.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie w KRUS (w przypadku rolników), na stronie można pobrać wniosek, wypełnić i wysłać poleconym. Można to też załatwić online, ale trzeba mieć profil zaufany.
Na stronie ZUS pue składa się wniosek o 500+. 5 minut roboty, a decyzja jest praktycznie z automatu. Pieniądze naliczają od dnia urodzenia, nie od dnia złożenia wniosku. Tu także trzeba mieć profil zaufany i konto na ZUS pue.
W urzędzie gminy (dla miastowych chyba w urzędzie miejskim?) składa się wniosek o rodzinne i becikowe. Nie składałam, bo dochód mi przekroczył, więc nic więcej nie mogę napisać, co trzeba zrobić. Wiem tylko, że 2tys na osobę nie może przekroczyć do becikowego.

Mam nadzieję, że to komuś pomoże ☺️
 
Pytanie do tych co czują już skurcze albo wcześniej rodziły ... mam skurcze i co któryś czuję takie mocne ciśnienie, które idzie mi od góry macicy w górę ciała i jak dochodzi do gardła, to aż przytyka czasami... czy to jest normalne? Czy któraś z Was tak miała?
 
reklama
Pytanie do tych co czują już skurcze albo wcześniej rodziły ... mam skurcze i co któryś czuję takie mocne ciśnienie, które idzie mi od góry macicy w górę ciała i jak dochodzi do gardła, to aż przytyka czasami... czy to jest normalne? Czy któraś z Was tak miała?
ja odczuwam to samo, też na początku nie wiedziałam czy to skurcze, ale odkąd stały się bardziej wyraźne to uważam, że to są właśnie one 🙂
 
Do góry