reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Cześć:)

długo mnie nie było na forum, dopiero wczoraj wróciłam z Polski.

Poziomeczka- nie mam swojego lekarza rodzinnego, nie wiem jak to działa tutaj, sama mam sobie kogoś wybrać? Tak naprawdę pierwszy raz dopiero byłam tutaj chora i potrzebowałam lekarza, wiec nie wiedziałam jak o funkcjonuje, mój mąz jest tu od ponad roku, ale tez nie ma lekarza rodzinnego. Mieszkam w 17 Bezirku, może kogoś polecasz?

mamusia28- tak mieszkam w 17 Bezirku:) mój adres mailowy to aleksandradebicka@gmail.com, możesz napisać jeśli masz ochotę, fajnie byłoby się kiedyś spotkać:)
 
reklama
Ola,
mozesz sobie wybrac jakiego chcesz. Niestety w 17 Bezirku nie znam lekarzy. Ale nie musi byc to koniecznie z 17go. Jelsi np. mieszkasz na granicy z inna dzielnica i jest ci blizej to tez mozesz isc do lekarza z innej dzielnicy. Ale oczywiscie najlepiej miec kogos blisko domu, zeby nie szlajac sie po miescie chora.

Praxisplan
Tutaj znajdziesz kazdego lekarza w Wiedniu. W polu "Fachgebiet" musisz wybrac "Allgemeinmedizin", w polu "Postleitzahl" wpisac kod pocztowy, czyli w twoim przypadku 1170. Nacisnac na Suchen i wyskakuje ci lista lekarzy ogolnych w twojej okolicy. Mozesz w ten sposob wybrac kazdego lekarza, od ogolnego, po specjalistow.
 
Ola
sorry, ze sie wtracam, ale jeszcze najlepiej w polu Krankenkasse wybrac ta, w ktorej jestes zapisana; bo moze sie okazac, ze wybrany przez Ciebie lekarz przyjmuje tylko prywatnie albo ma umowe z inna kasa chorych.
 
Dziewczyny, dziękuję za podpowiedzi:) Przepraszam, być może to głupie pytanie, ale jak to działa? Czy muszę iśc do takiego lekarza i powiedzieć że chce żeby to był mój lekarz rodzinny czy jak to trzeba zrobić? Rozumiem, że tego lekarza też można zmieniać co kwartał? Ja byłam teraz u dr Friedricha Ehrenreicha- nawet nie wiedziałam ale na jego stronie pisze że jest lekarzem od Allgemeinmedizin. To znaczy, że jak raz u niego byłam to jest już moim lekarzem rodzinnym?
W Polsce musiałam deklarować jakiego lekarza wybieram, czy tutaj jest podobnie? Proszę o wskazówki. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

 
ola on jest tylko twoim lekarzem zwiazanym z toba przez kwartal ( tu kwartal roczny a nie od wizyty). U nas maz ma innego lekarza ogolnego a ja innego , dzieci maja dzieciecego i u ogolnego jeszcze nie byly .Deklarowac nic nie musisz
 
Patili, dzieki za uscislenie mojego posta. dokladnie tak jest.

Ola, tak jak Kathinka pisze, jesli raz do niego pojdziesz i ci odpowiada to mozesz doniego porpostu chodzic za kazdym razem gdy potrzebujesz tego "naszego polskiego internisty". deklarowac nic nie musisz.
A jesli z jakichs wzgledow ten lekarz ci nie odpowiada to mozesz isc do innego w nastepnym kwartale.
Tu dodam, ze: kwartaly zawsze zaczynaja sie od stycznia. tzn ze gdy np. bylas u jednego lekarza 20go marca a on ci sie nie spodobal to mozesz isc do innego juz 1go kwietna.
I tak mozesz robic z dentysta, ginekologiem itp. W jednym kwartale mozesz miec chyba dwoch nowych lekarzy (ale roznych, tzn gin i np. allgemeinmed. a nie dwoch ginekologow)
mam nadzieje, ze nie namieszalam! :-D
 
Dziękuję za odpowiedzi. Teraz już wszystko rozumiem:) ja myślałam, że jest odwrotnie, że kwartał liczy się od dnia wizyty u danego specjalisty.
Mam pytanko z innej beczki, ile wasze dzieciaczki miały tygodni jak pierwszy raz pojechaliście do Polski? Jak długo trzeba czekać na paszport? Termin porodu mam na 27.12, wiem że rożnie to może być, mogę urodzić wcześniej lub później, w każdym razie studiuję jeszcze w Polsce i w połowie stycznia mam sesje egzaminacyjną i zastanawiam się czy w ogóle dam radę dojechać, czy to będzie możliwe z takim maleństwem.
 
Mam jeszcze jedno pytanko, czy któraś z Was miała w ciąży problemy z dziąsłami? Od 3 tygodni bardzo mi krwawią dziąsła podczas mycia zębów, ostatnio zauważyłam też, że jak jem np. jakiś twardszy owoc to też od razu krwawią. A wczoraj zobaczyłam, że odeszło mi kawałek dziąsła od 1 na dole:( jutro pójdę do dentysty, zmartwiłam się tym, boję się żeby coś poważniejszego się z tego nie zrobiło:(
 
Ola, to napewno nic powaznego ale do dentysty musisz isc!

co do wyjazdu: moja mala miala 2 m-ce jak pojechalismy do PL, jechalismy pociagiem sypialnym, nie bylo problemow.
ja tez bylam w trakcie studiow jak urodzilam mala ale studiowaam w austrii wieczorowo. wieczorami maz zostawal z dzieckiem a ja grzalam szkolna lawe. wszystko jest do zrobienia tylko potrzeba dobrej organizacji i pomocyze strony rodziny, meza, dziadkow...
Ja tez mialam duzo wyrzutow sumienia, ze nie bylo mnie przy dziecku ale mam skonczone dwa kierunki a corcia kocha mnie nad zycie i vice versa! zycze duuuzo wytrwalosci i pomocy rodzinki!!!!!!:tak:
 
reklama
Poziomeczka, czyli uważasz że wcześniejsze terminy wyjazdu do polski np. po 3 tygodniach nie wchodzą w grę? Lepiej jak sama pojadę na zajęcia, a córcia zostanie tutaj z mężem. A sa jakieś ograniczenia od lekarza? co jaki czas trzeba się wstawiać z maluszkiem do lekarza? Ja chciałam to zrobić tak, ze pojadę do Polski z małą i tam będą się nią opiekować moi rodzice a ja będę jeździć na zajęcia, studiuję zaocznie i mam zjazdy co tydzień.
 
Do góry