reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Irlandii!!

reklama
Hej witam!!
Juz 26 list .albo dopiero lecimy do irlandii juz dziecmi a mam pytanko skoro moj maz nie ma jeszcze kontraktu czy my tam za opieke lekaraska bedziemy palacic wrazie jak by zaszła potrzeba ja jestem w ciazy ,taka mala wpadka i chodzi glownie czy ja bede miec platna opieke .Dzieci ok to wiem ze wiyta kosztuje 50 euro tylko jak to jest z kobietami w ciąży jak mąz jescze legalnie nie pracuje??
 
iwka.o. Bez wzgledu na to czy Twoj maz pracuje legalnie czy nie (swoja droga to praca bez kontraktu tez jest legalna, o ile sa wszystkie podatki przez pracodawce oplacane) kobiety w ciazy maja zagwarantowana darmowa opieke lekarska. Dotyczy ona jednak TYLKO ciazy jako takiej (juz np jak trafisz do szpitalaze schorzeniem z nia nie zwiazana to musisz placic) i dotyczy ona tylko wizyt zaplanowanych przez HSE ( takie tutejsze NFZ)
Wbrew obiegowej opinii ze za pierwsza wizyte sie placi, tak nie jest. Pierwsza wizyta, jesli jestes pewna ciazy powinna byc darmowa. (chociaz zdazaja sie lekarze nie przestrzegajacy tej zasady) Tyle mojej wiedzy.
Dziewczyny bardziej doswiadczone poprawcie mnie jesli sie myle
 
hej witajcie,

Ja nie mieszkam co prawda w Irlandii, ale myśle czy nie spróbowac...
W wolnej chwili spróbuję przejrzec Wasze posty może cos istotnego wyczytam.

Mam takie pytanko ile podatku płaci sie w Irlandii?
Ile kosztuje wynajęcie mieszkania typu 100m2 (oczywiście cena zależy od standardu i punktu, ale tak srednio...)
a może wiecie jak jest ze szkołami , sa płatne? alekarze?

Sorry że Was tak zarzucam pytaniami ale trafiaja się ciekawe oferty a ja nie wiem czy kwoty które oferuja są dla 4 osobowej rodziny wystarczające.... :-)


A jak Wam sie wogóle żyje w Irlandii? ??//????? :confused:
 
Edzia, wszystko zalezy od miasta, i podejscia...
Podatek tez zalezy od wielu rzeczy, moj mezulo placi aktualnie 10,92 euro co tydzien, ale zabierali mu 180 euro na poczatku... ( z pensji 400)
Ja mieszkam w Galway, i za mieszkanko 4ro pokojowe placimy 900e na miesiac(stary dwupietrowy blizniak, z mieszkalnym poddaszem i dwoma lazienkami)+oplaty, mozna dostac taniej ale to na obrzezach miasta, ale korki sa kosmiczne w godzinach pjazdy do pracy, a tutaj prawie wszyscy pracuja na w tych samych godzinach.
Nie mozna tutaj liczyc na obszerne mieszkania (chyba ze kosmicznie drogie) bo tu kazdy kawalek przestrzeni jest baaaaaaardzo cenny
Lekarze sa platni, i to bardzo mocno, no chyba ze ma sie medical card ale to trzeba odpowiednio malo zarabiac zeby sie zakwalifikowac. Co do szkol nie mam pojecia.
Mi sie mieszka calkiem niezle, ale tylko i wylacznie dlatego ze jestem tu z mezem. Mieszkanie niestety wynajmujemy razem z 6-cioma innymi osobami bo nas samych nie byloby stac, a to niestety rodzi konflikty.
Irlandia jest jak dla mnie kompletnie do Polski niepodobna i czesto ciezko sie do niektorych rzeczy przyzwyczaic.Sa chwile kiedy chce sie wracac do kraju, ale niestety pieniadze zatrzymuja tutaj. No i oczywiscie Angielski, da sie przyzwyczaic, ale czasem chcialby sie zalatwic niektore rzezcy po polsku.
Ktos mi powiedzial ze zeby tu wytrzymac trzeba brzyjac punkt widzenia typowego irlandczyka czyli niczym sie nie przejmowac...
 
Witam kobietki:-)
Czy sa tu moze jakies mamuski z BELFASTU to jest Irlandia Pln bo juz bzikuje.
Obecnie jestem mamuska picioletniej corci i czekam na drugiego szkraba:tak:
 
iwka.o
Ja zaplacilam za moja pierwsza wizyte u Gp i z tego co wiem to kazdy placi:baffled:
Pozniej juz jest darmocha,do czasu kiedy Twoje dziecko nie skonczy 6 tygodni.
Edzia mieszkanie marzenie:laugh2:
Dom ze schodami po ktorych juz mi sie nie kceeee wchodzic:laugh2:
Ale poza Galway(dosc sore miasto) place 620 za miesiac i mieszkam z mezem,dzieckiem i kolega.
Uwiez mi,zmienialam chatke juz z 5 razy,bo mieszkalam z "przyjaciolmi" i zawsze cos bylo nie tak:wściekła/y:
Niema jak samemu:laugh2:
Podatki to 20% i 42 %.
Jezeli przychod roczny nie przekracza 28.000 e to placisz 20% podatku,a powyzej 42%.
Ale co wazne:na koniec roku zwracaja:tak:
Aniay twoj maz placil Emergency Tax,a to pewnie dlatego,ze nie mial PPS.No.
I to na bank mu zwrocili kiedy zlozyl form 12A.
malzenstwa maja tutaj o wiele lepiej niz single.Bo podatek mozna nalozyc na jedna z osob.
Szkoly sa darmowe,ale ciezko sie dostac do najlepszych:dry:
Lekarze:drodzy,niedoswiadczeni i leniwi:eek::wściekła/y:
A poznalam juz kilku takich:dry:
Pytaj wiecej;-)

A co u nas:
Antka uszy sa chore,a to przez wlasnie "wspanialych "lekarzy w Galwayowskim szpitalu.
Nie rozpoznali,ze ma zapalenie ucha i przepisali antybiotyk na "wirusa we krwi".
Antybiotyk ogolnie do dupy i leczenie trwa juz 3 tygodnie:wściekła/y:
A spedzil w szpitalu 14 godzin:szok: i w tym czasie zrobili tylko badanie krwi i moczu(oczywiscie wynikow nam nie pokazali)ale stwierdzili,ze wszystko jest "all right":eek::no: Widocznie nie bylo:wściekła/y:
Czasami mysle o powrocie:baffled::sick:
Filpi a co u Dawidka i Filipka?
Kamcia chyba musze odebrac swoje ksiazki,mam kolejna osobe do pozyczki,ale ja niie mam jak sie ruszyc do Galway tak wiec maz je odbierze.
Tylko podaj mi numer telefonu bo tamten gdzies zapodzialam:eek:
Delfinek,maz przekazal pozdrowienia,ale jak ty go poznalas?:laugh2::laugh2::laugh2::laugh2:
Kiedy przeprowadzka?
 
Normalnie przed chwila szlak mi klawiature trafil O_O

Anineczka
Tak tak juz mu pieniazki oddali (po ponad pol roku- -') ale to byly rozne zabawy z tym cholerstwem.
Ja od pierwszej wizyty u GP nie placilam nic, powiedzial mi ze mnie to nie obowiazuje bo wiem ze jestem w ciazy ( zreszta cieko bylo zaprzeczyc w 6tym m-cu) Ale ja na lekarza naprawde super trafilam. Jak poszlam do niego zmezem bo mu cos w barku przeskoczylo ( ajeszcze MC nie mamy) i powiedzialam ze mamy problemy finansowe, to nie dosc ze za darmo leki dal, to jeszcze chcial za darmo przyjac. :p
Ale wiem ze to zadkosc tutaj.
 
No to Aniay super masz lekarza:-)
Tylko pozazdroscic:tak:
A i moze dlatego,ze tak wysoko w ciazy bylas to nie placilas?;-)

Z jednej strony szlak trafia,kiedy pobieraja emergency tax,ale pozniej jak oddaja wysoka sumke to jest fajnie:happy2:
My dostalismy ostatnio 1300euro,bo zaczelismy sie rozliczac jako maried i zwrocili nadplacony podatek w 2 tygodnie.
Tak wiec nie narzekam na tutejszy tax office:tak:
 
reklama
Czesc Dziewczyny, pozwolcie, ze sie do Was przylacze. Mieszkam z mezem w Galway od prawie dwoch lat i jestem szczesliwa posiadaczka 14 tygodniowego "brzuszka" ;-) Chcialabym od razu zapytac, czy trzeba sobie jakos specjalnie zasluzyc, aby pierwsza wizyte w szpitalu miec wczesniej anizeli w okolicach piatego miesiaca? Bo mnie wyznaczono termin dopiero na polowe stycznia, to bedzie prawie polowa 6-go m-ca :szok: Napiszcie mi prosze jak to u Was wyglada? Pozdrawiam serdecznie
 
Do góry