reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

MOPS-proszę o odpowiedź!!!

nie chcę mieszać,
ale co z nr PESEL ? 4 lata temu był wymagany do becikowego czy teraz już tego nie wymaga ?
Po drugie szpital wysyła info do URZĘDU STANU CYWILNEGO w mieście w którym dziecko się rodzi.
akty urodzenia i zgonu zawsze się odbiera w miejscu zdarzenia :-) Z tym meldunkiem to nie wiem co Ci poradzić, bo wynajmujący rzadko chcą meldować choć by czasowo :-(
 
reklama
nie chcę mieszać,
ale co z nr PESEL ? 4 lata temu był wymagany do becikowego czy teraz już tego nie wymaga ?
Po drugie szpital wysyła info do URZĘDU STANU CYWILNEGO w mieście w którym dziecko się rodzi.
akty urodzenia i zgonu zawsze się odbiera w miejscu zdarzenia :-) Z tym meldunkiem to nie wiem co Ci poradzić, bo wynajmujący rzadko chcą meldować choć by czasowo :-(

i o uldze podatkowej
Nie każde dziecko daje nam możliwość skorzystania z tego odpisu podatkowego. Krąg dzieci „objętych” ulgą został wskazany w ustawie. Możemy więc korzystać z odliczenia wychowując dzieci:

- małoletnie,
- bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25 lat, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie. W tych przypadkach odliczenie przysługuje rodzicom jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT) bądź dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej.
 
Witam,

Chcialabym sie podczepic z moim pytaniem pod ten watek. czy ktos sie orientuje czy zamiast zaswiadczenia o byciu pod opieka lekarska wystarczy ksero karty ciazy plus oryginal do wgladu? ... chodzilam do gina prywatnie i nie oplaca mi sie placic 130 zeby tylko dostac zaswiadczenie...
 
No właśnie PESEL,gdzie i jak? Ile jest w ogóle czasu na załatwienie nr PESEL? Bo jak będę musiała jechać do siebie,to tego nie widzę. Drugi koniec Polski,a forma po porodzie i do tego maleństwo połączone z naszą kochaną koleją....ehhh.
Na meldunek nie mam co liczyć. I tak się cieszę,że ktoś mi się zgodził wynająć pokój z dzieckiem,bo szukałam 4 miesiące i już myślałam,że na ulicy wyladujemy.
A z tą kartą,to też chętnie się dowiem. Ja mam jeszcze wypis ze szpitala dotyczący 1-dniowego pobytu na badaniach.
 
Nr pesel odbiera się w USC w miejscowości, w której się rodzi dziecko, czeka się na niego koło miesiąca, nie jest wymagany do becikowego, Pan lub Pani w urzędzie może Cię co najwyżej poprosić, żebyś uzupełniła go jak już będziesz miała, ale ustawa nie nakłada obowiązku podawania nr pesel dziecka przy ubieganiu się o becikowe.
My nie wymagamy meldunku w miejscu składania wniosku; jeśli osoba nie ma meldunku, ale zamieszkuje u nas pisze oświadczenie, że tu zamieszkuje z zamiarem stałego pobytu.
I my nie honorujemy kart ciąży ani zaświadczeń ze szpitala, wymagamy zaświadczenia lekarza lub położnej, bo taki jest wymóg ustawowy - generalnie na podstawie karty ciąży inny lekarz też może wypisać takie zaświadczenie, ale akurat u nas rodzinny nie chce, bo się na to wypina, może u Was to inaczej wygląda :)
 
Nezumi po 6 tygodniach od porodu i tak chyba na kontrole pójdziesz :>? wtedy możesz poprosić :-) Becikowe - Przewodnik Krok po Kroku

No wlasnie ide na kontrole do lekarza z NFZ, innego niz ten ktory prowadzil ciaze. Moze na podstawie karty ciazy on mi wypisze takie zaswiadczenie?

o wlasnie zauwazylam ze shannoka, o tym pisala, ze nie wiadomo czy mu sie zechce. No nic ide do lekarza w 10.03 to sie przekonam :)
 
Ostatnia edycja:
Aby dostać becikowe obowiązkowo trzeba mieć już także nr PESEL dziecka.
I ja dostałam wniosek na którym muszą być daty trzech wizyt w ciągu trwania ciąży.
 
Bylam u ginekologa na wizycie z okazji 6 tygodni od porodu. Nie byl to moj lekarz prowadzacy, bo chodzilam prywatnie, przynioslam swoja karte ciazy i poprosilam o zaswiadczenie do MOPSU. powiedzial ze mi wypisze, ale ze koszt jest 40 zlotych. Jakies przegiecie. Zaslanial sie jakim rozporzadzeniem, ze to zaswiadczenie nie jest kontynuacja leczenia, prawde powiedziawszy za bardzo nie sluchalam, bo sie nie chcialam denerwowac...

Ciekawe czy swoje pacjentki, ktorym prowadzi ciaze w NFZ tez kasuje po 40 zlotych...
 
reklama
Bylam u ginekologa na wizycie z okazji 6 tygodni od porodu. Nie byl to moj lekarz prowadzacy, bo chodzilam prywatnie, przynioslam swoja karte ciazy i poprosilam o zaswiadczenie do MOPSU. powiedzial ze mi wypisze, ale ze koszt jest 40 zlotych. Jakies przegiecie. Zaslanial sie jakim rozporzadzeniem, ze to zaswiadczenie nie jest kontynuacja leczenia, prawde powiedziawszy za bardzo nie sluchalam, bo sie nie chcialam denerwowac...

Ciekawe czy swoje pacjentki, ktorym prowadzi ciaze w NFZ tez kasuje po 40 zlotych...
wow ale lekarz nie ma co...za zaswiadczenie nie powinno sie placic...
 
Do góry