reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

nazwisko dziecka

Tygrysek1985

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Luty 2008
Postów
5 153
witam, moja siostra zaszla w ciążę i zyje w wolnym zwiazku, chce zeby dziecko mialo po urodzeniu jej nazwisko, jak to prawnie zrobic?
 
reklama
Normalnie. zapisując dziecko wpisuje swoje nazwisko. Nawet jak Ojciec dziecka bedzie sie sprzeciwiał, bedąc panną ona decyduje jakie nazwisko ma jej dziecko.

Facet dziecko moze uznac, nie dając swego nazwiska.
 
Dokładnie jeśli nie jesteś mężatką to ty decydujesz o dziecko, dosłownie o wszystkim, a nawet jakbyś była zamężna to też ta kwestia jest do rozwiązania. Moim zdaniem sprawa dziedziczenia nazwiska to trochę stereotypy, a upieranie się aby przyszła żona wzięła nazwisko męża to już w ogóle tragedia każdy niech ma na imię i nazwisko tak jak tego pragnie i koniec.
 
witam, moja siostra zaszla w ciążę i zyje w wolnym zwiazku, chce zeby dziecko mialo po urodzeniu jej nazwisko, jak to prawnie zrobic?

O nazwisku dziecka decyduja RODZICE lub w braku porozumienia między nimi sąd.
Fakt,z e siostra jest panną niczego nie zmienia. Chyba, ze ojciec dziecka go nie uzna - wtedy dziecko z prawnego punktu widzenia jest dzieckiem siostry (tylko) i to ona decyduje o jego nazwisku.
 
reklama
Nie bede zakladala nowego watku, bo moj problem tez dotyczy nazwiska dziecka, a sprawa jest bardziej skomplikowana. Mam corke z wolnego zwiazku, ma obecnie 9 lat. Rozstalam sie z ojcem dziecka. Wyszlam za maz 2 lata temu i nosze nazwisko meza. Corka ma nazwisko swojego taty, ale jest z tego powodu niezbyt szczesliwa. Mamy z malzenstwa syna, wiec tylko ona ma inne nazwisko. Mieszkamy od 2 lat na stale w Niemczech. Czy dotyczy nas prawo niemieckie czy polskie? A jesli ojciec corki nie wyrazi zgody czy jest szansa na zmiane jej nazwiska ? Zupelnie nie wiem jak sie do tego zabrac, a chcialabym zeby mala nie czula sie odizolowana od rodziny z powodu nazwiska. Dodam ze jej ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie, nie kontaktuje sie z nia od prawie dwoch lat.

Przepraszam ze nie uzywam polskich znakow ( nie mam ich w klawiaturze)
 
reklama
Do góry