reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

NDT-Bobath

Kochane!! Nie chce sie przedwczesnie cieszyc ale chyba Bąbel robi pierwsze obroty wokol wlasnej osi. Zostawilam go samego i obserwowalam z boku a gluptasek SWiADOMIE (co najwazniejsze) a nie przypadkowo przekladal raczki po zabawke, ktrora toczyla sie w bok a on ... ZA NIĄ! I mimo ze jego raczki byly na poczatku w tyle jak zawsze to potrafil je przelozyc i siegnac po zabawke!! :-):-):-) Raaaaanyyy ale sie ciesze ze nareszcie zaczyna rozumiec o co biega w lapaniu i w obrotach :-D
A mnie choroba bierze. mialam nadzieje od rana ze przejdzie ale doszly wymioty :szok: i goraczka 38st.... Chronie jak moge Bąbla ale cos mi sie zdaje ze to jakis wirus i ze nie wiele pomoga tu moje starania.....
 
reklama
mój synek ma roczek 5.09.2010:) urodził sie w 39 tyg. ciązy. Wszyatko bylo dobrze mały dostał 10 punktów po porodzie. Ale nie wiem co teraz sie dzieje:( maly ruchowo jest jakies 5 miesiecy do tyłu :(
 
Chciałam jeszcze spytac wzwiazku z tym co napisałąś jeżeli z usg wychodza wspomniane anomalia ,co wtedy jak wtedy to leczą? tez włacznie przez ćwiczenia czy to juz zupełnie inna sprawa. Ja na usg jestem zapisana z małym dopiero na 29 wrzesnia:( dziś niestety trzeba swoje odczekać.
 
DoubleFantasy mi lekarze mowili ze to mozna leczyc tylko rehabilitacja... Ale jak dokladnie jest to jeszcze nie wiem. ja usg tez mam przed soba, w srode za tydzien.
 
Dokładnie tak - tylko rehabilitacja i odpowiednia stymulacja dziecka. Do roku z mózgiem można zrobić praktycznie wszystko dlatego tak ważne jest, żeby zacząć ćwiczyć odpowiednio wcześnie. Widziałam dzieci z tą samą diagnozą na turnusie, których mamy zaczynały rehabilitację w 12 mies życia i 2 roku życia (nie z winy mam, lecz "ślepoty" i nonszalancji lekarzy). Róznicę określiłabym jako przepaść.
Acha, jeszcze na ostatnim turnusie mamy podpowiedziały mi, że można przy rozliczeniu podatkowym rocznym odliczyć 2 tys na dojazdy na rehabilitację, nie trzeba mieć żadnych faktur na paliwo, ino w razie wezwania na kontrolę do US zaświadczenie z przychodni, że dziecko jest rehabilitowane. Ale nie wiem kurcze, czy ten odpis nie przysługuje tylko jak ma się orzeczenie o niepełnosprawności dziecka..
 
Witam,czy mogę do Was dołaczyc ? Córeczkę rehabilitowałam Bobathem przez 8 m jakby co to tez służę radą.Moim zdaniem nasze pociechy które urodziły się o czasie i z 10 punktami Apgar mają lub miały bardziej słabszy start bo tak naprawdę w wielu przypadkach i opóźnienie w rozwoju zostało wykryte zbyt późno bo dzieci nie były pod stałą kontrolą neurologa od urodzenia bo niby urodziły się zdrowe.
Co do niepełnosprawności samo to że dziecko jest rehabilitowane należy sięb zasiłerk,moja córeczka dostała na rok potem już nie stawała na komisję bo jest zdrowa,te 150 zł bardzo się przydało nawet na dojazdy dobre i tyle.
KARI u mojej córeczki w 8 m stwierdzono opóźnienie 4 m stwierdzono rozwój ruchowy na 4 m w 12 na 6 m a w 16 już na roczek także nie masz co się martwić na zapas.
Na szczęscie u nas opóźnienie było tylko ruchowe,umysłowo córeczka rozwijała się prawidłowo.
 
Anek, ale ten zasiłek to dostawałas dlatego, że Twoje dziecko miało orzeczenie o niepełnosprawności, prawda? Innej możliwości nie ma.. (chyba, przynajmniej z tego, co wiem...)
 
Chyba chodzi o usg przezciemieniowe?
Wiesz, jeśli w usg wyjdą jakieś anomalie (asymetria komór, leukomalacje, torbiele, porencefalia itp ) to może wskazywać na przyczynę opóźnienia. Usg jest jednak dość "grubym" badaniem (trzeba b wprawnego oka żeby np dostrzec leukomalcje), najlepiej MR móżgowia zrobić. Ale jest usg wyjdzie ok, to pewnie dalej tematu nie będziecie drążyć.. Te badania i tak nie uwidoczną zmian na poziomie komórkowym, Do tego służą b szczegółowe badania, ale koszt i czas oczekiwania sprawiają, że nie wykonuje się ich w takich "zwyczajnych" przypadkach.
Przypomnij prosze (bo nie masz suwaczka) ile ma twój maluszek i w którym tygodniu się urodził?

Franiowamamo, możesz coś więcej napisać o tych badaniach? U nas co prawda przezciemieniowe wyszło dobrze, ale mieszkam w małej miescinie, gdzie tylko jeden lekarz takie usg robi i to jeszcze prywatnie i jakoś nie bardzo mu ufam. Zarejestruje nas do innego w innym miescie, ale termin pewnie tez bedzie odlegly. Proszę, napisz cos wiecej o tych nieprawidlowosciach i badaniach.
 
reklama
Co do tego opuznienia w rozwoju takze umyslowym, bede sie dopytywac w srode w krakowie, wczesniej poprostu mi to na mysl nie przyszlo...
Moze jutro wpadne do przychodni do pediatry Adaska bo musze i tak wziasc skierowanie do neurologa wiec zapytam dokladnie o to orzeczenie o niepelnosprawnosci. Slyszalam cos ze to lekarz pediatra cos wypisuje jakies zaswiadczenie o chorobie dziecka. Wiec warto zapytac jak to sie odnosi do mojego przypadku, nie ma na co czekac.
Anek, ile miala twoja cora jak wykryli opuznienie?? ja wlasnie jestem wsciekla ze mi cos powiedzieli ze jest nie tak jak maluch skonczyl 6msc... Ostatnio spotkalam w przychodni kobiete z 7msc synkiem, podobne objawy do mojego synka, tez 10pkt przy urodzeniu, ale dziwne odginanie ciala w luk, asymetria, problem z poruszaniem sie (w sensie raczki nozki) z ta roznica ze u niego zauwazyla to lekarka jak mial 3mies i przez 4mies rehabilitacji mieli ogromna poprawe. My zaczelismy za puzno, nikt tego nawet nie ukrywa ze rehabilitacje powinno sie zaczac przed 6mz dziecka. Mam tylko nadzieje ze bez wzgledu na to ile ta rehabilitacja bedzie trwala to wszystko kiedys wróci do normy.
 
Do góry