reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niskie AMH i niepłodność

Dołączył(a)
25 Listopad 2021
Postów
10
Hej dziewczyny, piszę bo być może któraś ma podobną historię jak moja i więcej doświadczenia ;)
Niestety zostało u mnie przebadanie AMH i jest w wyniku 0,48 :(( Był to dla mnie szok. Świat zawalił się w ciągu 1 sekundy.
Ale przejdźmy do początku... Przez ostatnie 2,5 r brałam tabletki antykoncepcyjne (VibinMini - zostało mi jeszcze kilka opakowań więc jeśli ktoś czyta ten post a potrzebuje to zapraszam PRV). Z początkiem miesiąca wybrałam się do lekarza aby tabletki zamienić na wkładkę domaciczną. Na wizycie oczywiście pełne badanie oraz USG. Lekarz powiedział, że nie widzi przeciwskazań do założenia takiej metody antykoncepcji lecz nie podobają mu się jajniki i prosi by wykonać badanie AMH... Tak więc się stało... Wynik 0,48 jak już wiecie, a wraz z nim jakby czas na kilka godzin się zatrzymał. Dodajmy tu może liczbę... Mój wiek, to obecnie 25 LAT ! Niektóre z was powiedzą... to idealny czas na dziecko. Bądź wiele z was może już ma dzieci będąc w tym wieku :) Ja miałam inne plany na najbliższe 2 lata ale cóż ... Życie nie wybiera ;) Tak więc bierzemy się z partnerem do roboty !

Pytanie teraz do Kobitek które są z takim samym wynikiem... czy lekarz coś wspominał że może być to niedoczynność przysadki mózgowej ? Ponieważ ja dostałam taką wstępną diagnozę :( Czy są jakieś sposoby aby pobudzić przysadkę ? Unormować jej działanie ?
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedzi !
 
reklama
Nie wiem czy mogę cię pocieszyć, ale ja mam obecnie 42 l. i moje AMH wynosi 0,244, z porywami do 0,48. Więc patrząc na Twój wiek i mój, masz większe szanse niż ja, bo teoretycznie komórki powinny byc lepszej jakości. Jednak skoro lekarz zobaczył, że nie podobają mu się jajniki, czego u mnie nikt nie widzi, coś jest narzeczy.
W I ciąże zaszłam w wieku 40 l. straciłam ją w 11 tc i wówczas zaczęłam robić większość badań na własną rękę, bo prawie każdy lekarz twierdził, że straty się zdarzają a tym bardziej w tym wieku. No i wyszło szydło z worka. Niski poziom odpowiada po części za jakość. O dziwo po stymulacji zaszłam szybko w ciążę, też ją straciłam ale już w 16tc. Obecnie w I cyklu oficjalnego starania się zaszłam III raz. Oby teraz już w zdrową.
Badałam m.in sprawy trombofilii, wyszły mutacje, nie do końca dobry kariotyp, no i co wpływa na jakość ponoć, krytycznie niski poziom d3, gdzie mogłam pracowałam nad tym by polepszyć jakość, no i teraz muszę poczekać czy wysiłek przyniósł rezultat. Nie przechodziłam żadnych operacji, zabiegów, czy infekcji, które mogły wpłynąć tak drastycznie na niski wynik, mimo wieku. Wg lekarzy mogło byc i tak, że od zawsze miałam niski poziom. Ale tego się nie dowiemy.
Zrób wszystkie badania nawet pod kątem menopauzy, bo to też może być sygnał że niestety mimo wieku coś się dzieje już w tym kierunku.
 
Dziękuję za Twój przykład ;) Trzymam kciuki że się uda ;) Nadzieja umiera ostatnia :)))
Badanie miałam robione podczas brania jeszcze wtedy tabletek anty, wiec lekarza zaniepokoiło to że jednak są mniejsze niż powinny.
Badania już za mną, tarczyca w normie, reszta badań również.... Zostały tylko hormony ale to juz pod koniec grudnia jak organizm troszkę po tabletkach się odblokuje ;)
 
Rezerwa to coś z czym się rodzimy. Tak niskie AMH wskazuje na kończącą się płodność. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie spowoduje, ze wartość AMH się poprawi.
Radzę wybrać się do kliniki leczenia niepłodności i tam porozmawiać z lekarzem. Jeżeli rezerwa jest niska w tak młodym wieku zaleca się zrobienie kariotypu.
Jeżeli w planach jest jedno, albo dwójka dzieci to trzeba szybko działać, bo nie wiadomo w którą stronę to idzie. Może tak być, ze jest tendencja malejąca i wtedy będzie bardzo duży problem.
Jesteś młodą kobietą, komórki powinny być poprawne genetycznie. Jednak ta rezerwa jest niska i jak spadnie zbyt nisko nawet in vitro może nie wchodzić w grę.
Powtórz wynik, bo zdarzają się błędy. Jeżeli wynik około 1 to nie zwlekaj i udaj się do kliniki leczenia niepłodności.
Kiedyś przy AMH 0,7 przysługiwała refundacja leków do stymulacji oraz częściowe dofinansowanie do procedury. Jeżeli AMH jest poniżej tej wartości to nie przysługuje.
AMH triche zależy od dnia cyklu i triszke wartość się zmieni. Jednak w twoim wieku powinna być ta wartość sporo wyższa. Jest to bardzo niepokojące.
 
Rezerwa to coś z czym się rodzimy. Tak niskie AMH wskazuje na kończącą się płodność. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie spowoduje, ze wartość AMH się poprawi.
Radzę wybrać się do kliniki leczenia niepłodności i tam porozmawiać z lekarzem. Jeżeli rezerwa jest niska w tak młodym wieku zaleca się zrobienie kariotypu.
Jeżeli w planach jest jedno, albo dwójka dzieci to trzeba szybko działać, bo nie wiadomo w którą stronę to idzie. Może tak być, ze jest tendencja malejąca i wtedy będzie bardzo duży problem.
Jesteś młodą kobietą, komórki powinny być poprawne genetycznie. Jednak ta rezerwa jest niska i jak spadnie zbyt nisko nawet in vitro może nie wchodzić w grę.
Powtórz wynik, bo zdarzają się błędy. Jeżeli wynik około 1 to nie zwlekaj i udaj się do kliniki leczenia niepłodności.
Kiedyś przy AMH 0,7 przysługiwała refundacja leków do stymulacji oraz częściowe dofinansowanie do procedury. Jeżeli AMH jest poniżej tej wartości to nie przysługuje.
AMH triche zależy od dnia cyklu i triszke wartość się zmieni. Jednak w twoim wieku powinna być ta wartość sporo wyższa. Jest to bardzo niepokojące.
kate_p7 Troszeczkę się nie zrozumiałyśmy :) Ja wiem co mi dolega i co muszę w tej chwili robić :)Wiem również wszystko o AMH :) Jestem pod opieka lekarza ginekologa który zajmuje się niepłodnością więc spokojnie, nie odkładam tego na później :) moje pytanie było czy któraś z Pań spotkała się z diagnoza niedoczynności przysadki mózgowej ponieważ wszystkie moje dotychczasowe badania wskazują że właśnie to może być przyczyna takiej a nie innej sytuacji z niskim AMH w moim przypadku... Jeśli chodzi o badania oraz antykoncepcję, chodziło tu o USG a nie badanie AMH.
Jestem pozytywnie nastawiona osoba do całej tej sytuacji a Pani odpowiedz jest troszkę zasmucającą a nie o to chyba chodzi :) Nic na to nie poradzimy, natura tak chciała :)
NIE POZOSTAJE MI NIC TYLKO DZIAŁAĆ ;)
Pozdrawiam ❤️
 
reklama
Moze nie jestem w temacie, ale swego czasu czytałam o suplemencie który nazywa się pregnenolona, wiem że związane to było z przysadką ale już dokladnie nie pamiętam, może warto zagłębić temat ?

Jak nie to sorki za offtop 😁
 
Do góry