reklama

Nowa praca i ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez asia*, 7 Styczeń 2011.

 1. asia*

  asia* Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam
  w grudniu rozpoczełam nową prace pod koniec miesiąca dowiedziałam się że jestem w ciąży. Do pracy dojeżdzam kawał drogi pksem i nie wiem jak długo dam rade. Czy jeśli pójde na zwolnienie to będę mieć płacone 80 % pencji? czy jakoś inaczej to się nalicza. Martwie się że zostane bez dochodu :( a moze byc tak ze nie bede mogla pracowac.
  BArdzo proszę o wyjaśnienie jak to jest ze zwolnieniem jak się tak krótkopracuje.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie, 100%.
   
 3. reklama
 4. filonka

  filonka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  witam.
  mam pytanie odnośnie wlasnie nowej pracy.czy jesli zajde teraz w ciąze bedzie mi sie nalezał maciezynski czy wychowawczy ,?czy musze przepracowac jais okres czasu by miec te przywileje.?
  dziekuje za odp.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  urlop macierzyński przysługuje pracownikowi niezaleznie od stażu pracy, a urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który ma co najmniej 6-mieisęczby staż pracy (liczy się łączny staż pracy, a nie staż pracy u obecnego pracodawcy).
   
 6. ramzeska

  ramzeska

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam
  Mam taki problem. Moja szwagierka urodziłą niedawno dziecko. Jak wiadomo młodym mamom przysługuje urlop macierzyński. Gdyby pracowałą (była ubezpieczona w ZUS-ie) to miałaby 20 tygodni urlopu. W przypadku gdyby chciała wcześniej wrócić do pracy część urlopu mogłaby (albo nawet musiała) przejść na ojca dziecka. A jak jest w przypadku rolniczki? Czy osoba opłacająca KRUS i pobierająca zasiłek macierzyński z KRUS też przez okres 20 tygodni nie może podjąć pracy, bo jest na urlopie macierzyńskim? Dodam jeszcze, że szwagierka jest samotną matką więc napewno wariant z pójściem na macierzyński ojca odpada.
  Bardzo proszę o poradę.
  Pozdrawiam
   
 7. szuszu888

  szuszu888 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,

  Dostałam propozycję pracy na etat. Pracę miałabym zacząć od 01.02.2011, pracodawca nie wie że jestem w ciąży. Jestem po poronieniu i po operacji kolana, czy jeśli źle będę znosić ciążę i pójdę na L4 np. po 2 tygodniach od dnia podpisania umowy na czas nieokreślony, to pracodawcy lub mi grożą jakieś kontrole z ZUS? Jest to mała firma, a propozycja płacy dość wysoka. Obawiam się, że dla ZUSu może to wyglądać podejrzanie i nie chcę mieć kłopotów. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.
   
 8. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeśli krótko po rozpoczęciu pracy przejdzie Pani na długotrwałe zwolnienie, kontrola podstaw do zwolnienia jest bardzo prawdopodobna - takie sytuacje ZUS określa jako próba wyłudzenia świadczenia.
  Inną sprawą jest istnienie okresu karencji dla zasiłku chorobowego - przysługuje on pracownikowi 30 dni po przystąpieniu do ubezpieczenia.
   
 9. szuszu888

  szuszu888 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za odpowiedź. Ja oczywiście z góry nie zakładam L4, ale różnie może być. A jeśli pracodawca zostałby poinformowany o mojej ciąży i dalej chciałby mnie zatrudnić? Czy ZUS kontroluje podstawy do mojego zwolnienia (chodzi mi o to, że w moim przypadku zwolnienie jest wskazane i tu raczej nie byłoby problemów), nie wiem czy pracodawca mógłby mieć z tego powodu jakieś problemy? Chciałabym móc tam pracować w ciąży jak i również po urodzeniu dziecka i nie chcę sobie zamknąć dalszej kariery w tej firmie.
   
 10. reklama
 11. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  To nic nie zmienia. Ciąża to Pani porywatna sprawa i nie ma Pani obowiązku informowania przyszłego pracodawcy o Pani stanie szczególnie jeśli praca, którą Pani podejmuje może być wykonywana przez kobietę w ciąży.

  Pracodawca nie będzie miał problemu. Jedyną konsekwencją może być stwierdzenie bezzasadnosci zwolnienia i podejrzenie wyłudzenia zasiłku. Niestety przypadków, w których pracownica w ciąży i pracodawca umawiaja sie na zatrudnienie po to by pracownicy przysługiwał urlop macierzyński jest na tyle dużo, ze cierpią na tym osoby uczciwe, które rzeczywiscie chcą podjać pracę w ciąży i świadczyć ją tak długo, jak długo nie ma rzeczywistych przeciwwskazań. Ciąża to nie choroba, a pracownica w ciąży wcale nie musi być mniej wydajna od innych pracowników.

  I to jest super postawa :) Nie ma Pani powodu odrzucać tej oferty pracy tylko dlatego, ze jest Pani w ciąży.
   
 12. szuszu888

  szuszu888 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam serdecznie
   

Poleć forum