reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

opóźnienie psychoruchowe

sajmon1010

Aktywna w BB
Dołączył(a)
4 Wrzesień 2015
Postów
73
Witam. mój synek ma 2,5 latka ma słaby rozwój mowy i nosi pieluchy. Jest także uparty i nerwowy, ale i wesoły.Ogólnie moim zdaniem rozwija się dobrze. Ale byłam z nim w poradni psychologiczno pedagogicznej i po okolo 45 minutowym spotkaniu stwierdzili, że jest opóźniony. Czy po takim krótkim czasie można tak stwierdzić?Rozumienie ma bardzo dobre, rozwój społeczny także. Wiem, że z mową może coś nie tak, ale całościowe opóźnienie? Jak się urodził mia 9 pkt apg. Znam kilka dzieci ze słabą mową i pieluchami w tym wieku i nikt nie mówi o opóźnieniu, ale także nikt z tych rodziców nie był w takiej poradni.Poza tym jak mu w domu pokazałam jak robić pewne rzeczy których nie zrobił na spotkaniu , to już robi. np. nie rysował kreski, po jednym pokazaniu rysuje. Nie wskazał kolorów, teraz wskazuje czasami bezbłędnie, czasami się myli. Pokaże czerwony, zielony, niebieski żółty. Idę jeszcze na konsultację do kogoś innego ale co Państwo o tym myslicie.?
Pozdrawiam.p
 
reklama
Czy dostałaś informacje na jakiej podstawie panie to określiły, czyli w jakich obszarach zauważyły niedobory. Podstawowe kolory to powinien znać i nazywać 3 latek. Jeśli słabo mówi, czy badałaś mu słuch? Znam starsze dzieci, które jeszcze muszą korzystać z pieluch i przyczyny były różne, ale żadna nie dotyczyła rozwoju intelektualnego.
 
słuch ma dobry, rozwój społeczny dobry, rozumienie dobre, Panie szczególnie nie określiły obszarów. moim zdaniem to spotkanie trwało za krótko, ale on już nie chciał , nudził się i nie miał ochoty pokazywać obrazków w książce.stwierdziły ,że jest napięty i to mu utrudnia koncentrację. Z klocków buduje tylko wieżę. Nie buduje mostu i drogi...
 
noszenie pieluch w tym wieku nie swiadczy o opoznieniu intelektualnym..
No dokladnie. Moja corka tez ma 2.5 roku, zdaniami mowi juz od ponad pol roku, zna wszystkie kolory po po polsku i po angielsku, nie tylko podstawowe, zna caly alfabet... a pampersa dalej nosi. Kiedy jej go zdejme to sie nie posiusia, ale kiedy juz czuje, ze musi to prosi o pampersa. I nie pomoglo sadzanie na nocnik, kupienie nakladki na wc. Nie chce siusiac gdzie indziej niz do pampersa. I nie uwazam, ze w zwiazku z tym mialaby byc jakas opozniona. Kazde dziecko rozwija sie indywidualnie. Corka siostry chodzila majac 10 miesiecy, moja 15. Jedne dzieci mowia kiedy maja 1.5 roku, inne po 3 roku zycia. ;)
 
A mój ma prawie 4 lata i słabo mówi. Pieluch pozbył się właśnie w okolicach 2,5roku (na dzień i na noc).
Ogólnie rzecz biorąc brak rozwoju mowy ogranicza rozwój społeczny dziecka. Bo skoro nie mówi, nie jest w stanie porozumieć się z rówieśnikami. A właśnie - może warto pomyśleć o zapisaniu do przedszkola?
Jak pisałam na drugim wątku - przede wszystkim wskazana jest wizyta u audiologa - bo dziecko może ma jakiś niedosłuch i nie słyszy określonych częstotliwości, a sam/sama tego możesz nie zauważyć.

Do moderatora - autor tematu założył dwa takie same wątki - czy nie można by było ich scalić lub jednego zamknąć?
 
A mój ma prawie 4 lata i słabo mówi. Pieluch pozbył się właśnie w okolicach 2,5roku (na dzień i na noc).
Ogólnie rzecz biorąc brak rozwoju mowy ogranicza rozwój społeczny dziecka. Bo skoro nie mówi, nie jest w stanie porozumieć się z rówieśnikami. A właśnie - może warto pomyśleć o zapisaniu do przedszkola?
Jak pisałam na drugim wątku - przede wszystkim wskazana jest wizyta u audiologa - bo dziecko może ma jakiś niedosłuch i nie słyszy określonych częstotliwości, a sam/sama tego możesz nie zauważyć.

Do moderatora - autor tematu założył dwa takie same wątki - czy nie można by było ich scalić lub jednego zamknąć?
No ja na temat mowy sie nie wypowiem, bo corka mowi odkad skonczyla 1.5 roku, a zdaniami przed 2 roku zycia, ale mimo ze nie to jest tematem tej rozmowy, napisalabys chocby w paru zdaniach, jak przekonac 2.5 roczne dziecko do odstawienia pampersa. Chcialabym juz to zrobic, a nic do corki nie trafia :)
 
reklama
Mój synek w kwietniu kończy 3 latka i dopiero wczoraj zaczął sikać do nocnika. Mówić też nie mówi rewelacyjnie.
Myślę, że 45 minutowe spotkanie to za mało żeby stwierdzić czy dziecko jest opóźnione. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Syn mojej koleżanki też ma 3 latka i już od roku sika do nocnika i pięknie mówi.. Nie ma reguły.
 
Do góry