reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Płatny urlop wychowawczy

Witam,

Jestem zatrudniona od 15 lipca 2011, przewidywany termin porodu to 19.10.2011, czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przysługuje mi urlop wychowawczy oraz zasiłek wychowawczy? (dochód w latach 2009/2010 nie przekroczył 504zł/os)

Serdecznie pozdrawiam
 
reklama
Witam,

Jestem zatrudniona od 15 lipca 2011, przewidywany termin porodu to 19.10.2011, czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przysługuje mi urlop wychowawczy oraz zasiłek wychowawczy? (dochód w latach 2009/2010 nie przekroczył 504zł/os)

Serdecznie pozdrawiam

A jaką ma Pani umowę? Na czas nieokreślony/określony? Do kiedy?
 
Mam nurtujące pytanie :crazy:na które poprosilabym odpowiedź:

Od15 wrzesnia 2011 roku jestem na urlopie wychowawczym,zakwalifikowałamsię i juz pod koniec października będę pobierać świadczenia - zasiłekrodzinny, oraz dodatek tzw. wychowawczy.:-)

Czy moge podjąc od kolejnych miesięcy pracę na umowę zlecenie lub odzielo w wymiarze mniejszym niz pół etatu,np 1/4 nie tracąc zasiłku?:szok:

Czy to będzie już przekroczenie limitu przychodu i spowoduje, że stracęuprawnienie do zasiłku oraz dodatku wychowawczego? :crazy:
Zmiescilismy się wgórnej granicy gdy liczyli przychód z poprzednich lat.:-)
Czy jesli ja nie mogę to pewnie mąż też dodatkowej pracy nie możepodjąć?:zawstydzona/y:

Dziekuję z góry za odpowiedzi.
 
Witam,jestem tu nowa i nie wiem czy w dobrym wątku zadaje te pytania ale bardzo mnie nurtują. Moja sytuacja wyglada nastepujaco:
Jestem w 7 tc. Ja pracuje na umowe zlecenie w Agencji Pracy Tymczasowej (w tej chwili zanioslam zwolnienie). Mąż pracuje na czarno i jest zarejestrowany normalnie w PUP. Wynajmujemy mieszkanie.
Czy wobec tego moge sie starac o jakis dodatkowy zasilek niz tylko becikowe?? Czy przepracowane dni wczesniej (pracowalam na stazu, oraz na umowe na czas probny) beda mogly mi sie jakos razem liczyc do zasilku ??

Pracowalam na umowe na czas probny i wtedy bylam juz w 1 mc ale o tym nie wiedzialam czy pracodawca mogl mnie zwolnic?
Jesli np przedstawilabym mu teraz zaswiadczenie ze w tym czasie bylam w ciazy to czy moglby mnie przywrocic do pracy?
Bardzo prosze o informacje, bede naprawde bardzo wdzieczna!!
Pozdrawiam!!!
 
Jestem w 7 tc. Ja pracuje na umowe zlecenie w Agencji Pracy Tymczasowej (w tej chwili zanioslam zwolnienie). Mąż pracuje na czarno i jest zarejestrowany normalnie w PUP. Wynajmujemy mieszkanie.
Czy wobec tego moge sie starac o jakis dodatkowy zasilek niz tylko becikowe??
Nie wiem o co Pani pyta (czy o zasiłki wynikające z faktu macierzyńsktwa, czy ogólnie). Co do zasady osoby w niedostatku mogą wnioskować o zapomogi z MOPS, dopłaty do czynszu itp. Po urodzeniu dziecka być moze będzie Pani przysługiwał zasiłek rodzinny i dodatki do niego.

Czy przepracowane dni wczesniej (pracowalam na stazu, oraz na umowe na czas probny) beda mogly mi sie jakos razem liczyc do zasilku ??
Do jakiego zasiłku?

Pracowalam na umowe na czas probny i wtedy bylam juz w 1 mc ale o tym nie wiedzialam czy pracodawca mogl mnie zwolnic?
Zwolnić? Ma Pani na myśli wypowiedzenie umowy czy po prostu jej wygaśnięcie? Na jaki okres zawata była umowa?

Jesli np przedstawilabym mu teraz zaswiadczenie ze w tym czasie bylam w ciazy to czy moglby mnie przywrocic do pracy?
Bardzo prosze o informacje, bede naprawde bardzo wdzieczna!!
To zalezy od odpowiedzi na pytania powyżej.
 
Witam, mam takie pytanie - czy jako osoba samozatrudniająca się ( prowadzę 1osobową działalność gospodarczą ) przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim mam prawo do złożenia w ZUSie wniosku o urlopie wychowawczym? Nurtuje mnie to pytanie bo słyszałam i czytałam że - jesteś przedsiębiorcą, a nie pracownikiem więc nie masz prawa do urlopu wychowawczego. A dodam, że siedzibę i pracownię firmy mam u siebie w domu, i oczywiście pracę jestem w stanie połączyć z opieką nad dziećmi. I czy jeszcze w tym roku mogę złożyć wniosek o ewentualny zasiłek wychowawczy? Proszę uprzejmie o szybką odpowiedź, bo urlop macierzyński kończę już na dniach i chciałabym- jeśli się okaże że mogę dalej prowadzić działalność i przebywać na urlopie wychowawczym.

pozdrawiam

Asiula25
 
Witam, mam takie pytanie - czy jako osoba samozatrudniająca się ( prowadzę 1osobową działalność gospodarczą ) przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim mam prawo do złożenia w ZUSie wniosku o urlopie wychowawczym?
Urlop wychowawczy przysługuje jedynie pracownikom czyli osobom posiadającym umowę o pracę. Pani tego warunku nie spełnia.

Nurtuje mnie to pytanie bo słyszałam i czytałam że - jesteś przedsiębiorcą, a nie pracownikiem więc nie masz prawa do urlopu wychowawczego.
Dokładnie tak jest.

A dodam, że siedzibę i pracownię firmy mam u siebie w domu, i oczywiście pracę jestem w stanie połączyć z opieką nad dziećmi. I czy jeszcze w tym roku mogę złożyć wniosek o ewentualny zasiłek wychowawczy?
Nie ma czegoś takiego jak zasiłek wychowawczy. Jest dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Nimniej zasada jest prosta - nie ma urlopu to nie ma mowy o zasiłku.

W razie dalszych pytań zparaszam, chcoć byłoby mi znacznie łatwiej gdybyście Panie były uprzejme uwzględnić moje prośby zawarte w regulaminie.
 
Witam, dziękuję serdecznie Pani ekspert za rozwianie moich wątpliwości i za szybką odpowiedź. Doczytałam i teraz wiem jak dobrze zadawać pytania, zapamiętam na przyszłość.
 
reklama
Witam, dziękuję serdecznie Pani ekspert za rozwianie moich wątpliwości i za szybką odpowiedź. Doczytałam i teraz wiem jak dobrze zadawać pytania, zapamiętam na przyszłość.

W nowym wątku po prostu łatwiej mi znaleźć pytanie. Poza tym często nie kończy sie na pytaniu, ale wchodzimy w dyskucje (korespondencje) a to jest dużo łatwiejse jak każdy ma "swój" wątek.
Pozdrawiam
 
Do góry