reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Porady prawne, społeczne i inne... dla Mamuś i nie tylko...

dzieki, dziewczyny :)

ale dalej nie rozumiem. wydawalo mi sie, ze nawet jesli bede zatrudniona w firmie, to i tak nic nie dostane - bo raz, ze dziennie studiuje, latwo to sprawdzic, dwa, ze ile musialabym placic zus, zeby dostac jakies pieniadze od niego? i ile to by bylo? czy bedac na wychowawczym moge studiowac??? chyba nie...

a odn. tych naszych dochodow - jestem zameldowana u siebie, to mieszkanie jest na mnie, nie na rodzicow - moj chlopak na razie u rodzicow, ale moze sie w kazdej chwili zameldowac - to znaczyloby, ze juz nie rozliczamy sie razem z rodzicami??? ich dochody nie maja wtedy znaczenia?
 
reklama
Po pierwsze - na wychowawczym możesz studiować a nawet dorabiać sobie. Ale osobiście musisz zajmować się dzieckiem.
Musisz pracować /oficjalnie/ przez 30 dni, aby iść na chorobowe. Potem przez 33 dni płaci ci pracodawca, a potem ZUS. Dostaniesz tyle kasy ile miałaś pensji - czyli 100%.
Możesz studiować i pracować - to nie ma nic do rzezczy.
Jeśli mieszkanie jest na ciebi to stanowisz już odrębną komórkę i dochody rodziców się nie liczą. Ale każdy zapyta - z czego się utrzymujesz?
 
kurcze, no to faktycznie musze sie zatrudnic. nie wiem tylko, gdzie, czy u rodzicow d, czy w mojej wlasnej firmie... troche sie boje, bo sie na niczym nie znam, nie mialo byc pracownikow ::) musze sie douczyc.

a zus placi tez na wychowawczym??? moglabym cale wakacje pracowac, czyli 3 mies - potem na L4, a po jednym miesiacu placilby mi zus? a musialabym zus dalej oplacac wtedy? i tak 3 lata by placil??? hymh. nie wiem, czy ta moja firma sie utrzyma tak dlugo ::)

a co do dochodow.. nie moge powiedziec, ze dostaje od rodzicow 500zl? reszte dorabiam na korkach? (bo tak jest naprawde) no tylko nie wiem, co z d... on tez dostaje przeciez jakies pieniadze.

jeny jakie to wszystko skomplikowane!!!
 
Najlepiej zatrudnij się u rodziców swojego m. ZUS na wychowawczym "płaci" państwo. Zatrudnij się jako np. marketingowiec. Popracuj trzy miesiące i idź na L4.
Potem ZUS-u się już nie płaci, bo wypłacany jest zasiłek.
Przez 33 dni płaci ci pracodawca, a później tylko ZUS.
Na dochód musisz mieć dokumenty - za poprzedni rok ze skarbówki takie zaświadczenie.
 
jestem zatrudniona od maja u znajomego ojca
w sensie ze place sobie skladki tylko
kiedy moge isc na zwolnienie ?
mozna jakos po poltora miesiaca???
czy trzeba czekac 4?
 
Najlepiej iść na zwolnienie po 3 miesiącu ciąży. I tak jak pisałam wyżej - 33 dni pracodaca, potem ZUS.

Pozdrawiam :laugh:
 
czyli sie kwalifikuje bo ja juz 3 miesiac
33 dni musza minac
potem ide i daje L4 nastepnie place jeszcze sama skladka za pracodawce a potem dostaje kase z zusu juz si?

::)
 
Jesli pójdziesz na L4, to przez 33 dni płaci pracodawca - czyli płacisz sama sobie /składek już nie płacisz/, a potem juz ZUS ci wypłaca.
To chyba tyle.
 
reklama
Hej dziewczyny,

cieszę się, że mogłam pomóc.
Napiszcie czym wy się zajmujecie? Być może ktoś potrzebuje waszej pomocy...

Aenye ... jak ankieta???
 
Do góry