reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Porady prawne, ZUS, zasilki, becikowe i inne dylematy :)

już chyba to już któraś z Was pisała, że to chyba to zależy od wielkości firmy, od ilości zatrudnionych pracowników. Ja dostaje tak jak dotąd, za cały miesiąc z konta pracodawcy, bo firma jest duża
 
reklama
ja też dostaje normalna wyplate na poczatku nastepnego miesiaca, przewaznie do 10tego, za cały miesiac, nie za okresy zwolnienia, i na szczescie na konto :)
 
Ania, tak jest ciągłość, ale ZUS mi płaci od 20.08 i teraz nie zapłacili mi za 1,5 tyg sierpnia plus cały wrzesień, tylko od 20.08 do 25.09. Teraz dostarczyłam kolejne zwolnienie, więc pewnie kolejna wypłata będzie od 26.09 do 23.10 (tak obstawiam), chyba, że w między czasie dostanę jakieś wyrównanie.
oregano no u mnie mała firma i mi płaci bezpośrednio ZUS
lucere u mnie w pracy księgowa nie należy chyba do najlepszych i zapewne zapomniała;) ale już dziś dzwoniłam do pracy, żeby z następnym zwolnieniem podała, bo zdecydowanie bardziej wolę na konto ;D
Dziś się czułam jakbym rentę odbierała haha
 
Hej, mam pytanie co do becikowego - składała juz któraś wniosek?

Wiem co trzeba złożyć, ale jak to jest z zaświadczeniem o wysokości zarobków rodzicow? To za 2012 rok ma być? I skąd to wziąć? Z ZUS czy zakładu pracy? I co jak się ma np dwie prace?
I te 1922 zł to ma być na osobę ale razem z dzieckiem czy nie?
 
Ja się dowiadywałam,
Dostajesz w urzędzie dokumenty do wypełnienia w których podajesz swoje dochody za 2012 rok z PITu, to samo Twój mąż. Dodatkowo jeśli Twoja sytuacja materialna uległa zmianie (np otworzyłaś działalnośc to podajesz dochód za pierwszy pełen miesiąc zarobkowy np otworzyłaś 5 lutego to za marzec 2013) To samo Twój mąż. A dochód jest na członków rodziny "żyjących" w 2012r i przed urodzeniem dziecka za które masz dostac becikowe.
 
Dziewczyny, czy któraś z Was ma może DG? Czy ZUS wszczął postępowanie administracyjne po przejściu na macierzyński?
 
Mnie sprawdzali jeszcze przed przejściem na macierzyński bo byłam na L4.
Kazali mi się tłumaczyc za brak składek z 2007 i 2008 roku, bo mój pracodawca przestał nagle opłacac mój ZUS a ja miałam wtedy działalnośc. ZUS to bardzo specyficzna instytucja :rofl2: Tłumaczyłam się już z tego w 2009 r ale to nie ma dla nich znaczenia bo dostali info z Zasiłków że mają sprawdzic czy z czymś nie zalegam.
Jesli zakładałas działalnośc będąc w ciąży to na 100% bedą Cię sprawdzac i robic z Ciebie złodzieja...
 
To mnie zadziwia w tym państwie, niby obowiązuje domniemanie niewinności a tutaj jest ewidentne domniemanie winy. Zakladalam DG w ciąży i oczywiście teraz toczy się postepowanie administracyjne. Uczciwie harowałam niemal do samego porodu, udalo mi się nawet znaleźć metodę na prace gdy juz zaczęło być pod gorke, zahaczylam o szpital, miałam reżim łóżkowy, wiec myślę, ze ZUS nie bedzie miał podstaw, zeby swirowac, natomiast zastanawiam się,ile to cale postepowanie moze potrwać, bo za coś trzeba przecież żyć. No i co ze składkami za styczeń, mam płacić czy nie i w jakiej wysokości? Bo teoretycznie jakbym juz była na macierzyńskim to tylko zdrowotna bym płaciła ale jak ZUS tego jeszcze nie rozpatrzył to nie wiem, czy mam płacić też pozostałe składki, bo inaczej będą robić problemy? (i z czego te składki płacić, skoro od miesiąca nie mam przychodów..)
 
katherinne, nie pocieszę Cię, bo gdzieś czytałam, że to postępowanie się ciągnie jak guma z majtek:/ trzymam kciuki, żeby poszło jak najszybciej!
 
reklama
A jaką wzięłaś podstawę do składki?
Jesli więcej niż normalny ZUS to mają Cię za złodzieja...
Ja bym zapłaciła tylko składkę zdrowotną, bo niby dlaczego normalny ZUS. Nie mają prawa sprawdzac czy miałaś dochód z działalności czy działalnośc to tylko fikcja by otrzymac macierzyński. Możesz im pokazac faktury z działalności, ale nie musisz. Takie Twoje prawo.
 
Do góry