reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Powrót do pracy

eo1981

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
4 Listopad 2010
Postów
30
Witam
Czy wracając do pracy po urlopie wychowawczym pracodawca ma obowiązek zapewnić mi takie samo stanowisko pracy jakie miałam przed ciążą? Tzn.taki sam etat? Czy może go od razu zmniejszyć?
Drugie pytanie dotyczy ciąży.Czy jabkym zaszła w ciążę będąc na urlopie wychowawczym to czy należą mi się jakieś świadczenia? Czy muszę wrócić chociaż na jeden dzień do pracy i dopiero dać zwolnienie np.?
 
reklama
Po wychowawczym wracasz na to samo stanowisko. Wymiar etatu może być zmniejszony od pierwszego dnia na Twój wniosek (odpowiednio wcześniej złożony) lub za porozumieniem stron. W innym przypadku pracodawca musi Ci wręczyć wypowiedzenie zmieniające (może to zrobić od razu pierwszego dnia po Twoim powrocie), a zmniejszenie etatu będzie mieć skutek dopiero po upływie okresu wypowiedzenia.

Kolejna ciąża na wychowawczym wygląda tak: nie ma zwolnienia chorobowego, natomiast jeśli urodzisz dzidziusia, otrzymasz zasiłek macierzyński (w wymiarze o 2 tygodnie krótszym, niż gdybyś nie była na wychowawczym). Jeśli chcesz mieć płatne zwolnienie w ciąży, musisz zakończyć urlop wychowawczy, czyli złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Może się zdarzyć tak, że Twoja niezdolność do pracy powstanie już pierwszego dnia po powrocie, czyli w praktyce w ogóle nie pojawisz się w firmie.
 
Do góry