reklama

precedens - macierzyński przy ciąży w trakcie zmniejszonego etatu

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Melulu, 6 Sierpień 2010.

  1. Melulu

    Melulu TP 15.01.2009 r.

    Korzystam obecnie z prawa do zmniejszenia etatu zgodnie z art. 186(7) kodeksu pracy, czyli zamiast urlopu wychowawczego. Co by było, gdybym teraz zaszła w ciążę? Konkretnie w jakiej wysokości otrzymałabym zasiłek macierzyński?

    Kobieta będąca na pełnym wychowawczym (0% etatu) ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% wynagrodzenia z pełnego etatu. Uważam, że kobiecie pracującej na pół etatu w związku z korzystaniem z uprawnienia jak wyżej powinno się wypłacić tyle samo, bo wypłacenie macierzyńskiego w wysokości 50% tej kwoty byłoby dyskryminacją.

    Czy słyszała Pani o jakiś sprawach na ten temat i przyjętej doktrynie?
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zmniejszenie wymiaru czasu pracy niezaleznie od tego w jakim zaistniało trybie (art 186(7) KP, umowa itp.) rodzi takie same konsekwencje.
    Zasiłek będzie wyznaczony na zasadach ogólnych a zatem z uwzględnieniem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych.
     
  3. reklama
  4. Melulu

    Melulu TP 15.01.2009 r.

    Pani Ewelino, dwie kwestie:
    - moje pytanie zadałam raczej pod kątem, czy brak przepisów szczegółowych do art. 186(7) może być zakwestionowany przez pracownika, właśnie ze względu na dyskryminację w stosunku do osób na 100% wychowawczym. Wydaje mi się, że są do tego podstawy i miałam nadzieję, że może Pani słyszała o jakimś takim przypadku sprawy sądowej

    - co do wysokości zasiłku, to znowu mamy problem prawny: jeśli wniosek pracownicy o zmniejszenie etatu został zrealizowany jako aneks do umowy o pracę (czego przepisy ani nie nakazują, ani nie zabraniają), to podstawa zasiłku będzie przeliczona jako średnia z 12 m-cy, jeśli zmiana etatu nastąpiła ponad rok temu. Jeśli była później, to niestety podstawa zostanie naliczona od dnia zmiany etatu zgodnie z art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

    "W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36." (czyli 12 miesiącach kalendarzowych przed rozpoczęciem okresu pobierania zasiłku).

    Więc przy zmniejszeniu etatu w ogóle nie załapie się do średniej wynagrodzenie z pełnego etatu. Co ma tę dobrą stronę, że zawsze można napisać wniosek o zakończenie zmniejszenia etatu po czym natychmiast pójść na zwolnienie (dostanie się wtedy zasiłek w wysokości "gołej" płacy z umowy, ale dla pełnego etatu - jeśli nie miało się nadgodzin ani ruchomych składników przy pracy na część etatu, to na pewno się opłaci).

    A jeśli zmiana została zrealizowana po prostu jako przyjęcie wniosku przez pracodawcę i zgoda na świadczenie pracy w krótszym wymiarze, a przy tym zmniejszenie wynagrodzenia, to jest tak, jak napisała Pani Ewelina - nie ma zmiany umowy o pracę, więc do średniej wejdą po prostu ostatnie miesiące zatrudnienia niezależnie od wymiaru etatu.

    Wniosek: brak doprecyzowanych przepisów powoduje rozbieżność w interpretacjach, a tym samym poważne konsekwencje finansowe.
     
    Ostatnia edycja: 10 Sierpień 2010
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Myśle, że na to jeszcze za wcześnie. Matki korzystajace z takiego uprawnienia być są już w ciąży, ale pewnie jeszcze przed porodem.

    Stąd właśnie moje poprzednie stwierdzenie o przyjeciu zasad ogólnych.

    Pracodawca nie ma obowiązku wniosku uwzględnić. Prawo nie przewiduje mozliwosci jednostronnego "wycofania" wniosku złożonego w trybie art 186(7) lub skrócenia okresu podanego we wniosku.
     
  6. Melulu

    Melulu TP 15.01.2009 r.

    A nie można tutaj podeprzeć się zasadami odnośnie urlopu wychowawczego? Pracownica ma prawo skrócić wychowawczy składając wniosek na 30 dni przed powrotem do pracy, więc per analogiam... ? :-)
     
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zgodnie z przyjętą wykładnią nie można.
    Z tego samego powodu (braku możliwości stosowania analogii) można było do pewnego momentu złożyć wniosek u zmniejszenie wymiaru właściwie w dowolnym momecie (nawet w przeddzień) a nie 14 dni wcześniej.
     

Poleć forum