reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przedłużenie umowy

Dołączył(a)
12 Lipiec 2011
Postów
2
Witam,
Chciałabym się dowiedzieć na 100% jak wygląda sprawa przedłużenia umowy podczas ciąży.

Umowę podpisałam 13 czerwca trwa ona do 31 sierpnia, jest to umowa o pracę na okres próbny. Pierwszym dniem ciąży był 5 czerwca(dzień rozpoczęcia ostatniej miesiączki) więc na dzień dzisiejszy jestem w 10 tygodniu. W dniu 16 sierpnia prawdopodobnie zostanie wystawione mi L4 z racji na charakterystykę pracy i choroby w rodzinie (zależy to jednak od wyników badań). Znalazłam wiele różnych opinii więc chcę się upewnić...

Czy umowa zostanie mi automatycznie przedłużona do dnia porodu? W którym tygodniu muszę być by została automatycznie przedłużona (słyszałam że 13 tydzień?) i jakie świadczenia mi się po porodzie należą? Ponoć ZUS wypłaca odpowiednik macierzyńskiego, jak to wygląda w praktyce?
 
reklama
Umowę podpisałam 13 czerwca trwa ona do 31 sierpnia, jest to umowa o pracę na okres próbny. Pierwszym dniem ciąży był 5 czerwca(dzień rozpoczęcia ostatniej miesiączki) więc na dzień dzisiejszy jestem w 10 tygodniu. W dniu 16 sierpnia prawdopodobnie zostanie wystawione mi L4 z racji na charakterystykę pracy i choroby w rodzinie (zależy to jednak od wyników badań). Znalazłam wiele różnych opinii więc chcę się upewnić...
Zacznijmy od liczenia stanu zaawansowania ciąży. Jak pisałam kilka wątków wczesniej, zgodnie z orzeczeniem Sadu Najwyższego (I PKN 231/00; OSNAP 2002/21/515) do obliczenia terminu (czasu trwania ciąży) stosuje się art 112 kodeksu cywilnego. Czyli jesli kobieta miała ostatnią miesiączkę 5 czerwca 2011 to trzeci miesiąc ciąży kończy się 5 września 2011.

Czy umowa zostanie mi automatycznie przedłużona do dnia porodu?
Nie, bo stan zaawansowania ciąży nie bedzie wystarczający. Przedłużeniu uległaby umowa wygasająca 6 września lub później.
 
Do góry