reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przejście na zwolnienie chorobowe zaraz po u.macierz.i wypoczynkowym

To żeby tylko kontrola z ZUS nie musiała cię interesować, bo ich kobiety ciężarne potrafią zainteresować i takie postępowanie również.

Nawet nie wiecie jak miło czytać takie komentarze. Ja wielkorotnie tutaj dziwiłam się planowaniu zwolnień, chorób itp. Były przypadki (również tu na forum), gdzie takie plany były bardzo usadnione i wiązały sie z planowymi zabiegami, operacjami, rehabilitacja itp.
Jako kobieta i mama mam ogromną nadzieję, ze system kontroli zwolnien będzie efektywny i przypadki wyłudzania świadczeń będą bardzo surowo karane (nie tylko odebraniem zasiłku).
 
reklama
Droga Pani, nie pomyślała Pani również o takiej sytuacji kiedy niestety takie planowane zwolnienie z różnych względów jest jedynym rozwiązaniem. Nie będę teraz uzewnętrzniała swojej sytuacji, ale pewnie oprócz mnie takich kobiet jest jeszcze bardzo dużo. Tylko nie mówi się o tym głośno. Bo każdy się boi. Taka jest prawda.

A odnośnie kontroli ZUS, znam wiele przypadków kiedy komisja nie poradziła sobie i na nic jej działania. Także słowo to jedno a czyny drugie :tak:

PS. Nie na temat wtrąciła się Pani, nie o to była Pani pytana na wstępie:-D
 
Ostatnia edycja:
Droga Pani, nie pomyślała Pani również o takiej sytuacji kiedy niestety takie planowane zwolnienie z różnych względów jest jedynym rozwiązaniem. Nie będę teraz uzewnętrzniała swojej sytuacji, ale pewnie oprócz mnie takich kobiet jest jeszcze bardzo dużo. Tylko nie mówi się o tym głośno. Bo każdy się boi. Taka jest prawda.

A odnośnie kontroli ZUS, znam wiele przypadków kiedy komisja nie poradziła sobie i na nic jej działania. Także słowo to jedno a czyny drugie :tak:

PS. Nie na temat wtrąciła się Pani, nie o to była Pani pytana na wstępie:-D

Nie wiem dlaczego ta uwaga jest do mnie. Zacytowany post nie jest odpowiedzią na Pani pytanie (wręcz adresuję ją do innych użytkowniczek). Jest głosem w dyskusji, którą zapoczątkowął Pani post. Jak każdy inny na forum mogę wyrazić swoją opinię a nie tylko odpowiadać na zadane pytania. Odpowiedź na swoje pytanie ma Pani pod pytaniem, teraz prowadzimy po prostu ogólna rozmowę na temat zwolnień lekarskich.
Odnosząc się do argumentów, jakie padły w tej dyskusji - wg mnie:
1. duża skala negatywnego zjawiska nie powoduje, ze staje się ono pozytywne.
2. fakt, że nie udało sie ukarać sprawcy złamania prawa nie oznacza, ze nie złamał on prawa.
3. planowanie zwolnienia jest zasadne jedynie w przypadku planowanych zabiegów/procedur medycznych.
 
Ostatnia edycja:
Żałosne !
Oczywiście że stać mnie na kolejne dziecko, inaczej nie decydowałabym się na nie.
Zupełnie inne aspekty miałam na myśli.
Ja już skończyłam, pozdrawiam
 
Witam,

Mam pytanie do Pani Eweliny dotyczące połączenia urlopu wypoczynkowego ze zwolnieniem lekarskim bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

5 maja 2012r. urodziłam synka. Urlop macierzyński (łącznie z dodatkowymi 4-tygodniowym macierzyńskim) zakończyłam 19.10.2012 (piątek). Na polecenie pani bhp, najpierw wykorzystałam należne dwa dni opieki nad dzieckiem 22-23.10.2012 (poniedziałek, wtorek), a następnie przebywałam na urlopie wypoczynkowym. Urlop wychowawczy miał się rozpocząć z dniem 15 grudnia. W dniach 26.11-7.12 przebywałam na L4. Obecnie od 21.12.2012r. do 1 lutego 2013r. włącznie przebywam na L4. Do wykorzystania mam 16 dni urlopu za 2012r. Poprosiłam pracodawcę o udzielenie urlopu również za 2013r. w pełnym wymiarze, czyli 26 dni+2 dni opieki nad dzieckiem. W odpowiedzi uzyskałam informację, że pracodawca się zgadza na wykorzystanie urlopu za 2013r. relatywnie do przepracowanych dni w roku 2013. Mam umowę o pracę u tego pracodawcy na czas nieokreślony od czerwca 2006r. Moje pytania do Pani:

1. Czy należy mi się urlop w wymiarze 26 dni za 2013 rok?
2. Nie wiem czy zwolnienie zostanie przedłużone i czy mogę zaplanować dalsze zwolnienie (w związku z chorym kręgosłupem i przewidywaną rehabilitacją - obecnie czekam na wizytę u lekarza rehabilitanta i zapewne rehabilitację rozpocznę nie wcześniej niż za około 2 miesiące)?
3. Po pierwszym zwolnieniu 26.11.-7.12. nie składałam wniosku o urlop, został on "naliczony" automatycznie po zakończeniu zwolnienia, czy teraz po dłuższym zwolnieniu mam składać taki wniosek?
4. Pracodawca napisał mi w dniu 23 stycznia 2013r. informację, dotyczącą zmiany warunków pracy (cofnięcie mi indywidualnego systemu pracy, ustalonego w 2010r. ze względu na pracę w innej firmie) z dniem 1 lutego 2013r. - decyzja pracodawcy i dzień jej wprowadzenia przypadają na okres, kiedy jestem na zwolnieniu lekarskim. Jest to uargumentowane podpisanym moim oświadczeniem o braku wyrażenia zgody na pracę ponad 8 godzin dziennie - przy czym bez zaznaczenia formalnego, kiedy ta praca miałaby się rozpocząć. Nieformalnie mi powiedziano, że oświadczenie dotyczy pracy po powrocie z urlopu wychowawczego, a według aktualnego pisma znaczy, że godziny pracy mam zmienione w chwili przebywania na urlopie wypoczynkowym - czy jest to zgodne z prawem?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź, na ile to możliwe.
Pozdrawiam.
 
reklama
Witam,

Mam pytanie do Pani Eweliny dotyczące połączenia urlopu wypoczynkowego ze zwolnieniem lekarskim bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

5 maja 2012r. urodziłam synka. Urlop macierzyński (łącznie z dodatkowymi 4-tygodniowym macierzyńskim) zakończyłam 19.10.2012 (piątek). Na polecenie pani bhp, najpierw wykorzystałam należne dwa dni opieki nad dzieckiem 22-23.10.2012 (poniedziałek, wtorek), a następnie przebywałam na urlopie wypoczynkowym. Urlop wychowawczy miał się rozpocząć z dniem 15 grudnia. W dniach 26.11-7.12 przebywałam na L4. Obecnie od 21.12.2012r. do 1 lutego 2013r. włącznie przebywam na L4. Do wykorzystania mam 16 dni urlopu za 2012r. Poprosiłam pracodawcę o udzielenie urlopu również za 2013r. w pełnym wymiarze, czyli 26 dni+2 dni opieki nad dzieckiem. W odpowiedzi uzyskałam informację, że pracodawca się zgadza na wykorzystanie urlopu za 2013r. relatywnie do przepracowanych dni w roku 2013. Mam umowę o pracę u tego pracodawcy na czas nieokreślony od czerwca 2006r. Moje pytania do Pani:

1. Czy należy mi się urlop w wymiarze 26 dni za 2013 rok?
2. Nie wiem czy zwolnienie zostanie przedłużone i czy mogę zaplanować dalsze zwolnienie (w związku z chorym kręgosłupem i przewidywaną rehabilitacją - obecnie czekam na wizytę u lekarza rehabilitanta i zapewne rehabilitację rozpocznę nie wcześniej niż za około 2 miesiące)?
3. Po pierwszym zwolnieniu 26.11.-7.12. nie składałam wniosku o urlop, został on "naliczony" automatycznie po zakończeniu zwolnienia, czy teraz po dłuższym zwolnieniu mam składać taki wniosek?
4. Pracodawca napisał mi w dniu 23 stycznia 2013r. informację, dotyczącą zmiany warunków pracy (cofnięcie mi indywidualnego systemu pracy, ustalonego w 2010r. ze względu na pracę w innej firmie) z dniem 1 lutego 2013r. - decyzja pracodawcy i dzień jej wprowadzenia przypadają na okres, kiedy jestem na zwolnieniu lekarskim. Jest to uargumentowane podpisanym moim oświadczeniem o braku wyrażenia zgody na pracę ponad 8 godzin dziennie - przy czym bez zaznaczenia formalnego, kiedy ta praca miałaby się rozpocząć. Nieformalnie mi powiedziano, że oświadczenie dotyczy pracy po powrocie z urlopu wychowawczego, a według aktualnego pisma znaczy, że godziny pracy mam zmienione w chwili przebywania na urlopie wypoczynkowym - czy jest to zgodne z prawem?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź, na ile to możliwe.
Pozdrawiam.

Zapraszam do lektury regulaminu forum (szczególnie pkt. 2).
 
Do góry