reklama

Przepadł urlop macierzyński?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez dorotek22, 25 Kwiecień 2013.

 1. dorotek22

  dorotek22 Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  byłam zatrudniona od 1 września 2011 do 1 września 2012. Umowa na cały etat.
  Pracowałam do listopada 2011, poszłam na zwolnienie (ciąża zagrożona). Oddawałam co do dnia wszystkie zwolnienia pracodawcy, jednakże nie dostałam pieniędzy z ZUS-u, za okres czasu marzec-wrzesień 2012. Należał mi się wtedy zasiłek macierzyński (do połowy lipca) i do końca umowy z racji problemów zdrowotnych, nie wróciłam już do pracy.

  Dzwoniłam do ZUS-u już kilkanaście razy ale zawsze uzyskuję tą samą odpowiedź, że zasiłek przedawnia się po 3 latach i aby skontaktować się z pracodawcą, aby oddał zwolnienia.

  Czy mogę jakoś jeszcze uzyskać te pieniądze z zasiłku? nie mogę skontaktować się z pracodawcą... dostałam świadectwo pracy, że umowa została rozwiązana z dniem 31 sierpnia 2012 - na mocy porozumienia stron, więc co teraz? skoro pracodawca nadal nie dostarczył zwolnień do zusu :confused2:
  Mogę sama dostarczyć np. duplikat zwolnień do ZUS-u? nie mogę jechać na miejsce dowiedzieć się, bo musiałabym pokonać odległość ponad 100 km w jedną stronę (mieszkam już zupełnie gdzie indziej, niż pracowałam).

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Musi Pani skontaktować się z pracodawcaą, jesli to nie jest możliwe napisać wyjaśnienie dla ZUS, a po otrzymaniu odmowy wypłaty zasiłku zaskarżyć tę decyzję do sądu.
  To, ze Pani nie pracuje w tej firmie nie oznacza, ze nie może się Pani skontaktować z pracodawcą.
  A jest Pani w posiadaniu duplikatów?
   
 3. reklama
 4. dorotek22

  dorotek22 Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Niestety nie mogę nawiązać z nim kontaktu, bo zmienił numer telefonu, siedziba firmy jest również przeniesiona, bo wysyłane listy wracają.
  Nie znam jego adresu zamieszkania, kontakt z pracownikami tej firmy miałam niewielki (z racji stanowiska na którym pracowałam). Dwie znajome, zwolnione zostały z powodu redukcji etatów ale one również nie znają adresu prywatnego pracodawcy.
  Do grudnia 2012 kontaktowałam się z byłym szefem i za każdym razem słyszałam tą samą odpowiedź... że dostarczył już dokumenty do ZUS-u, po czym dzwoniłam do ZUS-u i tam powtarzano w kółko, że żadnych dokumentów jednak nie ma.

  Czy pracodawca jeśli nie odda tych zwolnień, to nie będzie musiał zapłacić składek do ZUS-u za ten okres czasu marzec-wrzesień?

  Duplikatów zwolnień nie mam, ale pytałam lekarza i powiedział, że w razie potrzeby można uzyskać kopie zwolnień.
   

Poleć forum