reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Rejestracja dziecka bez zgody ojca, sądowne ustalanie nazwiska dziecka, jak to jest?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Trzewik, 12 Październik 2010.

 1. Trzewik

  Trzewik Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  Kiedy przyszło mi zarejestrować córeczkę w usc Jej ojciec nie przyznał się do ojcostwa, więc poszłam zarejestrować Ją sama. W akcie urodzenia wpisane jest więc moje nazwisko i nie ma danych ojca. Kilka dni później, ojciec dziecka przyszedł z pretensjami, zarzucając mi działanie bez jego wiedzy. Jeżeli przed sądem przyzna się do ojcostwa, to czy fakt,że zarejestrowałam dziecko na siebie zadziała na moją niekorzyść? Bo póki co, nie pamięta, że nie chciał dziecka i zwala całą winę na mnie. Czy wówczas sąd może w jakiś sposób ograniczyć moje prawa wobec dziecka? Druga sprawa : nazwisko. Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie nazwiska dziecka, to co sąd może brać pod uwagę ustalając czyje nazwisko będzie nosić dziecko. Kolejne pytanie: jeśli już ojciec jest wpisany w akt urodzenia i ma takie prawa jak matka, to czy może on np. zażyczyć sobie zabrać kilkudniowe niemowlę (karmione piersią) do siebie do domu, czy zabierać na spacery, jeśli jest to medycznie nie wskazane? Jakie dowody zbierać, aby miały wartość przed sądem?
  Czy agresja słowna matki do ojca/ ojca do matki, ma wpływ na decyzję sądu co do ograniczenia praw rodzicielskich? Bo wydaje mi się, że jeśli rodzice nie dogadują się wzajemnie (i nie dotyczy do kwestii dziecka), to ojciec/matka może wytoczyć osobną sprawę np. o znieważenie itp. a nie będzie to stanowiło argumentu w sprawie o ograniczenie/ pozbawienie praw. Jak to jest?
   
 2. Trzewik

  Trzewik Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  I jeszcze jedno pytanko, mianowicie chodzi o notarialną umowę alimentacyjną. Jeżeli taka zostanie sporządzona i będzie zawierała oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i w razie nie płacenia alimentów zostanie opatrzona przez sąd klauzulą wykonalności, to czy komornik może ściągać należność od ojca dziecka, jeśli ten przebywa za granicą państwa a wszystko co posiada w Polsce jest zapisane wyłącznie na Jego matkę.
   
 3. reklama
 4. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie ma problemu. Ojciec moze uznać dziecko teraz. Proszę mu to zaproponować.

  Na jakiej podstawie? Na takie, że zarejestrowała Pani dziecko sama. bez przesady.

  Zapewne krakowskim targiem dziecko będzie nosić nazwisko dwuczłonowe.

  Ojciec ma takie same prawa jak matka. Ma też obowiązek dbac o dobro dziecka. nie mozę go głodzić (a zabranie dziecka, które je tylko mleko matki tym jest), nie moze narażać jego zdrowia (jesli lekarz zabronił spacerów to nie można z dzieckiem spacerować).


  Raczej nie.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Może przeprowadzić egzekucje z majątku ojca dziecka lub jego dochodów. Jesli egzekucja bedzie bezskuteczna moze Pani wnioskować o alimenty od dziadków (rodziców ojca dziecka).
   
 6. Trzewik

  Trzewik Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Bardzo dziękuje za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanko :-)
  Czy można wnieść sprawę do sądu tylko i wyłącznie o zwrot kosztów związanych z ciążą i 3 miesięcznym okresem po porodowym? Czy jest to ściśle powiązane ze sprawą o alimenty i nie można wnieść sprawy osobno? I kto pokrywa koszty postępowania sądowego zarówno w tej sprawie jak i sprawie o nazwisko?
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Można, ale najpierw dziecko musi mieć ojca (uznanie, ustalenie przez sąd).

  O tym decyduje sąd. Zwykle strona przegrana.
   

Poleć forum