reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rejestracja dziecka bez zgody ojca, sądowne ustalanie nazwiska dziecka, jak to jest?

Trzewik

Aktywna w BB
Dołączył(a)
11 Luty 2010
Postów
83
Witam,
Kiedy przyszło mi zarejestrować córeczkę w usc Jej ojciec nie przyznał się do ojcostwa, więc poszłam zarejestrować Ją sama. W akcie urodzenia wpisane jest więc moje nazwisko i nie ma danych ojca. Kilka dni później, ojciec dziecka przyszedł z pretensjami, zarzucając mi działanie bez jego wiedzy. Jeżeli przed sądem przyzna się do ojcostwa, to czy fakt,że zarejestrowałam dziecko na siebie zadziała na moją niekorzyść? Bo póki co, nie pamięta, że nie chciał dziecka i zwala całą winę na mnie. Czy wówczas sąd może w jakiś sposób ograniczyć moje prawa wobec dziecka? Druga sprawa : nazwisko. Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie nazwiska dziecka, to co sąd może brać pod uwagę ustalając czyje nazwisko będzie nosić dziecko. Kolejne pytanie: jeśli już ojciec jest wpisany w akt urodzenia i ma takie prawa jak matka, to czy może on np. zażyczyć sobie zabrać kilkudniowe niemowlę (karmione piersią) do siebie do domu, czy zabierać na spacery, jeśli jest to medycznie nie wskazane? Jakie dowody zbierać, aby miały wartość przed sądem?
Czy agresja słowna matki do ojca/ ojca do matki, ma wpływ na decyzję sądu co do ograniczenia praw rodzicielskich? Bo wydaje mi się, że jeśli rodzice nie dogadują się wzajemnie (i nie dotyczy do kwestii dziecka), to ojciec/matka może wytoczyć osobną sprawę np. o znieważenie itp. a nie będzie to stanowiło argumentu w sprawie o ograniczenie/ pozbawienie praw. Jak to jest?
 
reklama
I jeszcze jedno pytanko, mianowicie chodzi o notarialną umowę alimentacyjną. Jeżeli taka zostanie sporządzona i będzie zawierała oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i w razie nie płacenia alimentów zostanie opatrzona przez sąd klauzulą wykonalności, to czy komornik może ściągać należność od ojca dziecka, jeśli ten przebywa za granicą państwa a wszystko co posiada w Polsce jest zapisane wyłącznie na Jego matkę.
 
Kiedy przyszło mi zarejestrować córeczkę w usc Jej ojciec nie przyznał się do ojcostwa, więc poszłam zarejestrować Ją sama. W akcie urodzenia wpisane jest więc moje nazwisko i nie ma danych ojca. Kilka dni później, ojciec dziecka przyszedł z pretensjami, zarzucając mi działanie bez jego wiedzy. Jeżeli przed sądem przyzna się do ojcostwa, to czy fakt,że zarejestrowałam dziecko na siebie zadziała na moją niekorzyść?
Nie ma problemu. Ojciec moze uznać dziecko teraz. Proszę mu to zaproponować.

Czy wówczas sąd może w jakiś sposób ograniczyć moje prawa wobec dziecka?
Na jakiej podstawie? Na takie, że zarejestrowała Pani dziecko sama. bez przesady.

Druga sprawa : nazwisko. Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie nazwiska dziecka, to co sąd może brać pod uwagę ustalając czyje nazwisko będzie nosić dziecko.
Zapewne krakowskim targiem dziecko będzie nosić nazwisko dwuczłonowe.

Kolejne pytanie: jeśli już ojciec jest wpisany w akt urodzenia i ma takie prawa jak matka, to czy może on np. zażyczyć sobie zabrać kilkudniowe niemowlę (karmione piersią) do siebie do domu, czy zabierać na spacery, jeśli jest to medycznie nie wskazane? Jakie dowody zbierać, aby miały wartość przed sądem?
Ojciec ma takie same prawa jak matka. Ma też obowiązek dbac o dobro dziecka. nie mozę go głodzić (a zabranie dziecka, które je tylko mleko matki tym jest), nie moze narażać jego zdrowia (jesli lekarz zabronił spacerów to nie można z dzieckiem spacerować).


Czy agresja słowna matki do ojca/ ojca do matki, ma wpływ na decyzję sądu co do ograniczenia praw rodzicielskich?
Raczej nie.
 
I jeszcze jedno pytanko, mianowicie chodzi o notarialną umowę alimentacyjną. Jeżeli taka zostanie sporządzona i będzie zawierała oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i w razie nie płacenia alimentów zostanie opatrzona przez sąd klauzulą wykonalności, to czy komornik może ściągać należność od ojca dziecka, jeśli ten przebywa za granicą państwa a wszystko co posiada w Polsce jest zapisane wyłącznie na Jego matkę.
Może przeprowadzić egzekucje z majątku ojca dziecka lub jego dochodów. Jesli egzekucja bedzie bezskuteczna moze Pani wnioskować o alimenty od dziadków (rodziców ojca dziecka).
 
Bardzo dziękuje za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanko :-)
Czy można wnieść sprawę do sądu tylko i wyłącznie o zwrot kosztów związanych z ciążą i 3 miesięcznym okresem po porodowym? Czy jest to ściśle powiązane ze sprawą o alimenty i nie można wnieść sprawy osobno? I kto pokrywa koszty postępowania sądowego zarówno w tej sprawie jak i sprawie o nazwisko?
 
Czy można wnieść sprawę do sądu tylko i wyłącznie o zwrot kosztów związanych z ciążą i 3 miesięcznym okresem po porodowym?
Można, ale najpierw dziecko musi mieć ojca (uznanie, ustalenie przez sąd).

I kto pokrywa koszty postępowania sądowego zarówno w tej sprawie jak i sprawie o nazwisko?
O tym decyduje sąd. Zwykle strona przegrana.
 
Do góry