reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rozwój mowy - 13 miesięcy

marlowe

Początkująca w BB
Dołączył(a)
5 Listopad 2019
Postów
16
Czytając literaturę, dziecko 13 miesięczne powinno reagować już na swoje imię i znać przynajmniej 20 słów. Moi chłopcy maja skończone 13 miesięcy korygowane (15 m-cy urodzeniowe, urodzeni w 32tc). Manualnie raczej wszystko ok, chodzą opierając się o meble. Ale z mowa to cieniutko, jakieś swoje niewyraźne słowa maja i gadaja jak najęci ale po swojemu, mama, tata to raczej tak nieświadomie , na zasadzie tratatatata, albo mamamamamama. Na swoje imie nie reagują w ogóle, na pewno słyszą, to sprawdzone. Jak to jest z wcześniakami, bliźniakami, u Was tez tak było, czekać cierpliwie??
 
reklama
Ja nie czekałam. Byłam u laryngologa, audiologa/foniatry i neurologa. Nikt nie wiedział, dlaczego synek nie mówi.
Jeśli się niepokoisz, to ja bym tego nie bagatelizowała i poprosiła rodzinnego o skierowanie (lub poszła prywatnie).
 
Co prawda nie jestem mama,ani blizniakow,ani wczesniakow. Mam corke bedzie miala 3 lata teraz w styczniu, dopiero teraz sie rozgaduje... Jak miala 13 msc bardzo sie wyciszyla,zaczela mniej mowic po swojemu i taka cichsza byla przez dluzszy okres czasu. Bardzo mnie to martwilo,ale ponoc jest tak,ze jak dziecko skupia sie na nauce/ udoskonalaniu chodzenia to mowienie schodzi na dalszy plan. Teraz od wrzesnia mam wrazenie jakby ktos otworzyl jakas przegrodke w jej glowie tak duzo mowi i rozumie.... Jak wypelnialam formularz na terapie mowy w wieku dwoch lat to pamietam,ze wpisywalam,ze corka posluguje sie bardzo niewielka iloscia slow.
 
Czytając literaturę, dziecko 13 miesięczne powinno reagować już na swoje imię i znać przynajmniej 20 słów. Moi chłopcy maja skończone 13 miesięcy korygowane (15 m-cy urodzeniowe, urodzeni w 32tc). Manualnie raczej wszystko ok, chodzą opierając się o meble. Ale z mowa to cieniutko, jakieś swoje niewyraźne słowa maja i gadaja jak najęci ale po swojemu, mama, tata to raczej tak nieświadomie , na zasadzie tratatatata, albo mamamamamama. Na swoje imie nie reagują w ogóle, na pewno słyszą, to sprawdzone. Jak to jest z wcześniakami, bliźniakami, u Was tez tak było, czekać cierpliwie??
Nie czekaj, idz sprawdzic. Mowic nie musza, ale to ze nie reaguja na swoje imiona juz jest troche niepokojace. Czesto mowicie do nich po imieniu zwracajac sie bezsposrednio, np siedziac naprzeciwko? Blizniakom czasem moze sie mylic i moga reagowac na oba imiona, swoje i brata /siostry, bo prawie tak samo czesto je slysza, dlatego wazny jest tez kontakt sam na sam z kazdym dzieckiem.
A rozumieja slowa, jakies proste polecenia itp? Jak sa urodzeni w 32tc to tym bardziej warto sprawdzic czy anatomicznie wszystko jest dobrze. Mam nadzieje ze tak i tylko potrzebuja wiecej czasu.

Dla porównania, moi synowie tez maja 13,5msc, chcac korygowac to 12,5 i jeden mowi naprawdę bardzo duzo konkretnych slow, nasladuje dzwieki, powtarza slowa po nas (na zasadzie "powiedz puk puk"). Drugi mowi "tylko" okolo 10 slow (pisze tylko, bo w porównaniu z bratem to niewiele). A ich starszy brat w tym wieku mowil 4 (mama, papa, baba, nie).

Znam ponad roczne dzieci, ktore w tym wieku nie mowily nic i w koncu przyszla na nie pora, ale naprawdę warto przebadac Twoje wczesniaczki i wiedziec co w trawie piszczy.
 
Ja byłam u logopedy z 3 miesięcznymi dziećmi :) Wiecie, jak to jest mając wcześniaki,ganiają po lekarzach, czy trzeba czy nie trzeba. Dał nam trochę zalecań. Warto zasięgnąć konsultacji. Moje w tym wieku reagowały na imiona i trochę mówiły, ale napewno nie 20 słów. Teraz za to nadrabiają.
 
A jak z gaworzeniem? Zaczęli normalnie gaworzyc? Mój w tym wieku nawet nie gaworzył. Zaczął na 14 miesięcy. Pierwsze jakiekolwiek słowa w okolicach 2 lat. Teraz 2 lata 9 miesięcy i ok 30 słów. Jesteśmy w trakcie diagnozy :(
Jeśli zaczęli gaworzyc normalnie to dałabym im czas do 1.5 roku. A dziecko roczne powinno mówić nie 20 a minimum 3 słowa
 
Cześć dziewczyny, do jakich specjalistów udałyście się przy braku/opóźnionym rozwoju mowy? Byliśmy u audiologa, czekamy na wizytę u logopedy, neurolog też widział moje dzieci. Czy mogę udać się gdzieś jeszcze?
 
reklama
@Martiiii A w jakim wieku jest dziecko?

A jakie badania zrobił Wam audiolog?? Można udać się jeszcze do laryngologa (wykluczy problemy ze słuchem) oraz neurologopedy (oceni stan mięśni odpowiedzialnych za mowę).
 
Do góry