reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

reklama
Dobryduszek-ja nie do konca wiedzialam co i jak,jak skladalismy o FIS.Mam na mysli fakt ze zlozylismy w trakcie mego macierzynskiego-myslalam ze skoro nie mam juz pieniedzy,to sie zalapiemy..
Generalnie skladajcie dopiero jak Ci sie skonczy dodatkowy macierzynski,inaczej figurujesz jako zatrudniona i nie bedzie sie Wam nalezal-przekroczycie prog w ich wyliczeniach:tak:
 
Dziewczyny a wiecie może po jakim czasie od momentu zwolnienia można zapisać się na kurs w FASie? Zaraz po zarejestrowaniu czy trzeba odczekać jakiś czas:confused: I drugie pytanie, to czy korzystała któraś z Was, albo ktoś z Waszych znajomych z tej opcji będąc na zasiłku:
Back to Education Allowance
Chodzi mi głównie o studia;-)
 
Dziewczyny a wiecie może po jakim czasie od momentu zwolnienia można zapisać się na kurs w FASie? Zaraz po zarejestrowaniu czy trzeba odczekać jakiś czas:confused: I drugie pytanie, to czy korzystała któraś z Was, albo ktoś z Waszych znajomych z tej opcji będąc na zasiłku:
Back to Education Allowance
Chodzi mi głównie o studia;-)

nan kurs z FASu mozesz zapisac sie odrazu po zarejestrowaniu sie w fasie
a jesli chodzi BTSA to musisz uczeszczac na studia dzienne wypelniasz forme dolaczasz papier z uczelni i kaska przelewana jest na konto (a przynajmniej tak bylo w zeszlym roku)
 
dzindusia dziękuje za odpowiedź:tak: A powiedz trzeba z kimś ustalić jaka to uczelnia, jaki kierunek itp. czy nie robią żadnch problemów? Z tego co czytam to trzeba być min. 9miesięcy na zasiłku, żeby się kwalifikować na ten program, więc nie wiem czy aplikować na studia na rok 2011/2012?
 
dzindusia dziękuje za odpowiedź:tak: A powiedz trzeba z kimś ustalić jaka to uczelnia, jaki kierunek itp. czy nie robią żadnch problemów? Z tego co czytam to trzeba być min. 9miesięcy na zasiłku, żeby się kwalifikować na ten program, więc nie wiem czy aplikować na studia na rok 2011/2012?

powiem ci tak ze ja z tego kozystalam ale dwa lata temu wiec teraz moglo sie cos zmienic Wtedy niewazne bylo na jaki kierunek sie szlo byle na dzienne Wlasnie czytam ze faktycznie trezba byc 9 miesiecyu na zasilku zeby sie kwalifikowac Ja mialam ten plus (powiedz,my) ze zaklad nam zamkneli i dostalismy odprawy wioec moglismy odrazu kozystac z BTEA Mam nadzieje ze cos pomoglam

najlepiej jak udasz sie do swojego SW ja nie chce wprowadzic cie w blad bo byc moze ze od tego roku po tych drastycznych zmianach w budrzecie i w tym temacie sie pozmienialo

powodzenia
 
Ostatnia edycja:
Wolfia - jesli chodzi o szkoly to one same beda w stanie ci powiedziec czy kwalifikuja sie na BTSA. Ja wiem, ze na przyklad DIT sie kwalifikuje. Musisz pytac sie w szkole.
 
DobryDuszku dziękuje za informacje:-) Tak właśnie myślałam, żeby pytać u źródła, czyli na uczelni;-) Zresztą to nie mnie się tyczy, tylko mojego męża:tak: Ja ze swoim angielskim, to jeszcze nie mam nawet po co startować:sorry:
 
Wolfia- więc tak u szkół nie masz co pytać bo nie szkoły przydzielają BTEA, a socjal. Można pobierać go jeśli kurs jest full time i to najważniejsze. Wysokość BTEA faktycznie jest wpłacana na konto w czasie trwania kursu (wrzesień-maj) na czas wakacji (maj-wrzesień) jeśli niema się pracy przechodzi się na zasiłek dla poszukujacych pracy i wtedy trzeba chodzić na pocztę plus do urzędu na podpis co 4 tygodnie. Niemożna pobierać jednocześnie zasiłku i BTEA, wysokość BTEA jest taka sama jak zasiłku tygodniowo. Student na kursie full time z Social Welfare pobierać może tylko i wyłącznie BTEA inne dodatki się nie należą jeśli ktoś jest studentem. Po zakończeniu każdych wakacji przed rozpoczęciem kolejnego roku studiów trzeba dostarczyć do Social pismo ze szkoły o kontynuowaniu kierunku na kolejnym roku. Osoba pobierająca BTEA nie może ubiegać się o Grand czyli nie ma opcji otrzymania dodatkowych studenckich pieniędzy. BTEA wypłaca pieniążki raz w tygodniu w wysokości zasiłku plus we wrześniu jednorazowo 500e na zakup książęk jednak nie pokrywa wpisowego w szkole trzeba pokryć je samemu na GMIT i NUIG jest to jak na razie 2000 euro/rok. Jeśli nie składa się podania lub Ci się nie należy BTEA można ubiegać się o Grand-który opłaca także wpisowe na uczelni. By ubiegać się o BTEA trzeba być długi okres czasu na bezrobociu minimum 9 miesięcy to obowiązkowo, trzeba być rezydentem i uwaga---> ubiegamy się o to nie jak już zaczniemy kurs ale przed jego rozpoczęciem, gdy staramy się o miejsce czyli kilka miesięcy wcześniej tak samo z Grandem--->aplikuje się już w lato!! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem
 
Ostatnia edycja:
reklama
Dziewczyny mam pytanie odnośnie Health and Safety Benefit,
Health and Safety Benefit

Powiedzcie mi,
*) czy w tym przypadku trzeba chodzić do gp co tydzień, by odbierać zwolnienie (czy wystarczy tylko raz wypełniony wniosek przez gp i szefa)?
(poprzednio, tj 2 lata temu byłam tylko miesiąc na Illness Benefit, więc zasady były zupełnie inne).
*) według której tabeli otrzymuję tygodniowe pieniążki (personal rate czy qualified adult rate)?
*) jeśli pracuję tylko 3 dni w tyg a resztę pieniążków otrzymuję od socjala (jako ten dodatek do wypłaty) to rozumiem że w momencie przejścia na H&SB (czy też IB) tracę ten dodatek - zgadza się?
 
Do góry