reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

test pappa pomożecie?

ANNA152

Początkująca w BB
Dołączył(a)
11 Maj 2020
Postów
28
Miasto
Gdańsk
Dziewczyny, chodzę do lekarzy(bo nie można mieć jednego swojego ginekologa) we Włoszech. Zrobiłam test pappa i usg genetyczne. Lekarz mówi, że niby wszystko ok. Możecie pomóc zinterpretować wyniki? w necie czytałam, że mam mało białek i może to budzic niepokój pod kątem zespołu Downa. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
CRL 68,0mm
TN 1,5mm
beta: 0,7582Mom
pappa: 0,4599Mom
ryzyko podstawowe:
trisomia21- 1:842
trisomia13\18- 1:8925
ryzyko średnie:
trisomia21- 1:3439
trisomia13\18- 1:8925
dodam, że mój stres bierze się z tąd, że siostra mojej teściowej choruje na zespół Downa.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Cześć, rozumiem, że ryzyko podstawowe to jest statystyczne ryzyko dla kobiet w Twoim wieku, a ryzyko średnie to ryzyko skorygowane, obliczone na podstawie wieku, usg i testu krwi. Czy tak jest? Jeśli tak, to ryzyko zespołu downa (trisomia 21) u Twojego dziecka jest niskie, wynosi 1:3439. Czyli 1 na 3439 kobiet z wynikami takimi jak Twoje i w Twoim wieku urodzi dziecko z tym zespołem, albo inaczej licząc - prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem wynosi ok. 0,03%, czyli bardzo mało. W Polsce osobom, dla których to ryzyko jest większe niż 1:300 proponuje się dalsze badania, reszcie - raczej nie. Co do białek - nie znam się, niestety.
 
Cześć, rozumiem, że ryzyko podstawowe to jest statystyczne ryzyko dla kobiet w Twoim wieku, a ryzyko średnie to ryzyko skorygowane, obliczone na podstawie wieku, usg i testu krwi. Czy tak jest? Jeśli tak, to ryzyko zespołu downa (trisomia 21) u Twojego dziecka jest niskie, wynosi 1:3439. Czyli 1 na 3439 kobiet z wynikami takimi jak Twoje i w Twoim wieku urodzi dziecko z tym zespołem, albo inaczej licząc - prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem wynosi ok. 0,03%, czyli bardzo mało. W Polsce osobom, dla których to ryzyko jest większe niż 1:300 proponuje się dalsze badania, reszcie - raczej nie. Co do białek - nie znam się, niestety.
Tak. Tak to jest liczone.
 
Tak. Tak to jest liczone.
Zatem poziom białek jest już uwzględniony w tej statystyce (1:3439) i jak widać nie popsuł jej.

PS. Wydaje mi się, że markerem ZD jest stosunek poziomów tych białek i niebezpiecznie jest jak jednego jest mało, a drugiego dużo, ale nie dam sobie za to głowy uciąć, poza tym nie jestem lekarzem ani nawet biologiem ;)
PS2. Co do siostry teściowej to już chyba drążenie za daleko ;) Wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, choć zapytać przy okazji lekarza na pewno nie zaszkodzi.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Zatem poziom białek jest już uwzględniony w tej statystyce (1:3439) i jak widać nie popsuł jej.

PS. Wydaje mi się, że markerem ZD jest stosunek poziomów tych białek i niebezpiecznie jest jak jednego jest mało, a drugiego dużo, ale nie dam sobie za to głowy uciąć, poza tym nie jestem lekarzem ani nawet biologiem ;)
Nie nie, nie bada się stosunku białka PAPPA do bHCG czy odwrotnie. Wyniki przelicza się na jednostkę MoM która stanowi medianę. Do wyliczenia jednostki bierze się pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, cukrzycę i inne uzyskane w wywiadzie. Im bliżej wartości 1, tym lepiej.
 
reklama
Nie nie, nie bada się stosunku białka PAPPA do bHCG czy odwrotnie. Wyniki przelicza się na jednostkę MoM która stanowi medianę. Do wyliczenia jednostki bierze się pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, cukrzycę i inne uzyskane w wywiadzie. Im bliżej wartości 1, tym lepiej.
Aha, ok, dzięki za info :)
 
Do góry