reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

 • Kiedyś niewielu ekspertów wierzyło, że małe dzieci mogą doświadczać depresji lub lęku. latach 90. stało się jasne, że depresji i lęku mogą doświadczać nawet trzylatki. Jednak u wielu dzieci objawy depresji objawiają się w pozornie niepowiązany sposób, na przykład agresją, zaburzeniami odżywania lub nadpobudliwością. Zapraszam cię na bezpłatny live. 2. marca o 15:30 Wpadaj na YT albo oglądaj na FB

reklama

uprawnienia rodziców po poronieniu/ urodzeniu martwego dziecka

chochlik

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
13 Styczeń 2006
Postów
118
Wolałabym nie mieć nic do wpisywania w tych tematach no ale życie i smierć chodzą ze sobą nieodłącznie za rękę.
Nie wiem jak w innych rejonach kraju ale dla Rodziców ze Śląska,Rodziców,którym nie dane było doczekać szczęśliwych narodzin swojego Dziecka mam wiadomość.Otóż jeśli nie macie możliwości pochowania swojego Maleństwa,bo przyszło na świat w wyniku poronienia,przedwczesnego porodu(a nie możecie sami zorganizować pochówku),powstał tzw.Park Pamięci.Tam szpital przekazuje ciałko dziecka,tam odbywa się kremacja i tam spoczywają prochy Aniołków.
Musicie wiedzieć,że jest taka możliwość,dziecko może być godnie pochowane,bez względu na wielkość,fakt czy było ochrzczone czy nie,sytuację materialną rodziców.
Rodzice nie są obciążani kosztami.
Takie wiadomości mam ze swojego szpitala.Takie procedury postepowania zostały nam przekazane.
Myślę,że dla Rodziców to jest ważne..............
 
reklama

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
Założyłam ten wątek dla rodziców, którzy w chwili największej straty nie wiedzą do czego mają prawo i nie czują się na siłach walczyć o swoje maleństwa. Sama doświadczyłam niewiedzy, budziły się we mnie wątpliwości okazało się jednak że jestem mamą i mam prawa należne mamie.

Do czego masz prawo?


 1. Masz prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Szpital wystawia w takiej sytuacji tzw. pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Przysługuje ono każdemu dziecku (medycznie płodowi, zarodkowi), bez względu na czas zakończenia ciąży. W USC otrzymasz wtedy skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwo. Aktu zgonu nie sporządza się. Akt urodzenia z odpowiednią adnotacją jest jednocześnie 'aktem zgonu'.
 2. Prawo do rejestracji dotyczy także tych dzieci, które zostały poronione/urodzone w domu.
 3. Prawo do rejestracji dziecka w USC dotyczy także dzieci, które zostały poronione/urodzone poza granicami Polski, nawet jeśli państwo, w którym doszło do poronienia/porodu prawo to ogranicza np. ze względu na długość trwania ciąży.
 4. Masz prawo do urlopu macierzyńskiego (lub zasiłku macierzyńskiego, jeśli przebywasz na urlopie wychowawczym). W przypadku narodzin martwego dziecka kobiecie przysługuje połowa wymiaru urlopu. Obecnie jest to 8 tygodni.
 5. Masz prawo do pochowania dziecka (jego ciała czy szczątków), bez względu na czas zakończenia ciąży. Szpital wydaje wtedy Kartę Zgonu. Dokument ten potrzebny jest na cmentarzu, aby pochować dziecko.
 6. Masz prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego – bez względu na czas zakończenia ciąży. W ZUS-ie należy przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt zgonu. W sytuacji, gdy akt zgonu nie został sporządzony (dziecko urodziło się martwo) przedstawia się akt urodzenia z adnotacją o martwych narodzinach.
 7. W szpitalu masz prawo do uzyskania informacji.
 8. Masz prawo, jak każdy pacjent, do uzyskania dokumentacji medycznej.
Poronienie - informacje dla Ciebie
.
 

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
Zgodnie z kodeksem pracy, art. 180. w przypadku urodzenia martwego dziecka (rozróżnienie na poronienie i urodzenie martwe stosowane jest tylko w dokumentacji medycznej, w tym przypadku mowa o martwym urodzeniu niezależnie od wieku ciąży) należy się urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni.
 

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
Bez względu na jakim etapie dochodzi do narodzin, dziecko należy traktować z godnością należną każdej istocie ludzkiej. Brak wiedzy dotyczącej faktycznego stanu prawnego powoduje, że rodzice martwo urodzonych dzieci, napotykają na liczne problemy administracyjne. Poniższy tekst ma na celu pomoc i pokierowanie w tych trudnych chwilach.
Rodzice mają prawo do decyzji, co będzie się działo z ich dzieckiem, bez względu na to czy urodziło się martwe czy też w skutek poronienia. Mogą pozostawić je w szpitalu lub zadecydować o odbiorze dziecka i organizacji pochówku. Kolejną trudnością wynikającą z niewiedzy, jest problem wystawiania Aktów Zgonu (niezbędnych do uzyskania zasiłku pogrzebowego). Zgodnie z przepisami rodzice mają prawo do rejestracji dziecka w USC. Szpital w takiej sytuacji zobowiązany jest do wystawienia tzw. pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka oraz wydania Karty Zgonu (niezbędnej do celów pochowania). Dokumenty te przysługują każdemu dziecku (medycznie płodowi, zarodkowi) bez względu na czas zakończenia ciąży. W USC otrzymuje się wówczas skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe. Aktu zgonu nie sporządza się, ponieważ akt urodzenia z odpowiednią adnotacją jest jednocześnie aktem zgonu.
W przypadku odmowy wystawienia w/w dokumentów przez szpital, argumentowanej obiektywnymi trudnościami z ustaleniem płci dziecka, rodzicom przysługuje prawo jej wskazania. Jest to tzw. "uprawdopodobnienie płci" opierające się np. na odczuciach matki.
 

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
Szczególne zwolnienia od pracy


Szczególne podstawy udzielania pracownikowi zwolnień od pracy zostały określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281). Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika:

Zwolnienia te, zwane w praktyce urlopami okolicznościowymi, przysługują w wymiarze:
2 dni w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
 

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
Bez względu na fakt, w którym tygodniu ciąży doszło do śmierci dziecka, szpital jest bezwzględnie zobowiązany wydać pisemne zgłoszenie urodzenia (niezbędne do sporządzenia aktu urodzenia, w tym wypadku z adnotacją „urodzenie martwe”) a na życzenie osób uprawnionych również zwłoki oraz kartę zgonu (dokument niezbędny do pogrzebu). Z odrębnych przepisów wynikają uprawnienia do otrzymania zasiłku pogrzebowego i korzystania z urlopu macierzyńskiego. Przesłanką formalnoprawną umożliwiającą korzystanie z tych uprawnień jest posiadanie aktu urodzenia dziecka, który w przypadku urodzenia martwego stanowi jednocześnie akt zgonu.

Szpital ma obowiązek w ciągu 3 dni od tragicznego wydarzenia wystawić zgłoszenie urodzenia dziecka każdemu dziecku – niezależnie od tego czy ciąża trwała 7 czy 27 tygodni. Jeśli personel medyczny twierdzi, że nie może wystawić zgłoszenia urodzenia dziecka, ponieważ nie można określić płci płodu– powiedz, że mają obowiązek wpisać płeć domyślną, według intencji matki.

Niestety większość szpitali unika obowiązku wystawiania zgłoszenia urodzenia dziecka, dlatego najlepiej jeśli na obchodzie lekarskim spytasz lekarza przy świadkach kiedy dostaniesz dokument, ew. czy przekażą ją sami do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego.
Po ww. ustaleniach zgłoś się (bądź ojciec dziecka) do USC odpowiedniego dla szpitala – tam zarejestrujesz dziecko, otrzymasz metrykę oraz akt zgonu, który pozwoli Ci na pochówek i ubieganie się z ZUS zwrotu kosztów pogrzebu. Niezależnie od tego czy zdecydowałaś się na pogrzeb czy nie, potrzebujesz metryki z USC aby ubiegać się o skrócony urlop macierzyński – masz prawo do 8 tygodni pełnopłatnego urlopu. W tym celu wystosuj do pracodawcy podanie o skrócony urlop macierzyński. Możesz zgłosić to pracodawcy mailowo a następnie przesłać podanie pocztą tradycyjną bądź bezpośrednio wraz z metryką z USC (dostaniesz w tym celu dodatkowy egzemplarz w urzędzie). Pracodawca nie ma prawa odmówić przyjęcia ww. podania – to formalność.

Szpitale niestety często spóźniają się z przygotowanie metryki i przekazaniem jej do USC, dlatego czasem warto wziąć zwolnienie lekarskie ze szpitala - które szpital ma obowiązek Ci dać (z kodem B, pełnopłatne) - aby w czasie załatwiania formalności pomiędzy szpitalem a USC, pracodawca nie posądzał Cię o łamanie kodeksu pracy (nie stawienie się w pracy bez usprawiedliwienia). Kadry po otrzymania podania o urlop macierzyński wraz z metryką, uregulują kwestię ze zwolnieniem lekarskim z ZUS.

Jeśli wyszłaś ze szpitala i nie rozmawiałaś z personelem medyczny w sprawie metryki, zadzwoń do kancelarii szpitala - poinformuj ile minęło dni od śmierci dziecka i że oczekujesz na dokument oraz poproś o informację czy otrzymasz zgłoszenie urodzenia dziecka bezpośrednio czy masz udać się do USC, ponieważ szpital sam je dostarczy. Dobrze jest przed wybraniem się do USC zadzwonić i dowiedzieć się czy szpital przekazał już zgłoszenie z określonymi danymi.

Szpital ma obowiązek oddać ciało dziecka matce - tylko matka może zrzec się prawa do odebrania ciała. W tym celu personel medyczny przedstawi Ci stosowne dokumenty. Masz prawo odmówić podejmowania decyzji odnośnie odebrania ciała bądź zrzeczenia się i przekazania do pochówku szpitalnego (spalenie) przed zabiegiem łyżeczkowania/ porodem jak również zaraz po – decyzję możesz podjąć na drugi dzień. Powiedz, że teraz nie jesteś w stanie o tym rozmawiać i poproś aby zgłosili się do Ciebie z powyższym później.
W przypadku zrzeczenia się ciała, na formularzu istnieje zapis dot. powodów zrzeczenia się – wystarczy jeśli wpiszesz „nie dotyczy”, nikomu nie musisz się z niczego tłumaczyć.

Jeśli przyjechałaś do szpitala po poronieniu i dziecko masz ze sobą, to po oddaniu go szpitalowi celem wykonania badań, również masz prawo żądać zwrotu ciała dziecka. Najlepiej jeśli Ty bądź osoba Ci towarzysząca poinformujecie o tym personel medyczny na samym początku procedury przyjęcia do szpitala.

Przy rejestrowaniu dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego poinformuj urzędniczkę/ urzędnika o tym, że potrzebujesz również akt zgonu z odpowiednią adnotacją celem ubiegania się zwrotu kosztów pochówku z ZUS. Czasem urzędnik widząc dokumenty ze szpitala wskazujące na wczesną ciążę, nie bierze pod uwagę, że wystąpiłaś o zwrot ciała dziecka i podjęłaś decyzję o pochówku.

Niestety nader często spotkać się można z ignorancją władz szpitala – nagminnie nie informują pacjentki o jej ww. prawach a kiedy ta próbuje zmusić szpital do przestrzegania przepisów, zdarzają się przypadki odmowy. Wówczas przedstaw sprawę na piśmie i wyślij skargę do kancelarii szpitala i rzecznika (jeśli szpital takiego ma) listem poleconym (plus priorytetem) – koniecznie ze zwrotką, która ogranicza możliwość odmowy przyjęcia. W ww. skardze poinformuj szpital, że zamierzasz przedstawić ten przypadek łamania prawa rzecznikowi praw ubezpieczonych. Jeżeli szpital zareaguje pozytywnie na Twoją skargę, dobrze byłoby abyś również poinformował rzecznika praw ubezpieczonych o swoim przypadku celem uświadomienia problemu jaki ma miejsce w danym szpitalu – możesz tym pomóc innym kobietom w podobnej sytuacji.


Uwagi:

Do roku 1998 obowiązywały przepisy mówiące o ujmowaniu w dokumentach medycznych dla celów statystyki państwowej, płodów i noworodków o masie urodzeniowej powyżej 500 g bądź powyżej 22 tygodnia ciąży lub osiągające długość min. 25 cm. Wiele szpitali wciąż powołuje na te nieobowiązujące już przepisy.

Granica 22 tygodni trwania ciąży dotyczy tylko i wyłącznie dokumentacji medycznej. Dokument potwierdzający urodzenie dziecka dla USC nie jest dokumentem medycznym, dlatego rozróżnienie poronienie czy przedwczesny poród nie ma znaczenia.

Żaden z obowiązujących przepisów prawnych nie uzależniają nabycia przez dzieci poczęte praw, od osiągnięcia przez nie określonego wieku lub masy ciała. Jedyna normatywna definicja pojęcia "dziecko" zawarta jest w ustawie z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka (Dz. U. z 2000 r, Nr 6, poz. 69). Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy, dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. ust. 2:
„Karta zgonu jest wypełniania dla:
1) osób zmarłych
2) dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży, na wniosek osób uprawnionych do pochowania, o których mowa w art. 10 ust.1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zwanej dalej „ustawą.”

*Nasz Bocian,Pysia1 Nasz Bocian - Strony o Rodzinie - Forum - Twoje prawa- gdy stracisz dziecko.
 

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
W szpitalu możemy uzyskać zgłoszenie urodzenia dziecka bez względu na wiek ciąży (dla wczesnej ciąży płeć określa matka). W zgłoszeniu szpital zaznacza że dziecko urodziło się martwe. Pod spodem link do rozporządzenia a w nim wzór pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka

Na tej karcie są informacje takie jak:
 • "wiek" - tydzień ciąży,
 • wielkość dziecka - w moim przypadku spisana ze zdjęcia USG,
 • waga - w moim przypadku puste miejsce - ale to dla USC jest nieistotne,
 • proponowane imię - położna pyta rodziców, czy mieli przygotowane imię dla dziecka, nie należy się martwić, że dziecko jest za małe, że nie wiadomo jaka płeć, itp. - tutaj jest ważne jest to, czego pragnęli rodzice,
 • wpisano również, że było to poronienie, chociaż ta informacja nie jest potrzebna,
 • WAŻNE - w nagłówku tej karty jest informacja: "dziecko urodziło się żywe/martwe" - należy podkreślić właściwe.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2005 roku w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka Dz.U. 2005 nr 27 poz. 232

paragraf 4
dla każdego dziecka wypełnia się odrębne zgłoszenie w dwóch egzemplarzach i przekazuje do urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce urodzenia, w terminach:
1. 14 dni od dnia urodzenia -dla żywego urodzenia
2. 3 dni od dnia urodzenia -dla martwego urodzenia

Ze względu na to ze większość mam ma problem z "uprawdopodobnieniem płci" podaję podstawę prawną Pisemne zgłoszenia urodzenia dziecka w razie poronienia - Portal prawników: Pozwy, wzory pism i porady prawne

[FONT=&quot]Podkreślić również należy, iż rzeczona kwestia była przedmiotem oficjalnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia wyrażona przez Departament Prawny [/FONT][FONT=&quot](pisma [/FONT][FONT=&quot]z [/FONT][FONT=&quot]dnia 8 czerwca br. znak.: MZ-PR-024-6271-2/IT/06) [/FONT][FONT=&quot]zgodnie, z którym „brak jest podstaw prawnych do odmowy wypełnienia pisemnego[/FONT][FONT=&quot] zgłoszenia dziecka".[/FONT]
[FONT=&quot]Jednocześnie, Biuro Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia wystosowało pytanie do Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwa Zdrowia o kwestie sposobu wypełniania rzeczonego dokumentu w sytuacji, gdy są obiektywne trudności z ustaleniem płci. W odpowiedzi otrzymaliśmy informacje, iż w takich sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie „uprawdopodobnienie płci".[/FONT]
[FONT=&quot]Zastosowanie takiej metody wydaje się jedynym możliwym sposobem [/FONT][FONT=&quot]rozwiązania przedmiotowej kwestii szczególnie w kontekście legalnej definicji zwłok ludzkich zgodnie, z którą za zwłoki uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży (§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 roku [/FONT][FONT=&quot]w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi [/FONT][FONT=&quot]Dz. U. z [/FONT][FONT=&quot]2001 r. Nr 153, póz. 1783 z zm.).[/FONT]
 
Ostatnia edycja:

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
Uzyskanie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka w szpitalu pozwala nam na zdobycie aktu urodzenia z adnotacją "dziecko martwo urodzone" w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ustawa z dnia 29 września 1969 r. o aktach stanu cywilnego Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180

art. 38
1. urodzenie dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia.
2. jeśli dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie takiego zdarzenia powinno nastąpić w ciągu 3 dni. W takim wypadku sporządza się akt urodzenia z adnotacją w rubryce "Uwagi", ze dziecko urodziło się martwe, aktu zgonu nie sporządza się.

Potrzebne dokumenty:
 • dowód osobisty
 • pisemne zgłoszenie urodzenia martwego dziecka ze szpitala
 • skrócony akt ślubu (odpisy aktu urodzenia jeśli nie jest się w związku małżeńskim)
 
Ostatnia edycja:

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
W urzędzie otrzymujemy trzy egzemplarze odpisu skróconego aktu urodzenia z adnotacją dziecko martwo urodzone oraz jeden oraz jeden odpis zupełny aktu urodzenia, który należy po pochowaniu dziecka przekazać do ZUS-U w celu uzyskania zasiłku pogrzebowego.

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. 2007 nr 1 poz. 10)

paragraf 2
za zwłoki uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży

W związku z powyższym w celu odebrania dziecka ze szpitala należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu szpital nie może wydać ciała bezpośrednio rodzicom (choć takie przypadki jeszcze się zdarzają).

Z doświadczenia wiem, że dziecko można pochować zarówno w osobnym grobku jak i w już istniejącym np. osoby bliskiej. zależy to tylko od woli rodziców i uzgodnień dokonanych z księdzem.

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy należy przedstawić:

 • odpis zupełny aktu urodzenia wydany specjalnie w tym celu w urzedzie stanu cywilnego.
 • oryginały rachunków poniesionych zasadniczych kosztów pogrzebu (np. zakup trumny/urny, opłata miejsca pochówku)
 
Ostatnia edycja:
reklama

13x13

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Maj 2009
Postów
4 473
Miasto
Warszawa
Pogrzeb według prawa kościelnego

W obrzędach pogrzebowych Kościoła Katolickiego istnieje formuła pogrzebu dla dziecka nienarodzonego, nieochrzczonego. Takie ostatnie pożegnanie nazywa się pokropek i to rodzice decydują o tym, czy chcą skorzystać z takiej formy pogrzebu (Kościół nie traktuje go jako obowiązku, gdyż nie może z góry założyć, że rodzice chcieli ochrzcić swoje dziecko po narodzeniu). Także w Prawie Kanonicznym znajdujemy kanon (1183 § 2), na podstawie którego ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem. Kanon ten stosuje się również do dzieci urodzonych przedwcześnie (be względu na czas trwania ciąży).
Niezależnie od wyboru rodziców, Kościół stoi na stanowisku, że dziecko powinno być zawsze pochowane w sposób godny osoby ludzkiej, trudno jest podjąć decyzję szczególnie gdy rodzice nie są informowani o losach ciała swojego dziecka i nie mogą podjąć decyzji o sposobie pogrzebu.
Niestety, personel szpitala nie zawsze informuje rodziców o możliwosci przeprowadzenia pogrzebu (niekoniecznie religijnego), nie przekazuje też wiadomości o zmarłych dzieciach kapelanowi szpitala, który mógłby udzielić pomocy. Dotyczy to przede wszystkim poronień we wcześniejszym okresie ciąży.
 
Do góry