reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński

Katerina1985

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Wrzesień 2017
Postów
722
Kochane wytłumaczcie mi jak to jest z tym urlopem. Jestem zupełnie zielona. Wiem, że istnieje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski i niepłatny urlop wychowawczy. Co zrobić, żeby połączyć urlopy macierzyński i rodzicielski - one są płatne prawda? Po ich złączeniu urlop macierzyński wynosi rok? Do kiedy składa się wnioski o te urlopy? Jak to wszystko wygląda? Pozdrawiam!
 
reklama
Nie wiem gdzie pracujesz. U mnie załatwiły to panie w kadrach.wypelnilam kartki o macierzyński i rodzicielski z odpowiednimi datami (kończy się jeden i następnego dnia zaczyna drugi ).razem wynoszą rok.płatne przez rok 80% średniej wypłat z roku lub do wyboru pół roku 100%a drugie pół 60%.ja wzięłam pierwszą opcję. Jeśli w między czasie skończy Ci się umowa to wypłaca ZUS. Z pracy wysyłają do Zusu informacje o tym i ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy. Jeśli nie zdąży to wypłaca odsetki. Mogą wezwac do ewentualnego uzupełnienia danych ale ja nie musiałam nic donosić.
 
A to się składa jeden wniosek czy dwa? I jakie są terminy? Do ilu dni po porodzie trzeba złożyć wnioski? Czy składa się razem z aktem urodzenia dziecka?
 
Ostatnia edycja:
Nie wiem czy ktoś się orientuje. sytuacja wygląda tak. W dniu 14 maja urodziłam córeczkę, natomiast z dniem oststniego maja wygasła moja umowa o pracę na czas określony, która oczywiście nie została przedłużona. Pracodawczyni dała mi do wypisania wniosek o urlopy macierzyński a nastepnie rodzicielski. Natomiast nikt nie poinformował mnie o możliwości wyboru jak ten urlop bedzie płatny 100% i 60% czy 80%. Po pierwszej wpalcie z ZUS wnioskuję, że jest to 80%. Nie ukrywam, że bardziej interesowala mnie ta druga opcja. Czy mogę jakoś to zmienić?
 
reklama
Nie wiem czy ktoś się orientuje. sytuacja wygląda tak. W dniu 14 maja urodziłam córeczkę, natomiast z dniem oststniego maja wygasła moja umowa o pracę na czas określony, która oczywiście nie została przedłużona. Pracodawczyni dała mi do wypisania wniosek o urlopy macierzyński a nastepnie rodzicielski. Natomiast nikt nie poinformował mnie o możliwości wyboru jak ten urlop bedzie płatny 100% i 60% czy 80%. Po pierwszej wpalcie z ZUS wnioskuję, że jest to 80%. Nie ukrywam, że bardziej interesowala mnie ta druga opcja. Czy mogę jakoś to zmienić?

Jeśli złożyłaś od razu oba wnioski, to przez rok będziesz dostawać 80%. Gdybyś złożyła teraz wniosek TYLKO o urlop macierzyński(26 tygodni), dostawałabyś przez te pół roku 100%. Po tym czasie, gdybyś złożyła wniosek o urlop rodzicielski(kolejne 26 tygodni) przed końcem urlopu macierzyńskiego, dostawałabyś przez następne pół roku 60%. Czyli myślę że u Ciebie jest teraz opcja 80%, jeśli tak jak piszesz wypełniłaś od razu oba wnioski.
 
Do góry