reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop wychowawczy

Madziks999

Początkująca w BB
Dołączył(a)
14 Listopad 2018
Postów
17
Hej,
Mam umowę na czas określony... Po urodzeniu dziecka wróciłam do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Z tego co wiem nie przysługuje mi zatem urlop rodzicielski. Moje pytanie: jak to jest z urlopem wychowawczym? Czy jeżeli nie wykorzystałam urlopu rodzicielskiego, to wychowawczy w ogóle mi przysługuje? Czy mogę normalnie złożyć wniosek i wówczas umowa zostaje przedłużona "z automatu" i pracodawca opłaca za mnie ubezpieczenie?
Z góry dziękuję za pomoc
 
reklama
Urlop wychowawczy przysługuje Ci w momencie gdy jesteś na urlopie i zajmujesz się dzieckiem jeżeli wróciłaś do pracy to niestety Ci nie przysługuje :(
Nie prawda. Urlop wychowawczy można wykorzystać w dowolnym momencie do ukończenia przez dziecko określonego wieku. Jeżeli pamięć mnie nie myli można go dzielić na 5 części.
 
Ostatnia edycja:
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Ten artykuł był bardzo przydatny.
Ale mam jeszcze jedno pytanie, by mieć 100 % pewność. Czy jeżeli nie brałam urlopu rodzicielskiego to czy mogę wnioskować o wychowawczy?
 
Moim zdaniem też możesz skorzystać z urlopu wychowawczego - aktualnie do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.
Pamiętaj tylko, że pracodawca nie będzie wypłacał żadnych świadczeń za okres przebywania na wychowawczym.
 
reklama
@Madziks999 a moze zadzwon do kadr w pracy zeby mieć pewnosc?
Pytam tutaj, bo właśnie nie mogę tak po prostu zapytać kadrowej. To troszeczkę skomplikowane...
Wróciłam do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim, bo kończyła mi się umowa. Córką miała zaopiekować się teściowa, więc myślałam, że bezproblemowo będę mogła pracować. Niestety okazało się, że teściowa nie daje sobie z małą rady i musiałam oddać ją do żłobka. Aktualnie córka cały czas choruje, a ja od ponad miesiąca jestem na zwolnieniu lekarskim na nią. W poniedziałek mam wrócić do pracy, a mała spowrotem musi iść do żłobka... Obawiam się, że niebawem znowu zachoruje, bo nieodpowiedzialni rodzice puszczają swoje pociechy, które są chore, a moja córka wszystko łapie. Ma dopiero 11 miesięcy. W pracy po rozmowie z szefową, która dała ogłoszenie na moje stanowisko, dowiedziałam się, że jeżeli wrócę to mnie nie zwolni, jednak jeżeli znowu zachoruje- to wiadomo co zrobi... bo kto będzie trzymał pracownika, którego wiecznie nie ma w pracy. Dlatego szukam jakiegoś rozwiązania, żeby uchronić dziecko przed wiecznymi chorobami, a i zależy mi też, żebym miała ubezpieczenie, bo to, że urlop wychowawczy jest bezpłatny- wiem.
Pomimo tego, że lubię swoją pracę to jeżeli mała znowu zachoruje będę musiała z niej zrezygnować, bo jej zdrowie, jak i ona sama jest dla mnie najważniejsze. Pomyślałam więc o wychowawczym, żeby spokojnie wychowywać córkę i mieć ubezpieczenie.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. I tak będę musiała porozmawiać w pracy z kadrową jak to dokładnie jest. 21 dni przed rozpoczęciem tego urlopu trzeba złożyć wniosek, a o szczegóły będę musiała dopytać.
Pozdrawiam
 
reklama
Do góry