reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wit d w okresie letnim

Aniaanka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Marzec 2018
Postów
700
Czy dajecie teraz w okresie letnim witamine d? Daje dawke 800 i nie wiem czy ja zmniejszyc czy nie dawac teraz w ogole albo czy nie dawac np co drugi dzien?
 
reklama
Dawać przez cały rok. Nie jest możliwe alby wytworzyć odpowiednią ilość Wit D, nawet będąc cały dzień na pełnym słońcu.
 
Dawać przez cały rok. Nie jest możliwe alby wytworzyć odpowiednią ilość Wit D, nawet będąc cały dzień na pełnym słońcu.
Skad takie przekonanie? Witamina D jest najlepiej przyswajalna wlasnie przez skore. Wystarczy 20 minut na sloncu zeby uzupelnic zapotrzebowanie. Pomijajac osoby z grupy ryzyka czyli wczesniaki, ludzi otyli i starsi, styl zycia np praca na nocną zmiane itp to suplementacja w okresie letnim nie jest potrzebna. Najlepiej poprostu zrobic badanie na poziom wit d bo tak samo jak niedobor, nadmiar rowniez nie jest wskazany.
 
Również daje cały rok dzieciom ,lekarz mówił że w polskim klimacie trzeba podawać cały rok .
 
Przychylam się do opinii, że jeśli ktoś jest niepewny dawki suplementacji, to badanie poziomu witaminy D we krwi jest najlepszym rozwiązaniem. Polecam też lekturę rekomendacji i zestawienie wiedzy z tej rekomendacji z opinią swojego lekarza

"Szacuje się, że synteza skórna może być naturalnym źródłem 80–100% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. W Polsce synteza witaminy D w skórze może być efektywna w okresie wiosenno-letnim (od maja do września), pomiędzy godziną 10.00 a 15.00, kiedy kąt padania promieni słonecznych jest odpowiedni, temperatura powietrza sprzyja kąpielom słonecznym, a pokrywa chmur nie przysłania słońca. W takich warunkach ekspozycja co najmniej 18% powierzchni ciała (czyli nieosłonięte przedramiona, podudzia) przez około 15 minut powinna stanowić połowę minimalnej dawki ru- mieniowej (ang. minimal erythremal dose – MED) i prowadzić do naturalnej syntezy witaminy D w ilości odpowia- dającej ok. 2000–4000 IU/dobę. (...)
Czynniki, takie jak zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, zwiększona pigmentacja skóry, zaawansowany wiek, nadmierne stosowanie kremów z filtrem (SPF; ang. sun protection factor) powyżej 15, znacząco wydłużają czas ekspozycji konieczny do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy lub uniemożliwiają uzyskanie odpowiedniego zaopatrzenia w witaminę D drogą syntezy skórnej, nawet przy odpowiednim czasie przebywania na słońcu w okresie wiosenno-letnim. (...) Ekspozycja bywa bardzo ograniczona w przypadku dzieci i młodzieży ze względu na zajęcia dodatkowe odbywające się zazwyczaj w pomieszczeniach zamkniętych, a w przypadku dorosłych z uwagi na rodzaj pracy. U noworodków, niemowląt i małych dzieci do 3. roku życia bezpośrednia ekspozycja skóry na słońce nie jest zalecana."
 
Do góry