reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wrodzona niedoczynność tarczycy

STOPI-witaj ,nie nie mielismy tego rezonasu bo stwierdzili ze nie jest potrzebny!:(.ze nie ma takick wskazań.ale nasza neurolog powiedziala że jak sie nic nie zmieni w postepie malej to wysle nas do chorzowa na ten rezonans.

Powiem szczerze, ze wg NFZ nie bylo wskazan do rezonansu corki i w CZD bali sie,ze odrzuca zrobienie rezonansu corce.. ale w koncu zrobilismy prywatnie.. tzn. oczodoły by zrobili, ale nie za bardzo był powod robienia całej glowy i przysadki, bo corka za dobrze funkcjonuje.... a jednak ciesze sie,ze rezonans mamy za soba, bo wyszlo duzo niedobrego.. dlatego mysle sobie , ze w waszym przypadku warto zrobic ten rezonans... Powodzenia.. p.s. ja mialam 2 lata roznych przejsc z lekarzami i powiem szczerze,ze miło zaskoczyli mnie lekarze w CZD. Wiem,ze nie znaja sie na syndromie jaki ma moja corka, ale ogolnie maja duza wiedze... Polecam tam konsultacje.. moze w waszym przypadku tez warto??
 
reklama
Witam, przeszukuję internet nt niedoczynności tarczycy u małych dzieci, wiem ze to jest forum dla rodzicow dzieciaczkow z wrodzoną niedoczynnością. Nie chce Wam się pakowac z butami w temat, uwierzcie że przeszukałam wczesniej to forum, znam je bardzo dobrze, no i nic bliżej tematu nie znalazłam. - a Stasiu nie miał wrodzonej niedoczynności, wiemy bo miał w wieku 6 mcy robione tsh, wyszło 1,8. Ponowilismy badnia niedawno na zalecenie psychologa ze względu na zachowania ze spectrum autyzmu- wyszło 5 - , powtorzylismy badanie po miesiacu i wyszlo 3,5 - bez leczenia. Szukam mam które mogą podzielić sie ze mną wiedzą i doświadczeniem. Chodzi o to, że endokrynolog zalecil wymiennie dawki - raz 1/4 Euthyrox 25, raz 1/2 tej dawki - i tak przez 2 tyg, potem tydzien cala tabletka, potem znowu 1/4 dawki, ale 2 razy w tygodniu 1/2 dawki. Sama mam niedoczynnosc z wynikiem 5, biorę Euthyrox 25 raz dziennie i boje sie czy przy jego mniejszej niedoczynnosci, no i duzo mniejszej masie ciała, to czy te dawki 1/2 i 1 tabletka nie sa za duze. A przede wszystkim - to codziennie inne dawkowanie...
Jesli macie doswiadczenie z tym dawkowaniem, to proszę o informację, czy to wogóle się praktykuje. Ok, byłam u specjalisty - endokrynologa dzieciecego, ale jakas czerwona lampka mi sie zapala.
 
witaj Carioca
nie pakujesz sie z butami;)co do dawek-moja ma caly czas jendnakowa dawke,tzn zwiekszana c raz ale ciagle taka sama.ale wiem ze lekarze roznie daja.a u malego dziecka wieksza dawka az tak bardzo nie szkodzi jak u doroslych,tyle wiem
a co do spectrum autyzmu-czy psychiatra tez ta opinie powtierdza?pytam bo moja corka ma autyzm,tzn jest juz na wysoim poziomie ale ma.
 
Anabuba dziękuje za odpowiedź. Więc ten nasz autyzm, to jesteśmy w trakcie diagnozy w ośrodku dla osób z autyzmem w Gdańsku, diagnoza rozciąga się mocno w czasie, zaczęła się w lipcu i choć to w sumie 4 spotkania, to wygląda na to że ostatnie będzie dopiero w lutym. Z jednej strony jestem na to zła, ale z drugiej - wdrożenie leczenia tarczycy będzie już pełne i może jednak to ona będzie powodem tych zachowań. Rok temu było kiepsko - miał trzy lata, ciągle "buczał", nie można było się z nim niemal porozumieć, mówił pojedyńcze słowa, interesowały go głównie liczby, litery, kształty i chyba tylko dzięki nim wogóle mieliśmy kontakt ze sobą. Pediatra mnie jednak uspokajała, że to regres który pojawił się z powodu pojawienia się rodzeństwa. Rok temu Stas poszedl do przedszkola, tam też oczywiście słabo społecznie wypadał, ale zaczął iść do przodu, zaczeliśmy też chodzić co tydzień do poradni psychologicznej i Staś ma tam terapię behawioralną. Teraz już rozmawiamy ze sobą, patrzy w oczy, zagaduje dzieci (nieporadnie), żartuje, bawi się zabawkami tak społecznie, tzn odgrywa scenki itp. Tak obiektywnie to na podstawie rówieśników, to myślę że społecznie jest przynajmniej rok do tyłu. Z takich zastanawiających zachowań to to buczenie, które mu się włącza kiedy jest na czymś skupiony, to że nie potrafi się bawić z dziećmi, niby by chciał - ale tylko ganiać się, takie energiczne zabawy, w tłumie nie ogarnia całości, zamyka się, jest nieco nieobecny, wyławia jakieś szczegóły - światła, kształty, ciężko mu podłapać reguły gry, zabawy - tzn zazwyczaj rozbija zabawę, no i co tu kryć zazwyczaj dzieci go nie lubią :( Jest bardzo nierówny, jednego dnia dość wygadany, dość posłuszny, drugiego dnia nie do ogarnięcia, nieobecny, rozdrażniony.
Dotychczas nie pojawiała się agresja, ale od 2 tygodni dostajemy informację z przedszkola, że czasem uderzy jakieś dziecko. Możliwe, że przez wdrożenie leczenia tarczycy, albo zupełnie bez związku - ale jest w grupie chłopiec o którym mi Staś już od dawna opowiada, że mu dokucza, drapie i bije, faktycznie to moje dziecko wiecznie podrapane chodzi, myślę ze poprostu podłapał takie zachowanie.
Jeśli chodzi o dawkowanie euthyroxu to myślę więc, że będę stosować się do zaleceń lekarza, trochę mnie uspokoiłaś, ale do kontroli zamias po 3 miesiącach pójdę za 2.
 
CARIOCA moja corcia miala tak rozlozone dawki i z czasem zwiekszane...a tera zma znow troszke mniej, zalezy to od wynikow badan kontrolnych tylko, ze ona maila dobre TSH i fT4 do 5msc zycia, nie ma wrodzonej niedoczynnosci traczycy... Pozniej jej zaczelo spadac fT4 i dopeiro wtedy zaczela brac hormony, w roznych dawkach, powoli zwiekszajaca ja.. Tylko, ze jak sie okazalo moja corcia ma min. nieodczynnosci przysadki mózgowej i stad problemy z hormonami... Jesli twoj synek teraz ma stwerdzona niedoczynnosc tarczycy to popros lekarza o usg tarczycy, zeby sprawdzic czy to wina tarczycy, czy przysadki mozgowej....Z doswiadczenia wiem, ze warto, zeby dziecko bylo dokladnie zdiagnozowane.. zwlaszcza, ze macie podejrzenia autyzmu.
 
Stopi - w jaki sposób zbadać tę przysadkę, na podstawie badań z krwi? Jeśli chodzi o usg - to już synek miał, tarczyca jest o połowę mniejsza niż powinna przy jego wieku i budowie.
 
ANABUBA wow jaka Twoja pannica jest juz duza!!!!!!!!!sponizone STO LAT dla niej!! I zycze dobrego wyniku USG !!! Oczywiscie daj znac jak wynik!! p.s. do jakiej endokrynolog Wy chodzicie w IMiDZ??

Stopi - w jaki sposób zbadać tę przysadkę, na podstawie badań z krwi? Jeśli chodzi o usg - to już synek miał, tarczyca jest o połowę mniejsza niż powinna przy jego wieku i budowie.

Na podstawie wynikow z krwi - TSH , fT4, fT3 endokrynolog wyciaga wnioski o rodzaju niedoczynnosci tarczycy czy jest to nieodczynnosc zwiazana z samym narządem tarczycy, czy z uszkodzeniem przysadki, czy tez guzem np. gruczolakiem. W przypadku niedoczynności tarczycy wynikajacej z problemow z przysadki lekarze mowia o wtórnej niedoczynności tarczycy. We wtornej niedoczynnosci tarczycy u dziecka zazwyczaj fT4 jest za niskie przy prawidłowym TSH. Podaje sie np. euthyrox w celu zwiekszenia fT4. Kolejnym badaniem, ale w warunkach szpitalnych jest podawanie (zapomnialam nazwy, to jets jakis test..) tzw. hormonu wyżej,zeby sprawdzic reakcje hormonu nizej (np fT4) I oczywiscie jak jest koniecznosc robi sie rezonans magnetyczny - tak jak w przypadku mojej corki.
p.s. np. wiekszość hormonów przysadki mózgowej mozna zbadac z krwi i na podstawie wynikow okreslic jak funkcjonuje przysadka.
Jezeli u synka za mala jest tarczyca to znacie juz winowajce :-( A wiek kostny jak wyglada u niego, robiliscie jzu to badanie?? p.s. jak mozesz to napisz jakie fT4 ma synek,a i normy dla wynikow TSH, ktore podawalas w 1 poscie (pisze o tym, bo sa rozne metody i normy i np. ja mam normy dla TSH do 6, a czasem i do 8,8mUl/L dla dzieci )
 
Ostatnia edycja:
reklama
Stopi-chodzimy do dr Staroszczyk i poki co nie narzekamy.kobieta do rzeczy i wydej sie ze wie co robi.jutro wizyta.dam znac po
i dzieki za zyczonka;)

I jak po wizycie??????????? daj znac???

p.s. Wy macie orzeczenie o niepelnosprawnosci.... ja sie caly czas wahalam... ale chyba zloze papiery, bo na plastrach do zaklejania ocza mozna zbankrutowac i te 150zl piechota nie chodzi.... trzeba wydrukowac ze strony formularz + lekarz musi jakies swoje orzeczenie napsiac tak??????
 
Ostatnia edycja:
Do góry