reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie w ciąży

W sumie trochę się nie znam na zasadach wypłacania zasiłku z kodem B, ale pamiętam jak mi babka z kadr tłumaczyła, że zasiłek jest obliczany do wypłaty na podstawie średniej z ostatnich 12 m-cy. U mnie wypłaca zasiłek pracodawca, ponieważ jest to duża firma. Do średniej z ostatnich 12 m-cy jest brana pod uwagę podstawa + premia, o ile od części premiowej były odprowadzane składki. A i dodatkowo przed pójściem na zasiłek liczone są jakoś miesiące ile minęło od ostatniego zwolnienia lekarskiego (nieważne wówczas czy z kodem B, czyli ciążowe, czy normalne 80%). To również ma wpływ na wysokość zasiłku.
Generalnie jestem na zasiłku (zwolnienie z kodem B) od czerwca 2020, umowę na etat na czas nieokreślony mam od 2018, ostatni raz na zwolnieniu byłam 5 m-cy przed obecnym zwolnieniem i otrzymuję zasiłek w wysokości wynagrodzenia takiego jakbym pracowała (podstawa+premia uznaniowa).
Co do ZUS PUE to warto się logować i sprawdzać nawet samą poprawność wystawionego przez lekarza zwolnienia. Czy dane są poprawne, czy okres jest poprawny, czy kod jest B a nie A :)
 
reklama
Prawdopodobnie ZUS dopłaci Tobie do tej kwoty. Pracowdaca płaci za 33 dni łącznie niezdolności do pracy w roku kalendarzowym - nie musi być ciągłości zwolnienia. U mnie było tak, że za pierwszy miesiąc zwolnienia dostałam wypłatę od pracodawcy za 8 dni(miałam wykorzystane 25 dni l4), a resztę dopłacil mi ZUS. Dostałam pieniądze przekazem pocztowym dwa dni po zakończeniu pierwszego zwolnienia.
 
Witam, pewnie był temat powielany wielokrotnie, ale nie znalazłam odpowiedzi. Od 11.01.2020 pracuje na pełen etat i mam na umowie 2600 brutto. Od 01.10.2020r. jestem na l4 z kodem B, dostałam wypłatę za miesiąc październik 1750 złotych, ale na karteczce mam napisane 1750+Zus. I teraz pytanie czy Zus jeszcze mi dopłaci czy to jest całkowita wypłata?
a byłaś w tym roku wcześniej na zwolnieniu chorobopwym?
 
Do góry