reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zakończenie umowy na zastepstwo pomocy

Dołączył(a)
17 Grudzień 2019
Postów
4
Witam, mam pytanie bo do ZUSU dodzwonić się nie mogę w pracy każą się dopytać w Zusie i nie mogę otrzymać z żadnej strony odpowiedzi bo nie wszystko rozumiem, byłam zatrudniona na umowę na zastępstwo do piątku 22.05.2020 termin porodu mam na 06.07.2020, jestem od marca na zwolnieniu i aktualne zwolnienie mam do 04.06.2020 i zostanie przedłużone. Do tej pory za zwolnienie pieniądze przesyłał pracodawca. Czy teraz ja powinnam złożyć jakiś wniosek do ZUS żeby dalej do dnia porodu mi kasę wyplacal czy wystarczy że pracodawca przesyła dokumenty ? I czy u ginekolog na kolejnym spotkaniu kiedy bedzie przedluzal zwolnienie muszę zgłosić ze już jestem bez umowy ? Czy po przedłużeniu zwolnienia muszę coś złożyć w ZUSIE proszę o łopatologiczne wytłumaczenie bo czytam i czytam różne fora i jedni piszą o jakimś wniosku z-53 inni że pracodawca przesyła coś do ZUS a jeszcze inni że pracodawca przesyła i pracownik też musi a ja już nie wiem co dotyczy mojego przypadku. Z góry dziękuję za pomoc 😊
 
reklama
Ja w swojej pierwszej ciąży miałam tak, że umowa kończyła mi się grudzień/styczeń a rodziłam w lipcu. Wiem, że na pewno jak mi się kończyła umowa byłam w 12tc. Umowa wtedy przeszła na umowę do dnia porodu. Pracowałam w firmie gdzie było 10 osób i na tamten moment mój pracodawca sam rozliczał się z ZUS-em i mi pieniądze za zwolnienie on przesyłał. W momencie kiedy urodziłam musiałam udać się do ZUS-u z papierami, że urodziłam, na pewno jakieś dokumenty wypełniałam i zasiłek macierzyński wypłacał mi przez rok już ZUS.
 
@Cate9326 Od bodajże 2016r. umowa zastępstwa jest traktowana jako umowa terminowa (na czas określony), ale §31 Kodeksu pracy doprecyzowuje, że zasada nie dotyczy umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Oznacza to, że umowa na zastępstwo, choć jest umową na czas określony, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.
W tym przypadku nie będziesz miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, ale będzie przysługiwać Ci świadczenie rodzinne, tzw. kosiniakowe.
A co do chorobowego - to poczytaj Link do: Strona główna - ZUS
ZUS nic nie będzie wypłacał, jeśli nie dostarczysz odpowiednich dokumentów - musisz złożyć druk ZAS-53.

PS. Zwolnienie lekarz powinien wystawiać dalej na "byłego" pracodawcę.
 
@Cate9326 Od bodajże 2016r. umowa zastępstwa jest traktowana jako umowa terminowa (na czas określony), ale §31 Kodeksu pracy doprecyzowuje, że zasada nie dotyczy umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Oznacza to, że umowa na zastępstwo, choć jest umową na czas określony, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.
W tym przypadku nie będziesz miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, ale będzie przysługiwać Ci świadczenie rodzinne, tzw. kosiniakowe.
A co do chorobowego - to poczytaj Link do: Strona główna - ZUS
ZUS nic nie będzie wypłacał, jeśli nie dostarczysz odpowiednich dokumentów - musisz złożyć druk ZAS-53.

PS. Zwolnienie lekarz powinien wystawiać dalej na "byłego" pracodawcę.
 
Do góry