reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zasiłek macierzyński, urlop wychowawczy

Czyli tak: podpisuje umowe o prace, składam wniosek o urlop wychowawczy... i jakie kolejne kroki powinien podjąć pracodawca i ja?
 
reklama
Witam! Mam dość osobliwe pytanie, jestem studentką więc urlop czy zasiłek wychowawczy mi nie przysługują gdyż nie pracuję regularnie, jedynie od czasu do czasu na umowę zlecenie. Ale znajoma zasugerowała mi dziś, że jeżeli zatrudnię się, chociażby miesiąc przed porodem, na umowie zlecenie i będę miała opłacone ubezpieczenie chorobowe to dostanę zasiłek macierzyński, możliwe że skoro rodzę w maju, to będzie mi on wypłacany przez rok. Nie wiem czy jest to zgodne z prawdą i czy jeśli znajdę pracodawcę, który zgodzi się mnie tak zatrudnić to będzie on musiał ponieść wysokie koszty z tytułu mojego zatrudnienia. Poza tym, jak w tym wypadku naliczona zostałaby wysokość tego świadczenia? Jedynie z 1 miesiąca zatrudnienia?
 
Jak wygląda temat macierzyńskiego przysługującego od czerwca? Czy od razu mogę zadeklarować roczny urlop i dostanę 80% czy najpierw muszę iść na pół roczny płatny 100% a we wrześniu go przedłużać i wtedy mieć płatne 60%. Nigdzie nie widzę info na ten temat ;/
 
"
Proponowane zmiany idą w kierunku wydłużenia urlopu macierzyńskiego do 12 miesięcy. Przez pierwsze 6 miesięcy, zasiłek macierzyński będzie wynosił 100 % dotychczasowego wynagrodzenia. Jeżeli rodzic zdecyduje się przedłużyć urlop macierzyński, za pozostały okres będzie otrzymywał już tylko 60% tego wynagrodzenia (przy czym, w wypadku, gdy zdecydujemy się przedłużyć urlop o okres krótszy niż kolejne 6 miesięcy, zasiłek macierzyński będzie zmniejszony proporcjonalnie do tego okresu).
Wynika to z założenia projektu rządowego, zgodnie z którym przy urlopie macierzyńskim przekraczającym okres 6 miesięcy, zasiłek macierzyński będzie wynosił 80% dotychczasowego wynagrodzenia za każdy miesiąc. Jeżeli zatem z góry zadeklarujemy, że chcemy skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego, świadczenie miesięczne będzie przez cały okres wynosiło 80%. Taką deklaracje trzeba będzie złożyć na 14 dni przed planowanym porodem.
Natomiast w sytuacji, gdy podejmujemy decyzję o przedłużeniu urlopu macierzyńskiego dopiero w trakcie urlopu podstawowego, za pierwsze 6 miesięcy otrzymujemy zasiłek w wysokości 100% dotychczasowego wynagrodzenia, stąd konieczność wyrównania tego w późniejszym okresie tak, aby na koniec wynosił on 80% za każdy miesiąc."
to jest info ze strony DŁUŻSZY URLOP MACIERZYŃSKI OD 1 WRZEŚNIA 2013 | WebMama.pl - portal społecznościowy dla mam - Porady, Akademia rodzica - Augmented reality
 
Witam! Mam dość osobliwe pytanie, jestem studentką więc urlop czy zasiłek wychowawczy mi nie przysługują gdyż nie pracuję regularnie, jedynie od czasu do czasu na umowę zlecenie. Ale znajoma zasugerowała mi dziś, że jeżeli zatrudnię się, chociażby miesiąc przed porodem, na umowie zlecenie i będę miała opłacone ubezpieczenie chorobowe to dostanę zasiłek macierzyński, możliwe że skoro rodzę w maju, to będzie mi on wypłacany przez rok. Nie wiem czy jest to zgodne z prawdą i czy jeśli znajdę pracodawcę, który zgodzi się mnie tak zatrudnić to będzie on musiał ponieść wysokie koszty z tytułu mojego zatrudnienia. Poza tym, jak w tym wypadku naliczona zostałaby wysokość tego świadczenia? Jedynie z 1 miesiąca zatrudnienia?

Prosze zapoznać sie z regulaminem forum. W szczególnosci pkt. 2
 
Jak wygląda temat macierzyńskiego przysługującego od czerwca? Czy od razu mogę zadeklarować roczny urlop i dostanę 80% czy najpierw muszę iść na pół roczny płatny 100% a we wrześniu go przedłużać i wtedy mieć płatne 60%. Nigdzie nie widzę info na ten temat ;/

Prosze zapoznać sie z regulaminem forum. W szczególnosci pkt. 2
 
pkt. 2 "Wszelkie sprawy dotyczące suwaczków, obrazków i zdjęć proszę poruszać w Dziale Testy lub odpowiednich założonych do tego celu wątkach. Posty dotyczące suwaczków i zdjęć umieszczane w działach i wątkach do tego nie wyznaczonych będą usuwane bez uprzedzenia."
???
 
Witam,

W marcu po urlopie macierzyńskim, wypoczynkowym chcę zacząć urlop wychowawczy... kiedy mogę składać dokumenty o zasiłek rodzinny i dodatek wychowawczy i czy to są te`same dokumenty co do jednorazowej zapomogi 1000 zł ale nie becikowe..
 
reklama
Witam,

W marcu po urlopie macierzyńskim, wypoczynkowym chcę zacząć urlop wychowawczy... kiedy mogę składać dokumenty o zasiłek rodzinny i dodatek wychowawczy i czy to są te`same dokumenty co do jednorazowej zapomogi 1000 zł ale nie becikowe..

Wniosek o zasiłek rodzinny moze Pani złożyć w kazdej chwili (od dnia urodzenia dziecka).
Zakres dokumentów zalezy od Pani stanu cywilnego, zatrudnienia itp.
Na stronach MOPS są szcze3gółowe informacje: np.
Co do dodatku do zasiłku (dla osób na urlopie wychowawczym), by go otrzymać musi Pani być na urlopie wychowawczym.
 
Ostatnia edycja:
Do góry