reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienie lekarskie / macierzyński

Milmo

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Kwiecień 2019
Postów
869
Cześć, chciałam Was zapytać o to wygląda sprawa ze zwolnieniem w ciąży i przechodzeniem na macierzyński. Czytałam, że lekarz wystawia L4 do planowanej daty porodu, a jeśli urodzi się po terminie? Czy z automatu dostaje macierzyński czy dopiero po złożeniu wniosku? Czytałam też, że mam 21 dni na złożenie wniosku. Czytam, czytam, ale nie ogarniam. Teraz jestem na lekarskim i po ciąży przysługuje mi macierzyński.
 
reklama
Mi lekarz wystawiał L4 do porodu a rodziłam dwa razy i to po terminie. Za piereszym razem było to 13 dni a za drugim 4 i nikt nie kazał mi wcześniej brać macierzyńskiego.
 
Mi teraz lekarz też wystawił zwolnienie do terminu porodu i powiedział, że jeżeli nie urodzę do tego czasu, to jeszcze na tydzień mi później wystawi.
 
Urlop macierzyński dostajesz od dnia porodu ale na samo złozenie wniosku jest 21 dni. Jak urodzisz to informujesz o tym fakcie pracodawcę a później składasz wniosek
 
reklama
reklama
Do dnia porodu dostajesz L4 (jak Ci lekarz wystawi L4 do jakiegos dnia a jeszcze nie urodzisz, to na Twoim miejscu po prostu bym podeszła do lekarza i poprosiła o przedłużenie).
Od dnia porodu dostaniesz macierzynski . Do kadr musisz wysłać wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego (pol roku) + o przyznanie urlopu rodzicielskiego (kolejne pół roku). Na obu wnioskach piszesz kiedy urlopy sie zaczynają i kiedy sie konczą (na necie sa kalkulatory które obliczają dokładne daty). Masz na to 21 dni i jak w tym czasie wyślesz oba te wnioski to dostaniesz 80% wypłaty przez caly rok, a jak nie wyślesz to dostaniesz 100% przez pół roku i 60% przez kolejne pół roku.
Poprawcie mnie jeśli coś pomieszałam, sama się w tym gubiłam ale wysłałam te wnioski tak jak napisałam wyżej i chyba jest ok :) autorko, jak masz wątpliwości to najlepiej zadzwoń do kadr
 
Do góry