reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienie nie dostarczono do pracodawcy

markizeta

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
26 Listopad 2010
Postów
49
Witam, mam pytanko
1/ od dziś tj. 2.03 jestem na zwolnieniu chorobowym, jednak byłam w pracy i nie zamierzam dostarczyć tego zwolnienia pracodawcy, po prostu zrezygnowałam z niego.
Czy oprócz tego blankietu które lekarz przekazuje do ZUS-u ja również mam dostarczyć pracodawcy? Czy po prostu wygląda to tak, że jeśli ja nie dostarczyłam swojemu pracodawcy to tak jakby tego zwolnienia nie było(skoro nie dotrze również do ZUS-u)?

2/ przy okazji zapytam- jak długo można "ciągnąć" zwolnienie wystawione po ustaniu stosunku pracy? (spisane w pierwszym miesiącu po ustaniu stosunku pracy)

Będę wdzięczna za odpowiedź
 
reklama
co to znaczy "zrezygnowałam z niego"?

Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć pracodawcy i on w małym zakładzie pracy do 20 pracowników wypłaca ci wynagrodzenie do 33 dnia choroby, a od 34 dnia świadczenie wypłaca zus. Jeżeli jest to zwolnienie ciążowe świadczenie jest wypłacane w 100% .
 
To, co Pani napisała akurat nijak ma się z tym o co pytałam.

"zrezygnowałam z niego" tzn. po prostu stwierdziłam że niepotrzebnie wzięłam je od lekarza i nie zamierzam go podać pracodawcy...

pytałam również o pkt.2

Proszę o odpowiedzi
 
Nie wiem czy ma Pani świadomość że jedna część takiego L 4 przekazywana jest do zusu przez lekarza.....nawet jeśli Pani pracodawcy takiego L4 nie dostarczy. ZUS kontroluje te zwolnienia, które są podstawą wypłaty zasiłku chorobowego.
 
Ostatnia edycja:
1/ od dziś tj. 2.03 jestem na zwolnieniu chorobowym, jednak byłam w pracy i nie zamierzam dostarczyć tego zwolnienia pracodawcy, po prostu zrezygnowałam z niego.
Czy oprócz tego blankietu które lekarz przekazuje do ZUS-u ja również mam dostarczyć pracodawcy? Czy po prostu wygląda to tak, że jeśli ja nie dostarczyłam swojemu pracodawcy to tak jakby tego zwolnienia nie było(skoro nie dotrze również do ZUS-u)?
Nie ma możliwości "zrezygnowania ze zwolnienia". Może Pani odmówić gdy lekarz zaproponuje zwolnienie, ale jeśli już jest wystawione nie ma Pani możliwości zmiany decyzji. Lekarz wysyła egzemplarz do ZUS.

2/ przy okazji zapytam- jak długo można "ciągnąć" zwolnienie wystawione po ustaniu stosunku pracy? (spisane w pierwszym miesiącu po ustaniu stosunku pracy)
Tyle ile trwa niezdolność do pracy (bez zmiany powodu niezdolności).

Będę wdzięczna za odpowiedź[/QUOTE]
 
reklama
Nie ma możliwości "zrezygnowania ze zwolnienia". Może Pani odmówić gdy lekarz zaproponuje zwolnienie, ale jeśli już jest wystawione nie ma Pani możliwości zmiany decyzji. Lekarz wysyła egzemplarz do ZUS.
Ale w praktyce jeśli pracownik przyjdzie do pracy i zwolnienia pracodawcy nie pokaże, to pracodawca nie wypłaci za ten okres chorobowego, tylko normalne wynagrodzenie, nie zgłosi nic do ZUS i tylko ZUS zostanie z niepotrzebnym nierozliczonym zwolnieniem... Nie słyszałam nigdy o sytuacji, żeby ZUS sam się upomniał o rozliczenie takiego zwolnienia przez płatnika (chyba, że sam jest płatnikiem).
 
Do góry