reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

reklama
W Oberösterreich, Salzburgu, Steiermarku Wiedniu i Tirolu jest obowiązek, ale lepiej mieć na wszelki wypadek nawet jak się mieszka gdzie incziej :)
 
Witam,
mam kilka pytan na ktore nie moge znalezc odpowiedzi, moze ktoras z Was miala podobny przypadek? :)
Po pierwsze pracuje w nocy i wiem ze jest prawnie zabroniona taka praca, jak jest z tym w praktyce? :)
Ponadto planuje rodzic w Polsce a nie w Austrii, czy Krankenkassa pokryje koszty?
Pozdrawiam :)
 
Jak urodzisz przypadkiem to pokryje, ale potem czeka Cie bieganina z papierami. Jak wyjdzie na jaw, że planowałaś rodzic dziecko za granicą i tam z nim będziesz przebywać, będą utrudnienia.

Ciężarne nie mogą robić nadgodzin i pracować po 20stej. Jest parę wyjątków np. w gastro, jeśli pracodawca dostanie pozwolenie z inspekcji pracy. Zależy gdzie pracujesz :)
 
Dziekuje bardzo za odpowiedz :)
Czyli jedynym rozwiazaniem jest porod w Polsce bez informowania urzedow tutaj? W PL kazda kobieta ma zapewniona opieke medyczna na okres ciazy i porodu.
Z dzieckiem juz tutaj nie mam zamiaru wracac jak i ciagnac zadnych profitow :)
 
Jak juz tu pracujesz to warto sie zastanowić czy nie lepiej jeszcze troche zostać. Jak ojciec dziecka tutaj pracuje i zostaje to przebrniecie przez formalnosci :) Jakby nie bylo kilkanaście tys. € piechota nie chodzi...
 
Cześć!
Z tym porodem planowym to nie taka prosta sprawa. Również chciałabym rodzić w Polsce . Z tego co się orientowałem konstytucyjnie w Polsce i my i dzieci jesteśmy objęte ubezpieczeniem, jeśli nie posiadamy żadnego innego ubezpieczenia na terenie UE. W innym przypadku musisz wnioskować formularzem S2 (dawniej E112) o pozwolenie na planowe leczenie w Pl.
Słyszałam, że po 37 tyg mając ubezpieczenie w Austrii nie powinnysmy już wyjeżdżać poza At. Potem podobno jest dużo problemów, aby ich przekonać, ze był to konieczny wyjazd podczas, którego nagle urodziłaś...
Ja będę korzystać z pomocy prawnika w kontaktach z GKK także jak się coś dowiem mogę Cię informować :)
Dzwoniłam do NFZtu i mówili, że właśnie pierwsza opcja to formularz S2, a jak się nie zgodzą to powrót do Polski, zrzeczenie się ubezpieczenia w At, wymeldowanie w At i zameldowanie w Pl i wtedy będzie obejmować Cię ubezpieczenie konstytucyjne w Polsce...
Ja jeszcze mam eCard zagwiazdkowany także u mnie może być więcej problemów, ale mam nadzieje, ze uda się to jakoś załatwić...
 
Hej mam pytanie.
Mąż zaczyna pracę w Austrii od czerwca, będę wtedy w 24 Tc.
Czy jemu będzie się coś należało za urodzenie się dziecka? Czy musi minąć jakiś określony czas żeby dostać cokolwiek?
Pozdrawiam
 
reklama
Do góry