reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Gratuluję zdrowego synka !

Przykro mi, że niepotrzebnie stresowałaś się wynikiem badania.
Test podwójny nie przekłamuje wyników - tylko wykazuje wyższe ryzyko u kobiet powyżej 30 rż. Co jest zgodne z danymi statystycznymi.
Czy lepiej zrobić test NIPT zamiast testu podwójnego ? Nie, ponieważ nie zawsze próbka nadaje się do badania, to nadal badanie niediagnostyczne a przede wszystkim DROGIE.
Współczuję stresów, ale to nie wina testu PAPPA jako takiego a nieumiejętnego przedstawienia jego wyniku i niezrozumienia istoty tego badania.

Oczywiście, że lepiej zrobić NIPT zamiast pappy, jest to badanie diagnostyczne, oczywiście ale o WIELE dokładniejsze i z naprawdę niemal brakiem ryzyka że test wyjdzie ok a dziecko okaże się chore na badane choroby. W połączeniu z dobrym USG mamy niemal 100% pewności - gdzie pappa + usg wychwyci tylko 95% chorych dzieci... 5 dzieci na 100 zostanie w ciąży niezdiagnozowanych - dla mnie to dużo.
 
reklama
Potrzebuje pomocy w interpretacji wyników.
Bhcg 12.06
Białko pappa 0,2795.
11,6 tyg. Ciąży, przezierność 2,40.
Czy to są bardzo złe wyniki? Ryzyko określone na 1:150. Nie dam rady przebrnąć całego wątku z maluszkiem przy nodze. ;)
 
Ale jakie były powody do wykonania? Czemu zalecali biopsje a nie amnio?
Na wizycie kontrolnej u lekarza prowadzącego NT wynosiło 10mm, w związku z tym zostałam skierowana na pilne prenatalne. Cztery dni poźniej wizyta, obrzęk się zwiększył, brak kości nosowej i nieprawidłowości z sercem. Lekarz wykonujący badanie omówił wszystko, zaproponował biopsje, wiec się zdecydowałam, żeby nie czekać do 15tc na amniopunkcję.
 
Ja wykluczyłam wadę amniopunkcją (przynajmniej trzy najpopularniejsze trisomie), ale moje dziecko ma nieprawidłowy kariotyp (translokacja). Miałam bardzo niskie białko PAPPA (0.2 MoM), wysokie ciśnienie od 29tc, niezbijalne lekami, złe przepływy, przez co urodziłam dziecko z wagą 1.25kg w 31 tygodniu. Już teraz wiem i przestrzegam wszystkich, nie wolno lekceważyć wyników biochemii.
Przepraszam jeśli można dopytać, co oznaczają niskie białka pappy i bhcg? :( To dla mnie bardzo ważne. Możesz rozwinąć? :(
 
reklama
Przepraszam jeśli można dopytać, co oznaczają niskie białka pappy i bhcg? :( To dla mnie bardzo ważne. Możesz rozwinąć? :(
Z reguly wysoka beta powyzej 2,5 mom i niskie pappa ponizej 0,5 mom zwieksza ryzyko ZD. U Ciebie oba parametry sa nisko. Niskie pappa moze wskazywac na pozniejsze problemy z lozyskiem, ze wzrastaniem plodu itp. Nie wiem co oznacza taka niska beta.
A na opisie wynikow nie masz opisanego ryzyka nadcisnienia itp?
 
Do góry