reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wychowawczy i żłobek

Dołączył(a)
8 Lipiec 2008
Postów
1
Proszeo pomoc mam trudna sytuacje i nie wiem co robicm. Przebywam na urlopie wychowawczym płatnym a po nowym roku moje dziecko dostanie sie do żłobka. Ja chcialabym dodatkowona pare godzin dorabiac. Jak wyglada sprawa z MOPsem. Czy w żłobku musze poinformowac o mojej sytuacji, ze na razie nie bede pracowac ze dziecko daje na czas adaptacyjny i czy musze powiadomic MOPS o żlobku i czy moga mi zabrac dodatek. proszeo informacje z gory dziekuje
 
reklama
Proszeo pomoc mam trudna sytuacje i nie wiem co robicm. Przebywam na urlopie wychowawczym płatnym a po nowym roku moje dziecko dostanie sie do żłobka. Ja chcialabym dodatkowona pare godzin dorabiac. Jak wyglada sprawa z MOPsem. Czy w żłobku musze poinformowac o mojej sytuacji, ze na razie nie bede pracowac ze dziecko daje na czas adaptacyjny i czy musze powiadomic MOPS o żlobku i czy moga mi zabrac dodatek. proszeo informacje z gory dziekuje

Oddanie dziecka do żłobka oznacza zaprzestanie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracownik powinien w takiej sytuacji zakończyć urlop wychowawczy.
Co to znaczy, ze oddaje Pani na czas adaptycyjny? Nie ma takiej możliwości. Przedszkola/złobki itp mogą zorganizować jeden lub kilka dni otwartych, ale jak dziecko jest przyjęte to po prostu jest przyjęte i zostaje pod opieką instytucji.
 
ja przy okazji dopytam o jeszcze jedną kwestię - mianowicie przebywanie na urlopie wychowawczym i jednocześnie posłanie dziecka do żlobka lub przedszkola - pisze Pani, że pracownik powinien przerwać wtedy wychowawczy - ale czy są na to konkretne przepisy na które można się powołać i co grozi pracownikowi jeżeli nie przerwie urlopu wychowawczego?
 
ja przy okazji dopytam o jeszcze jedną kwestię - mianowicie przebywanie na urlopie wychowawczym i jednocześnie posłanie dziecka do żlobka lub przedszkola - pisze Pani, że pracownik powinien przerwać wtedy wychowawczy - ale czy są na to konkretne przepisy na które można się powołać i co grozi pracownikowi jeżeli nie przerwie urlopu wychowawczego?

Podstawa prawna:Art. 186. § 1. kodeksu pracy - "Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem...".
Oddanie dziecka pod opiekę instytucji wyłącza sprawowanie osobistej opieki.
Pracownikowi moze grozić odpowiedzialnosć dyscyplinarna związana z poświadczeniem nieprawdy (we wniosku o urlop pracownik napisał: "w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem". W Polsce niestety jeszcze nie, ale w wielu innych krajach jest również odpowiedzialność za wyłudzenie świadczenia - z jednej strony Państwo finansuje urlop wychowawczy by rodzic mógł osobiscie opiekować się dzieckiem, z drugiej rodzic korzysta z dofinansowania do pobytu w placówce.
 
Do góry