reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenatalne - I trymest

Wykonujesz badania prenatalne I trymestru?


  • Wszystkich głosujących
    40
Crl
 

Załączniki

  • IMG_20180726_111151.jpg
    IMG_20180726_111151.jpg
    382,7 KB · Wyświetleń: 489
reklama
Wg wykresu mieścisz się w normach (CRL vs NT). Gorzej troche gdyby przyjął założenie tego 1 mm NT. Nie wiem, serio pierwszy raz sie z takim czyms spotykam, by lekarz po dlugosci nosa w 1 trymestrze wysyłał na badania inwazyjne. No chyba, ze mial ku temu jeszcze jakies przeslanki?

I co jest Twoj lekarz na liscie z certyfikatem FMF?

Jedyne sensowne wyjscie to skonsultowanie sie z innym doswiadczonym lekarzem - posiadajacym FMF. Pamietaj ze amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym, a śmiertelność wynosi 1:200, nie jest to duzo, ale zawsze... Hmm tym bardziej jesli chodzi tylko o nos.
 
@Megi86 widzę, że świetnie ogarniasz temat.
Chciałabym Ciebie zapytać o coś związanego z tematem.
9 sierpnia mam badania prenatalne I trymestru.
Zapisałam się na: "test zintegrowany według FMF (Fetal Medicine Foundation - badanie prenatalne I trymestr) - 11-13 tydzień ciąży" - czyli USG + krew.

Zastanawiam się jednak nad zmianą umuwionych badań. Myślę o wykonaniu tylko USG. Krew to tylko statystyka, boję się jej. Przy niezadowalającym wyniku USG mogę ewentualnie zrobić krew.
Proponowane USG prenatalne to:
- "USG położnicze przesiewowe zgodnie z PTG (USG genetyczne) - 11-14 tydzień ciąży" oraz
- "USG przesiewowe + raport FMF (bez biochemii) - 11-13 tydzień ciąży".
Czym mogą różnić się te dwa USG?
 
reklama
@Megi86 widzę, że świetnie ogarniasz temat.
Chciałabym Ciebie zapytać o coś związanego z tematem.
9 sierpnia mam badania prenatalne I trymestru.
Zapisałam się na: "test zintegrowany według FMF (Fetal Medicine Foundation - badanie prenatalne I trymestr) - 11-13 tydzień ciąży" - czyli USG + krew.

Zastanawiam się jednak nad zmianą umuwionych badań. Myślę o wykonaniu tylko USG. Krew to tylko statystyka, boję się jej. Przy niezadowalającym wyniku USG mogę ewentualnie zrobić krew.
Proponowane USG prenatalne to:
- "USG położnicze przesiewowe zgodnie z PTG (USG genetyczne) - 11-14 tydzień ciąży" oraz
- "USG przesiewowe + raport FMF (bez biochemii) - 11-13 tydzień ciąży".
Czym mogą różnić się te dwa USG?

Hej,
idz na test zintegrowany na, ktory wczesniej sie zapisalas - lepiej przeciez wiedziec niz nie wiedziec. Nikt pozniej nie bedzie zlecal pappa jakby USG wyszlo zle - moze by i jakis lekarz to zrobil, ale po co? Skoro na USG wyjda jakies nieprawidlowosci - naoczny dowod, to przeciez pappa by tego w magiczny sposob nie zmienilo - tylko by to potwierdzilo, wiec sie tego nie robi. Test pappa jest wlasnie po to gdy USG wyjdzie dobrze a nie zle (!)

Pozniej sa metody inwazyjne (ktore daja 100%) pewnosci, ew. badanie kariotypu (badanie z krwi).

Ja moge dodac tylko od siebie, ze wolalabym sie stresowac np tydzien niz cala ciaze. Ja mam 31 lat, ale ani przez chwile nie mialam watpliwosci czy robic test zintegrowany.

Kazda klinika ma swoje nazwy badan, ale PTG - Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, a FMF juz wiesz, wiec prawdopodobnie chodzi tu o certyfikat lekarza. Lepiej zatem z FMF.

Pozdrawiam :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry