reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciąża a umowa zlecenie

Dołączył(a)
15 Styczeń 2016
Postów
2
Witam przyszłe i obecne mamy,

to mój pierwszy temat więc proszę o wyrozumiałość.

Jestem z moim partnerem od 7 lat (ja mam 23, on 25) i zaczynam zastanawiać się nad założeniem własnej rodziny. Jednak najpierw chciałabym się do tego "przygotować".

Pracuje od 2 lat na umowę zlecenie. Umowa jest regularnie przedłużana dwa razy w roku (styczeń i czerwiec). Moja firma odprowadza składki na ZUS, dodatkowo opłacam ubezp. chorobowe.
Mój partner ma umowę o prace na czas określony (umowa przedł. co miesiąc).

Moje pytanie brzmi, jakby to wyglądało, gdybym zaszła w ciąże np w marcu. Do którego miesiąca mogłabym pracować, co w przypadku, gdyby firma postanowiła nie przedłużać mi umowy (w co wątpię, bo wyniki mam naprawdę dobre i mogę śmiało powiedzieć, że najlepsze na moim dziale). Rozumiem, że urlop macierzyński mi nie przysługuje, ale czy w przypadku, gdy nie jesteśmy małżeństwem, mogłabym uzyskać np. pomoc od Mopsu?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź!

Pozdrawiam.
 
reklama
A dlaczego uważasz, że macierzyński Tobie nie przysługuje? Będzie przysługiwał Tobie zasiłek macierzyński (nie mylić z urlopem), jeżeli masz opłacane chorobowe, ale to tylko wtedy gdy w dniu porodu będziesz miała podpisaną umowę. Ale czy na pewno Ci będą ją przedłużać?
Co do przedłużenia umowy - nie możesz przewidzieć jak będziesz czuła się w ciąży... I jak na to zareaguje pracodawca...
AAA i w trakcie zasiłku macierzyńskiego możesz mieć popisaną umowę zlecenie - i wówczas nie będą od niej odprowadzane składki (tylko nie pamiętam czy wszystkie) - jest to udogodnienie dla zleceniodawcy, bo jesteś dla niego mniejszym kosztem.
 
Dzięki, trochę mi rozjaśniłaś sytuację:)

W praktyce wygląda to tak, że przy umowie zlecenie, pracodawca może mi w każdym momencie podziękować, mimo ciąży?

Czyli w tej sytuacji najlepiej poszukać innej pracy z umową o pracę :p?
 
To zależy co masz wpisane w umowie - ale podejrzewam, że może rozwiązać w każdym momencie. Musiałabyś mieć w umowie zapisane, że ciąża jest tzw. ważnym powodem uniemożliwiającym rozwiązanie umowy (ale jeszcze nie spotkałam się w życiu, aby ktoś taki zapis miał).
Umowa zlecenie jest traktowana jako umowa cywilna i nie podlega pod Kodeks Pracy, dlatego dla tych umów nie jest przewidziana ochrona stosunku pracy dla kobiet w ciąży.

Pod tym względem lepiej mieć umowę o pracę. Tylko musisz pamiętać, że musisz mieć skończony 3 m-c ciąży przed końcem umowy (jeżeli masz ją podpisaną na czas określony).
 
Do góry