)
reklama
Forum BabyBoom.pl

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Myślisz o sobie, że jesteś złą matką? Czujesz się smutna, bezsilna, a może zyjesz w ciągłym strachu i obwinianiu siebie? Obejrzyj mądrą, szczerą rozmowę z jedną z babyboomowych mam na temat depresji poporodowej. Może odnajdziesz w niej siebie i pozwolisz sobie pomóc. A może znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy. Kliknij i zobacz
reklama

Czy moje dziecko jest gotowe do przedszkola?

Redakcja BB

Redakcja BB
Dołączył(a)
30 Styczeń 2014
Postów
44
Rozwiązania
0
Po czym poznać gotowość dziecka do pójścia do przedszkola? Jakie są czynniki które powinny być sygnałem że jeszcze nie pora? Które zachowania świadczą o tym, że dziecko sobie poradzi a nie tylko przetrwa?
 
reklama

Michał Kędzierski

Ekspert Babyboom.pl psycholog dziecięcy
Dołączył(a)
17 Październik 2017
Postów
28
Rozwiązania
0
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Większość jest dostatecznie dojrzała na przedszkole pomiędzy 3 a 4 rokiem życia. Na pewno musi być już po treningu czystości. Musi też radzić sobie w miarę dobrze z rozłąką z rodzicami. Zostanie pod opieką babci czy cioci nie powinno stanowić problemu. Powinno już posługiwać się sztućcami. Powino umieć się samodzielnie ubrać (może nie w 100%, ale w dużej mierze).
Jestem osobiście zwolennikiem tego, by nie zwlekać jakoś strasznie długo z posłaniem dziecka do przedszkola. Ma tam kontakt z rówieśnikami, poznaje świat, a jego układ odpornościowy zaczyna pracować na pełnych obrotach. Jest to środowisko, które stymuluje jego rozwój. Jeśli rodzic ma wątpliwości, można zawsze zrobić to "na próbę" i zacząć od krótszego pobytu w przedszkolu. Warto cały czas mieć rękę na pulsie, obserwować, co się dzieje. rozmawiac z opiekunkami z przedszkola i samym dzieckiem.
 
Dołączył(a)
1 Marzec 2018
Postów
12
Rozwiązania
0
Syn sąsiadki emocjonalnie był gotowy do przedszkola. Niestety jego układ odpnornościowy absolutnie nie. Dziecko, które wcześniej nawet kataru nie łapało, nagle było non-stop chore. Katar, kaszel, gorączka, pokrzywka, zapalenie płuc, oskrzeli. Dramat... Niestety i takie momenty trzeba przetrzymać :)
 

poczterdziestce

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
8 Grudzień 2016
Postów
31
Rozwiązania
0
Jestem mamą dwulatka. Właśnie zaczynam się rozglądać za przedszkolem. Pierwotnie myślałam, żeby wysłać synka do przedszkola, gdy skończy trzy lata. Odwiedziłam dwa przedszkola. W obu powiedziano mi, że dużo lepiej to zrobić wcześniej (~2,5lat), bo dzieci lepiej się adaptują, a pieluszki nie są problemem. W pierwszym przedszkolu nie był też problemem brak samodzielności w jedzeniu itp., "bo Panie pomagają w razie potrzeby, a dziecko obserwuje inne dzieci i szybko się uczy". W drugim chciano, żeby popracować nad samodzielnością, ale też rada, żeby zaczął od września.

Trochę mnie niepokoją choroby, ale z drugiej strony dziecko powinno się spotykać z innymi dziećmi. Więc chyba spróbujemy od września po parę godzin dziennie.
 
Dołączył(a)
28 Marzec 2018
Postów
10
Rozwiązania
0
To kwestia indywidualna, może warto zacząć chodzić z dzieckiem na spacery na plac zabaw i "wyczuć" jak dziecko reaguje na nowe osoby, rówieśników..
 
Dołączył(a)
12 Kwiecień 2018
Postów
3
Rozwiązania
0
Sama musisz zaobserwować jak dziecko zachowuje się wśród rówieśników, czy nie płacze gdy zostaje samo. Jeśli jest już w jakimś stopniu samodzielne i nie płacze gdy nie ma przy nim mamy to jest to dobry moment.
 
Dołączył(a)
13 Kwiecień 2018
Postów
3
Rozwiązania
0
Myślę , że wiek 3 lat u dziecka to najlepszy moment. Dzieci w tym wieku zazwyczaj to "Zosie samosie" i chcą mieć towarzystwo rówieśników :) najgorzej gdy dziecko nie zostawało nigdy z nikim innym niż rodzice, ale kiedyś trzeba "odciąć pępowine" .
 

elizavietka

Początkująca w BB
Dołączył(a)
20 Maj 2012
Postów
18
Rozwiązania
0
Ja zanim puściłam dziecko do przedszkola, to wychodziłam z nim do piaskownicy, żeby się zaczęło dzielić grabkami i tak dalej i jakoś obcować z innymi dziećmi i często jak musiałam coś załatwić, to zostawiałam w takim klubiku dziecięcym, gdzie się płaciło za godziny. Na początek właśnie tylko na chwilkę - godzinę, dwie.
 
Dołączył(a)
27 Marzec 2018
Postów
6
Miasto
Mszana Dolna
Rozwiązania
0
Bardzo ważnym i często pomijanym elementem jest też gotowość rodzica do wysłania dziecka do przedszkola. Często nieświadomie z powodu naszych własnych leków uniemizliwiamy poprawna adaptacje dziecka w przedszkolu. Warto się przyjrzeć temu jak dziecko na przedszkole przygotowujemy, co do niego mówimy i jak reagujemy podczas pożegnan z nim:)
 
reklama
Dołączył(a)
18 Czerwiec 2018
Postów
5
Rozwiązania
0
Kiedyś trzeba zacząć. Myślę, że żadne dziecko nie jest do tego samo z siebie gotowe. Trzeba je po prostu przygotować. Zaprowadzań najpierw na 2 lub 3 godziny i stopniowo wydłużać czas pobytu malucha w przedszkolu.
 

Nowe wątki

reklama

Konkursy i testy

Konkurs

"Ono jest całym moim światem" - konkurs z Cebuszką

Zgłoszenia przyjmujemy do 14/08/2019

Konkurs

Konkurs! Złóż życzenia Befado i wygraj świetne nagrody!

Zgłoszenia przyjmujemy do 01/09/2019

Konkurs

Back to school – konkurs z 5.10.15.

Zgłoszenia przyjmujemy do 30/08/2019

Nowe pytania

Do góry