reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy to będzie leworęczność?

mój ma 20 m-cy i jeszcze trudno stwierdzić czy prawo czy leworęczny :)
mąż w sumie by się ucieszył gdyby był leworęczny, bo jest zagorzałym pingpongistą i twierdzi że leworęcznego gracza ciężko ograć :-D marzenia tatusia ;-)
 
reklama
paletka zachowujesz sie jak bycie mankutem to jest koniec swiata. ja jestem mankutem i nic nikt ani ja z tego nie robie wiec w czym problem, wazne ze sie dobrze rozwija a ktora reka bedzie pisac to chyba nie takie wazne
 
A ja powiem tak: niech Bog, los, przeznaczenie- czy w co tam wierzysz- sprawi byś miała w życiu tylko takie obawy o dziecko. Ale bura Ci się Paletko należy: po pierwsze za niedouczenie- że tego teraz nie można stwierdzić i że leworęczni to normalni ludzie, choć czasem inteligentniejsi od praworęcznych( udowodnione naukowo)
A po drugie za czarnowidztwo z szukaniem problemów...a znasz to powiedzenie " nie wywołuj wilka z lasu". Obyśmy tylkie takie " kłopoty" z naszymi maluchami miały:tak:
amen
 
Jak zostało napisane na początku lewo- czy praworęczność kształtuje się znacznie później, poza tym za bardzo nie mamy na to wpływu. Nie powinno się absolutnie próbować dziecka przestawiać, bo to może skutkować np jąkaniem, tikami nerwowymi itp.
Sama pewnie byłabym leworęczna, bo mama opowiada, że rysowałam lewą ręką. Tata mnie na siłę uczył prawą, bo twierdził, że lewą ręką niewygodnie się pisze. Może i racja, ale efekt jest taki, że ja tylko piszę prawą - po prostu kwestia treningu, a całą resztę robię lewą i prawą nie umiem np myję zęby, czeszę się, robię makijaż, mieszam herbatę i szereg innych czynności. Z tego wniosek, że jest to chyba cecha genetyczna i nie ma sensu z tym walczyć.
Najczęściej potem takie osoby są oburęczne, co ma też swoje zalety, bo ja potrafię niektóre rzeczy robić jedną i drugą ręką np poslugiwać się nożyczkami, więc jak jedna się zmęczy to mogę drugą:-)
 
Ja nie twierdze, że leroręcznośc to cos złego, moja siostra i szwagier sa leworęczni mam duzo znajomych leworecznych i sa wspanialymi ludzmi. Chcialam poprostu wiedziec czy tak to sie zaczyna. Mnie i mojemu mezowi napewno to nie bedzie przeszkadzac i cieszymy:-):-):-):-)sie ze juz ladnie macha raczkami bo jest wczesniaczkiem.
 
To jeszcze za wcześnie aby określić czy dziecko będzie lewo czy praworęczne. Poczekaj spokojnie.

A jak dziecko podrośnie obserwuj i odpowiedź sobie na pytania: Którą ręką trzyma dziecko łyżkę podczas jedzenia?
Która ręką się czesze?
Która ręką zapina guziki, zamek?
Która ręką wykonuje większy ruch gdy klaszcze?
Którą ręką potrafi szybciej i rytmicznej wystukiwać rytm?
Którą ręka rzuca przedmiot?
Która ręką sprawniej chwyta rzucony mu przedmiot?
Która ręką sięga po przedmiot położony wysoko na półce?
Która ręką nosi ciężkie przedmioty?
Którą ręką chętniej pisze, rysuje?


I będziesz już wszystko wiedzieć :)
 
No właśnie. Mój Oluś zaczął niedawno pacać wszystko lewą i tylko lewą łapką. Preferuje przewracanie się na brzuszek ze swojego lewego boczku...

A najlepsze jest to że i ja i jego tatuś oboje jesteśmy leworęczni :D:D

Mańkuty górą hehe ;p
 
Tak naprawde to nie ma zanczenia czy dziecko bedzie lewo czy praworeczne.Najwazniejsze aby sie dobrze rozwijalo i bylo drowe.Niektorzy robia z tego wielka tragedie..........................a tak naprawde nie ma z czego.
Moj maz jest leworeczny i robi swietne fotki;-)
 
moja córcia ma niecałe 3 mce i też woli brać zabawki w lewą rączkę, spać na lewym boczku i co z tego? bycie mańkutem jest git :] wiem coś o tym bo sama jestem, no i moj mąż też więc pewnie córka też nią będzie. a ja się cieszę bo mańkuci są bardziej uzdolnieni plastycznie i wogole mają mase uzdolnień. :-)
 
reklama
W takim wieku nie mozna przesądzać o tym czy dziecko będzie leworęczne. I nie wolno w to ingerować, ponieważ można zakłócić rozwój mowy. A to dlatego, że lewa półkula mózgowa steruje prawą częścią ciała i na odwrót. Natomiast za rozwój mowy odpowiada głównie półkula lewa. Zmuszając dziecko do używania prawej ręki, stymuluje się lewą półkulę, co może prowadzić do zaburzeń naturalnego rozwoju mowy.
 
Do góry