reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Imie dla chlopca

Miałam nauczycielkę Marię, na którą wołali Majka ;)

Jak dla mnie, gorsza od zdrobnienia "Bronek" jest niewłaściwa odmiana imienia "Bruno" ;) i nie, nie przekonuje mnie, że prawie każdy mówi "Bruna" zamiast "Brunona", bo to takie też interpretacje jezykoznawcow się pojawiają. Jak świat światem, "Bruno" odmienia się jak "Hugo".
Ja własnie mialam chęć nazwać syna Hugo, ale po ogarnięciu tematu stwierdzilam, ze 90% ludzi bedzie zle odmieniac to imię. W dodatku no tak srednio mi sie podoba takie odmienione. Wiec autorko postu dobrze, ze chociaz 3 masz wybrane bo ja ani jednego😂
 
reklama
To ja już zgłupiałam 😳
Są dwie poprawne formy (zawsze tak było) - Bruno/Brunon, Otto/Otton właśnie z uwagi na tą odmianę - ale tylko jedna poprawna odmiana: Brunona Schultza, Ottona von Bismarcka/ Ottona III/Kunona von Lichtensteina itp.
Ostatnio pojawiła się moda na odmianę Bruna, ale nie jest ona zgodna z zasadami języka polskiego.
 
Ostatnia edycja:
Boże, dzięki ci. Myslalam, ze tylko mnie to doprowadza do gorączki 😂 jestem strasznie wrażliwa na odmianę germańskich imion i dostaje piany jak słyszę Otta czy Kuna na przykład 😂

Są dwie poprawne formy (zawsze tak było) - Bruno/Brunon, Otto/Otton właśnie z uwagi na tą odmianę - ale tylko jedna poprawna odmiana: Brunona Schultza, Ottona von Bismarcka/ Ottona III/Kunona von Lichtensteina itp.
Ostatnio pojawiła się moda na odmianę Bruna, ale nie jest ona zgodna z zasadami języka polskiego.
Kuna 😳 straszne 😂
Opowiadałam koleżance z branży, jak klientka miała do mnie pretensje, że zapisałam jej adres "...przy ulicy Hugona Kołłątaja.." tłumaczyłam kobiecie grzecznie, że dokładnie tak brzmi poprawna odmiana, a ona kazała wezwać moją szefową, bo ja nie jestem dla niej autorytetem. Szefowa niestety przeprosiła kobietę za MÓJ BŁĄD 🤦 widzę w oczach koleżanki brak zrozumienia - tłumaczę jej więc, że Hugo odmieniamy jak Hugon, Bruno jak Brunon... A ona do mnie na to: "mylisz się, ja mam syna Bruna i na pewno nie mówi się Brunona".
Meh. 😥
 
Kuna 😳 straszne 😂
Opowiadałam koleżance z branży, jak klientka miała do mnie pretensje, że zapisałam jej adres "...przy ulicy Hugona Kołłątaja.." tłumaczyłam kobiecie grzecznie, że dokładnie tak brzmi poprawna odmiana, a ona kazała wezwać moją szefową, bo ja nie jestem dla niej autorytetem. Szefowa niestety przeprosiła kobietę za MÓJ BŁĄD 🤦 widzę w oczach koleżanki brak zrozumienia - tłumaczę jej więc, że Hugo odmieniamy jak Hugon, Bruno jak Brunon... A ona do mnie na to: "mylisz się, ja mam syna Bruna i na pewno nie mówi się Brunona".
Meh. 😥
Wiesz, mi nie przeszkadza jeśli mamy odmieniają tak imiona swoich dzieci, ale jak już mi ktos próbuje mówić ze jest ulica Huga Kołłątaja to mi się ciśnienie podnosi 😂
 
Nie można napisać przy ulicy Hugo Kołłątaja?
Jak wypisywałam dyplomy w pracy, trafiło się nazwisko X Paw. Przecież nie napisze dla X Pawia 😅 poprawna forma to dla X Pawa, ale szefowa kazała napisać dla X Paw, żeby nie było problemów.
 
Nie można napisać przy ulicy Hugo Kołłątaja?
Jak wypisywałam dyplomy w pracy, trafiło się nazwisko X Paw. Przecież nie napisze dla X Pawia 😅 poprawna forma to dla X Pawa, ale szefowa kazała napisać dla X Paw, żeby nie było problemów.
Można, ale jest to błąd ortograficzny. I mnie na przykład razi w oczy i to bardzo ;)

Ja wypisując zaproszenia, odmieniałam normalnie nazwiska
 
reklama
Do góry