reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kolejna ciąża od razu po urlopie macierzyńskim

reklama
Na umowie zlecenie raczej pracodawcy nie opłacają składek chorobowych, bo to zlecenie, a nie umowa o pracę
Po to m.in. też zlecenie lubią, to dla nich mniejszy koszt
Po pierwsze nie pracodawca tylko zleceniodawca. A po drugie jeżeli zleceniobiorca złoży wniosek o objęcie go ubezpieczeniem chorobowym to on sam za nie płaci.
 
Załóżmy że zmienię umowę zlecenie i będą pobierane składki chorobowe przez 90 dni i pójdę na L4 w związku z ciążą....przez kolejne miesiące do porodu będzie mi wypłacane 100% wynagrodzenia. Po porodzie jednak już macierzyńskiego nie dostanę prawda ?
A na kiedy masz przewidywany termin porodu?
 
Załóżmy że zmienię umowę zlecenie i będą pobierane składki chorobowe przez 90 dni i pójdę na L4 w związku z ciążą....przez kolejne miesiące do porodu będzie mi wypłacane 100% wynagrodzenia. Po porodzie jednak już macierzyńskiego nie dostanę prawda ?
Najważniejsza kwestia jest taka,że teraz obecnie mając umowę zlecenie nie możesz nawet przystąpić do chorobowego bo masz opłacaną jedynie składkę zdrowotną. Jak skończy Ci się zasiłek macierzyński z ZUS to zleceniodawca będzie musiał zgłosić Cię do pełnych składek i na Twój wniosek do chorobowej. Pytanie czy będzie chciał to w goóle zrobić.
 
To ja Ci może podsumuję:

1. Pobierając zasiłek macierzyński podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym TYLKO z tytułu pobierania tego zasiłku.
2. W momencie kiedy skończysz go pobierać, zleceniodawca będzie zobowiązany do zgłoszenia Cię do ubezpieczeń społecznych i dopiero wówczas będziesz mogła przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
3. Możesz jednakże dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń społecznych z umowy zlecenia w dowolnym momencie, ale wydaje mi się, że do dobrowolnego chorobowego możesz przystąpić jedynie z tego ubezpieczenia, które jest OBOWIĄZKOWE - zatem moim zdaniem musisz czekać do końca pobierania zasiłku.
4. W związku z tym, że zasiłek pobierasz do końca czerwca, to nie będziesz miała 90 dni opłacania chorobowego (do końca sierpnia będą 2 miesiące), zatem jeśli nawet dostaniesz L4, to nie dostaniesz pieniędzy.
5. Macierzyński/rodzicielski nie będzie Ci przysługiwać (chyba że gdzieś się zatrudnisz).
 
To ja Ci może podsumuję:

1. Pobierając zasiłek macierzyński podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym TYLKO z tytułu pobierania tego zasiłku.
2. W momencie kiedy skończysz go pobierać, zleceniodawca będzie zobowiązany do zgłoszenia Cię do ubezpieczeń społecznych i dopiero wówczas będziesz mogła przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
3. Możesz jednakże dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń społecznych z umowy zlecenia w dowolnym momencie, ale wydaje mi się, że do dobrowolnego chorobowego możesz przystąpić jedynie z tego ubezpieczenia, które jest OBOWIĄZKOWE - zatem moim zdaniem musisz czekać do końca pobierania zasiłku.
4. W związku z tym, że zasiłek pobierasz do końca czerwca, to nie będziesz miała 90 dni opłacania chorobowego (do końca sierpnia będą 2 miesiące), zatem jeśli nawet dostaniesz L4, to nie dostaniesz pieniędzy.
5. Macierzyński/rodzicielski nie będzie Ci przysługiwać (chyba że gdzieś się zatrudnisz).
Czyli jeśli się nie zatrudnię gdzieś na miesiąc to nie należy mi się nic i jako kobieta w ciąży umieram z głodu bo nie mam środków do życia ....Polska! Dziękuję za wszystkie odpowiedzi
 
reklama
@Dag2023 Przede wszystkim - by pobierać wynagrodzenie lub zasiłek macierzyński musisz mieć tytuł do ubezpieczeń w dniu porodu. Także miesiąc tu raczej nic nie zmieni.
 
Do góry