reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Koniec umowy i l4 co robic

Madzik1984

Początkująca w BB
Dołączył(a)
25 Luty 2018
Postów
18
Mam problem 5 kwietnia kończy mi się umowa a jestem w 8 tygodniu ciąży. Jak to wygląda tu w Polsce co później zostanę bez środków do życia? Wytłumaczy mi któraś mama? Myślę iść na l4 ale czy wtedy nie zostanę bez kasy co mam robic[emoji848][emoji848][emoji44][emoji44]

Napisane na SM-G920F w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Rozwiązanie
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał bo nie będzie już pracownikiem.

Kosiniakowe należy się jeśli nie przysługuje zasiłek macierzyński. Czyli jeśli nie masz umowy, to dostajesz kosiniakowe. Jeśli masz umowę, to dostajesz zasiłek macierzyński. Po porodzie bez względu na wszystko nie zostaniesz bez pieniędzy.

Kosiniakowe przysługuje nawet jeśli przysługuje macierzyńskie. Jeśli następuje zbieżność zasiłków trzeba wybrać jeden. Jeśli macierzyńskie będzie niższe niż 1000, to z kosiniakowego będzie wyrównanie do miesięcznej kwoty tysiąca złotych.

Madzik1984 polecam wejść na stronę MOPS, bo to ta instytucja wypłaca wszelkie socjalne zasiłki i doczytaj sobie o wszelkich zasiłkach typu: rodzinne, 500+, dodatek z...
reklama
A to nie jest tak, że pracodawca nie ma prawa zwolnić kobiety w ciąży?! Tak mi się wydaje. Jeśli się mylę to przepraszam.
W tym wypadku nie ma mowy o zwolnieniu pracownicy w ciąży. Zwolnienie to rozwiązanie umowy, a tutaj umowa po prostu wygasa. Jest to zupełnie inna sytuacja. W tym przypadku też tak jak dziewczyny już napisały umowa z mocy prawa nie ulega przedłużeniu do dnia porodu bo przedłużeniu ulegają tylko umowy które wygasają po skończonym 3 miesiącu ciąży. Tutaj umowa kończy się wcześniej a więc tylko od dobrej woli pracodawcy zależy czy zechce ją przedłużyć czy nie.
 
Jeśli pójdziesz na l4, to do dnia porodu będziesz miała zasiłek chorobowy (o ile do tego dnia będziesz na l4), a potem zasiłek macierzyński. Jeśli nie pójdziesz na l4 a pracodawca nie przedłuży umowy - zostajesz z niczym, niestety...
 
Jeśli pójdziesz na l4, to do dnia porodu będziesz miała zasiłek chorobowy (o ile do tego dnia będziesz na l4), a potem zasiłek macierzyński. Jeśli nie pójdziesz na l4 a pracodawca nie przedłuży umowy - zostajesz z niczym, niestety...
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał bo nie będzie już pracownikiem.
 
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał bo nie będzie już pracownikiem.
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał bo nie będzie już pracownikiem.
Możliwe, że coś się zmieniło od mojego poprzedniego dziecka, ale w momencie, kiedy umowa jest przedłużana do dnia porodu, to też nie jest się pracownikiem, a zasiłek macierzyński przysługuje?
 
Możliwe, że coś się zmieniło od mojego poprzedniego dziecka, ale w momencie, kiedy umowa jest przedłużana do dnia porodu, to też nie jest się pracownikiem, a zasiłek macierzyński przysługuje?
Tak bo w momencie porodu nadal jesteś pracownikiem. Ale w przypadku gdy umowa kończy jest przed porodem to zasiłek macierzyński z ZUS nie przysługuje. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Tak było zawsze.
 
reklama
Do góry