reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Koniec umowy i l4 co robic

Madzik1984

Początkująca w BB
Dołączył(a)
25 Luty 2018
Postów
18
Mam problem 5 kwietnia kończy mi się umowa a jestem w 8 tygodniu ciąży. Jak to wygląda tu w Polsce co później zostanę bez środków do życia? Wytłumaczy mi któraś mama? Myślę iść na l4 ale czy wtedy nie zostanę bez kasy co mam robic[emoji848][emoji848][emoji44][emoji44]

Napisane na SM-G920F w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Rozwiązanie
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał bo nie będzie już pracownikiem.

Kosiniakowe należy się jeśli nie przysługuje zasiłek macierzyński. Czyli jeśli nie masz umowy, to dostajesz kosiniakowe. Jeśli masz umowę, to dostajesz zasiłek macierzyński. Po porodzie bez względu na wszystko nie zostaniesz bez pieniędzy.

Kosiniakowe przysługuje nawet jeśli przysługuje macierzyńskie. Jeśli następuje zbieżność zasiłków trzeba wybrać jeden. Jeśli macierzyńskie będzie niższe niż 1000, to z kosiniakowego będzie wyrównanie do miesięcznej kwoty tysiąca złotych.

Madzik1984 polecam wejść na stronę MOPS, bo to ta instytucja wypłaca wszelkie socjalne zasiłki i doczytaj sobie o wszelkich zasiłkach typu: rodzinne, 500+, dodatek z...
reklama
A kosiankowe będzie się należało?

Napisane na SM-G920F w aplikacji Forum BabyBoom
Kosiniakowe należy się jeśli nie przysługuje zasiłek macierzyński. Czyli jeśli nie masz umowy, to dostajesz kosiniakowe. Jeśli masz umowę, to dostajesz zasiłek macierzyński. Po porodzie bez względu na wszystko nie zostaniesz bez pieniędzy.

Napisane na LG-H340n w aplikacji Forum BabyBoom
 
Tak bo w momencie porodu nadal jesteś pracownikiem. Ale w przypadku gdy umowa kończy jest przed porodem to zasiłek macierzyński z ZUS nie przysługuje. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Tak było zawsze.
Ok, w takim razie przepraszam. W takim wypadku chyba dostaje się teraz 1000 zł przez rok, tak?
 
Ja zaszlam w ciążę w marcu , poszlam na l4 w kwietniu do grudnia mialam umowe i tak tez urodzil sie synek :-)
Caly czas do porodu bylam na 100%platnym l4 a potem jak umowa wygasla bralam macierzynskie 80%:-)
No ale ja jak zaszlam to jeszcze 9 mies umowy mialam.
 
reklama
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał bo nie będzie już pracownikiem.

Kosiniakowe należy się jeśli nie przysługuje zasiłek macierzyński. Czyli jeśli nie masz umowy, to dostajesz kosiniakowe. Jeśli masz umowę, to dostajesz zasiłek macierzyński. Po porodzie bez względu na wszystko nie zostaniesz bez pieniędzy.

Kosiniakowe przysługuje nawet jeśli przysługuje macierzyńskie. Jeśli następuje zbieżność zasiłków trzeba wybrać jeden. Jeśli macierzyńskie będzie niższe niż 1000, to z kosiniakowego będzie wyrównanie do miesięcznej kwoty tysiąca złotych.

Madzik1984 polecam wejść na stronę MOPS, bo to ta instytucja wypłaca wszelkie socjalne zasiłki i doczytaj sobie o wszelkich zasiłkach typu: rodzinne, 500+, dodatek z tytułu urodzenia dziecka, becikowe, świadczenie rodzicielskie. Reszty informacji udzieli Ci ZUS, który wypłaca zasiłek chorobowy za L4 oraz udzieli Ci info na temat sytuacji w jakiej teraz jesteś (mówię o typowym zasiłku macierzyńskim).
 
Rozwiązanie
Do góry