reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwiecień 2009

reklama
Niktosiaaa widziałam i jak dla mnie jest to rzecz zbędna:tak: Myślę, że za tą kasę można kupic dzieciątku coś ciekawszego:-)

Olcia witamy wśród nas:-):-)

Dziewczyny czy też macie to uczucie bulgotania w brzuchu????? Ja ma to na okrągło:szok: A czasami tak głośno, że wstyd do ludzi wyjsc:zawstydzona/y::-p
 
OLCIA75 witaj wsrod kwietniowek :-)

co do imion, mam nadzieje ze (dla odmiany) tym razem bedzie synek - Rafal, dziewczynka bedzie chyba bezimienna, bo jakos nie mozemy sie dogadac :-p

spokojnej nocki :-)
 
Niktosiaa ale śliczna ta tapeta:-) Ewekt końcowy na pewno będzie zaj....ty:tak:

Anetusia witaj:-):-)

Stjepa Rafałki to fajne chłopaki:tak: Wiem, bo mam jednego w domu ale w dorosłej wersji;-)
 
Cześć Kochane, już jesteśmy po badaniu. Lekarz zrobił mi usg dopochwowe na którym zobaczyliśmy pęcherzyk wielkości 11,7 mm a w nim dzidziuś 3 mm. Serduszka jeszcze nie udało się zobaczyć ani usłyszeć. Cudowne to było.

Ze względu na mój wiek 35 latek skończone miesiąc temu mamy zrobić badania prenatalne, właśnie szukam informacji na ten temat.

Następna wizyta u mojego gin. 4 października o 16.40.
 
Masz rację Niktosiaaaa, warto robić te badania, ja mam je bezpłatnie na szczęście ale gdyby nie były darmowe pewnie byśmy zapłacili żeby mieć pewność.
Mam prawie 2 miesiące czasu do namysłu czy zrobić te badania czy nie, mam mieć amniopunkcję to inwazyjna metoda badań prenatalnych i ryzyko poronienia po takim badaniu wynosi 1 %. Mimo wszystko wolę wiedzieć. Razem z moim M stwierdziliśmy że robimy.
 
reklama
t PAPP-A jest wykonywany pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży jako badanie przesiewowe głównie w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau u płodu. Składa się z oceny biochemicznych parametrów krwi matki i parametrów ultrasonograficznych płodu. Test PAPP-A jest odpowiedni dla pacjentek w każdym wieku, ponieważ około 70% dzieci z Zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia. W Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach europejskich test PAPP-A stanowi standard opieki dla każdej ciężarnej. Na podstawie jego wyniku wyodrębniona zostaje grupa kobiet ciężarnych, u których ryzyko zespołu Downa u płodu jest podwyższone, i tym kobietom proponowany jest test diagnostyczny - np. amniopunkcja, w wyniku której można rozpoznać chorobę płodu, lub ją wykluczyć. Kilkanaście lat temu, kiedy nie było takich badań, jak test PAPP-A amniopunkcję proponowano wszystkim kobietom, u których ryzyko wystąpienia zespołu Downa u płodu było podwyższone ze względu na ich wiek - zazwyczaj powyżej 35 roku życia. W chwili obecnej po wykonaniu testu PAPP-A u większości kobiet "starszych" okazuje się, że ryzyko choroby płodu jest na tyle niskie, że nie uzasadnia wykonania amniopunkcji. U kobiet poniżej 35 roku życia test umożliwia wykrycie płodów chorych, co dawniej było niemożliwe, ponieważ z założenia ryzyko choroby płodu był u nich zbyt niskie, aby proponować im niosący ryzyko zabieg amniopunkcji. Reasumując, obecnie decyzji o wykonaniu amniopunkcji, lub jej zaniechaniu nie musimy opierać jedynie na wieku kobiety ciężarnej - dzięki testowi PAPP-A można wykryć większość (około 90%) płodów chorych u kobiet bez uchwytnych objawów ryzyka choroby płodu i uniknąć amniopunkcji u wielu kobiet, dla których dawniej była ona jedynym źródłem informacji o stanie zdrowia płodu. Aktualnie test PAPP-A jest badaniem o najwyższej czułości wykrywania zespołu Downa. (czułość testu oznacza procent wykrytych płodów chorych - ogólna czułość testu PAPP-A wynosi ok. 90% - to znaczy, że wykrywanych jest 9 na 10 płodów chorych. Dla porównania ogólna czułość testu potrójnego wynosi ok. 60%).
 
Do góry