reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Likwidacja firmy i ciąża

Dołączył(a)
16 Październik 2012
Postów
2
Dzień dobry!
Jestem osobą zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Sytuacja firmy ( sp. z o.o. ) jest zła , nie rokuje na poprawę i być może będzie likwidowana. W związku z tym mam kilka pytań. Planuję zajść w ciążę, wiem ,że w przypadku likwidacji zakładu pracy ciężarną można zwolnić, wtedy po ustaniu zatrudnienia przysługuje jej z zus-u tzw zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego aż do dnia porodu, a potem zasiłek macierzyński. Mam pytania, na które w zus-ie nie mogę uzyskać rzetelnych informacji:aby otrzymać ten zasiłek czy istotna jest data zajścia w ciążę czy musi to nastąpić przed otrzymaniem wypowiedzenia, czy mogę zajść w ciąże już po otrzymaniu wypowiedzenia, byleby stosunek pracy nie wygasł? Druga wątpliwość nie wiem w jaki sposób pracodawca będzie chciał rozwiązać ze mną umowę o pracę, czy za wypowiedzeniem, czy też za porozumieniem stron, ale w obu przypadkach będzie podana informacja że ,,w powiązaniu z art. 41[1] par.1 K.p.(likwidacja pracodawcy)." Czy w drugim przypadku ( porozumienie ) taki zasiłek zus wypłaci? W art. 30 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest mowa ogólnie, że W przypadku, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.Proszę o pomoc i dziękuję!
 
reklama
Do góry