reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

umowa na zastępstwo, a ciąża - jakie rozwiązania?

Dołączył(a)
11 Wrzesień 2013
Postów
3
Witam serdecznie.


Bardzo proszę o pomoc i radę, co powinnam zrobić w mojej sytuacji.


Od ponad roku jestem zatrudniona w oparciu o umowę o pracę na zastępstwo, nie mam podanego końca trwania umowy, „nieoficjalnie” natomiast wiem, że do końca roku 2013.


Obecnie jestem w 4-5 tygodniu ciąży i zupełnie nie wiem, co powinnam zrobić i jakie świadczenia mi przysługują, martwię się o sprawy finansowe po porodzie.


Czy gdybym poszła za zwolnienie lekarskie, to będzie ono przysługiwać do dnia porodu czy do momentu powrotu zastępowanego pracownika na swoje stanowisko czyli do końca 2013 r.?


Co będzie po porodzie? Powinnam zgłosić się do ZUS czy Urzędu Pracy i zarejestrować jako bezrobotna?
Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński, roczny urlop macierzyński, wychowawczy czy nie będę miała wypłaconego żadnego świadczenia?


Czy moim obowiązkiem jest powiadomienie obecnego pracodawcy o tym, że jestem w ciąży i w jakim czasie?


Myślałam również nad zmianą pracy.


Czy gdybym podjęła teraz zatrudnienie w innym miejscu na podstawie umowy o pracę, ale już nie na zastępstwo, to należałby mi się zasiłek macierzyński, roczny urlop macierzyński i wychowawczy?


Jaka musiałaby to być umowa (na czas nieokreślony czy wystarczyłaby np. 3 m-ce na okres próbny)?


Czy podejmując nowe zatrudnienie musiałabym powiadomić pracodawcę o tym, że jestem w ciąży?


Czy w nowej pracy już po pierwszych 30 dniach mogłabym pójść na zwolnienie lekarskie i przysługiwałyby mi wszystkie świadczenia (zasiłek macierzyński, urlop macierzyński, urlop wychowawczy)? A może musiałabym przepracować u danego pracodawcy jakiś dany okres, żeby wszystkie świadczenia mi przysługiwały?


Bardzo proszę o odpowiedź i radę. Wiem, że zadałam bardzo wiele pytań, ale naprawdę nie wiem, co powinnam zrobić w mojej sytuacji i która instytucja mogłaby mi ewentualnie udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania, czy ZUS?


Pozdrawiam Panią serdecznie i z góry dziękuję.
aszk
 
reklama
Bardzo proszę o odpowiedź, moja sytuacja się trochę zmieniła. Ciąża okazała się bliźniacza więc zależy mi na czasie...

Pozdrawiam
 
Od ponad roku jestem zatrudniona w oparciu o umowę o pracę na zastępstwo, nie mam podanego końca trwania umowy, „nieoficjalnie” natomiast wiem, że do końca roku 2013.
Rozumiem, ze zakończenie umowy oznaczono na dzien powrotu pracownika, którego Pani zastępuje?


Obecnie jestem w 4-5 tygodniu ciąży i zupełnie nie wiem, co powinnam zrobić i jakie świadczenia mi przysługują, martwię się o sprawy finansowe po porodzie.
Umowa na zastępstwo wygasa z dniem wskazanym w umowie. Nie ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zatem jeśli poród nastąpi po wygaśnięciu umowy to nie przysługuje Pani zasilek macierzyński.


Czy gdybym poszła za zwolnienie lekarskie, to będzie ono przysługiwać do dnia porodu czy do momentu powrotu zastępowanego pracownika na swoje stanowisko czyli do końca 2013 r.?
Do dnia porodu pod warunkiem, ze po ustaniu zatrudnienia nie zmiani się powod zwolnienia lekarskiego tj. jesli będzie to kontunuacja choroby rozpoczętej w okresie zatrudnienia.


Co będzie po porodzie? Powinnam zgłosić się do ZUS czy Urzędu Pracy i zarejestrować jako bezrobotna?
Jeśli urodzi Pani po wygaśnięciu stosunku pracy to może Pani zgłosić się do UP i zarejestrować się jako bezrobotna. Nalezy jednak pamiętać, że bezrobotny to osoba bez pracy ale poszukująca pracy. Zatem nalezy sie liczyć z otrzymaniem oferty pracy.

Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński, roczny urlop macierzyński, wychowawczy czy nie będę miała wypłaconego żadnego świadczenia?
Urlop macierzyński to uprawnienie pracownikow, zatem nie przysługuje Pani (jelsi urodzi Pani po zakończeniu umowy). Zasiłek macierzyński nie przysługuje również, gdyż w dniu porodu nie będzie Pani zatrudniona.


Czy moim obowiązkiem jest powiadomienie obecnego pracodawcy o tym, że jestem w ciąży i w jakim czasie?
Nie ma takiego obowiązku.



Czy gdybym podjęła teraz zatrudnienie w innym miejscu na podstawie umowy o pracę, ale już nie na zastępstwo, to należałby mi się zasiłek macierzyński, roczny urlop macierzyński i wychowawczy?
To zalęzy od tego jaką umoę i na jaki okres podpisałaby Pani.


Jaka musiałaby to być umowa (na czas nieokreślony czy wystarczyłaby np. 3 m-ce na okres próbny)?
Wiele zaezy od zestawienia daty wygaśnięcia umowy na czas określony (w tym na okres próbny) i stanu zaawansowania ciaży.


Czy podejmując nowe zatrudnienie musiałabym powiadomić pracodawcę o tym, że jestem w ciąży?
Nie.
 
Dziękuję za odpowiedź.

Tak, zakończenie umowy oznaczono na dzień powrotu pracownika, którego zastępuję.


Mam możliwość zatrudnienia n/p umowy o pracę na czas określony (3 m-ce okresu próbnego) na początku listopada, będę wtedy w ok. 13-14 tyg. ciąży.
Czy w tym przypadku należałby mi się zasiłek macierzyński i urlop rodzicielski?
Nie wiem czy stosuję dobre określenia wszystkich zasiłków.
Dowiedziałam się, że po urodzeniu bliźniąt należy mi się 31 tygodni zasiłku macierzyńskiego, a potem mogę pójść na urlop rodzicielski, czy to prawda?
Całość okresu przebywania na zasiłkach będzie trwała ponad rok i będę mogła mieć wypłacane 80% wynagrodzenia? Czy to prawda?
Podobno warunkiem jest posiadanie pół roku opłacanych składek zdrowotnych, ale czy to u jednego pracodawcy czy będzie się liczył też okres zatrudnienia na umowę na zastępstwo?


Czy w nowej pracy już po pierwszych 30 dniach mogłabym pójść na zwolnienie lekarskie i przysługiwałyby mi wszystkie świadczenia (zasiłek macierzyński, urlop rodzicielski)? A może musiałabym przepracować u danego pracodawcy jakiś dany okres, żeby wszystkie świadczenia mi przysługiwały?

Dziękuję.
 
Mam możliwość zatrudnienia n/p umowy o pracę na czas określony (3 m-ce okresu próbnego) na początku listopada, będę wtedy w ok. 13-14 tyg. ciąży.
Czy w tym przypadku należałby mi się zasiłek macierzyński i urlop rodzicielski?
Zapewne tak.

Nie wiem czy stosuję dobre określenia wszystkich zasiłków.
Dowiedziałam się, że po urodzeniu bliźniąt należy mi się 31 tygodni zasiłku macierzyńskiego, a potem mogę pójść na urlop rodzicielski, czy to prawda?
Tak.
Całość okresu przebywania na zasiłkach będzie trwała ponad rok i będę mogła mieć wypłacane 80% wynagrodzenia? Czy to prawda?
Tak.
Podobno warunkiem jest posiadanie pół roku opłacanych składek zdrowotnych, ale czy to u jednego pracodawcy czy będzie się liczył też okres zatrudnienia na umowę na zastępstwo?
Nie ma takiego wymogu.


Czy w nowej pracy już po pierwszych 30 dniach mogłabym pójść na zwolnienie lekarskie i przysługiwałyby mi wszystkie świadczenia (zasiłek macierzyński, urlop rodzicielski)?
To zalezy od tego jaka byłaby przerwa pomiedzy zatrudnieniami.
 
Do góry