reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lutówki gotują

No wiec zdam Wam relację z sobotniego lepienia pierogów....Zaczęłam ok 12 i skończyłam sporo po 16...a pierogów raptem 60 wyszło:/ brak wprawy:) Ciasto zrobiłam z poleconego przepisu Edyty, tylko zrobiłam go więcej i może dlatego nie wyszło oszałamiające...Po ugotowaniu niestety ciasto było troche twardawe, smaczne ale hmm jadłam lepsze, wiec sie lekko podłamałam swoimi zdolnościami:) Mąż próbował mi udowodnić, ze lepszych nie jadł...ale przekonać sie nie dałam...Po chwili załamania stwiedziłam, że trzeba je podsmażyć z cebulką i skwarkami może beda lepsze i faktycznie takie prosto z patelni naprawdę były smaczne:) Co do farszu, to dałam chyba trochę za dużo twarogu, próbując farsz ciągle mi sie wydawało za mało, ale jednak po ugotowaniu troszke sie zmieniło i chyba mogło jednak być więcej ziemniaków:) Ale pierwsze koty za płoty mimo lekkiego podłamania wyszłam z dołka:-) i za jakiś czas zrobię podejście do ciasta bez jajek z ciepłą wodą i potem jeszcze do tego z mąki i kefiru może znajdę swój idealny przepis;)
 
reklama
Paluszek ja takie pierogi robiłam klasycznie wg lwowskiego przepisu mojej babci - farsz to ugotowane ziemniaki doprawione solą, pieprzem i podsmażoną cebulką :-) pierogi nauczyłam się dopiero niedawno robić :) dodaję jedno jajko. Proporcje zachowywałam z jakiegosprzepisu, bo nie radzę sobie z takim "dodaj na oko", ale jak chlusnęłam za dużo wody, to potem musiał mi Mój dosypywać mąki, żeby nie było ciasto ciapowate. Dość długo też je zagniatałam. No pierwszym razem też nie był to ideał pierogów babci :-D ale żebyś wiedziała, jaka byłam z siebie dumna, że wogóle mi wyszły jakiekolwiek pierogi :-D
 
Szpinak z cieciorką


  • 1/2 szklanki suchych ziaren cieciorki
  • 1 opakowanie mrożonego szpinaku (lub 1/2 kg surowego)
  • 1 cebula
  • kilka goździków
  • oliwa z oliwek
  • gałka muszkatołowa
  • sól
Dzień wcześniej zalać cieciorkę wodą, przez noc zrobi się jej praktycznie dwa razy więcej. Wypłukać ja i ugotować w świeżej wodzie, do gotowania dodać cebulę i kilka goździków (goździki wbić w cebulę). Tak ugotowana cieciorka wspaniale pachnie. Cieciorkę solimy pod koniec gotowania.

Szpinak rozmrozić. Jeśli jest świeży, to pokroić w drobne kawałki, rzecz gustu ja wolę szpinak w dużych kawałkach, więc kroiłam liście tak na pół mniej więcej. Podsmażamy na kilku łyżkach oliwy, trochę posolić. Potem dodajemy do szpinaku ugotowaną cieciorkę, trochę świeżo gałki muszkatołowej (można dodać już taką kupiona zmieloną od razu, jednak świeża ma ten specyficzny aromat).

  • Opcjonalnie (tzn. jak mi się przepis pomylił i nie dałam cebuli do cieciorki) kroiłam cebulę w kosteczkę, tak bardzo drobno, zostawała już ze szpinakiem. Znaczy podsmażana była ze szpinakiem.
Wszystko mieszamy ze sobą, jeszcze chwilę podgrzewamy i gotowe. można stosowac jako dodatek do ryżu lub kaszy.

UWAGA! Nie lubię czosnku i go nie używam! Ale :-) podobno normalni ludzie (tak Mój twierdzi, ale go nie słucham) jedzą czosnek. Tak więc przy podsmażaniu szpinaku dodajemy rozgnieciony ząbek czosnku :-D
 
Wedle życzenia :-)

Szybka i smaczna sałatka dla łasuchów :p

Sałatka GYROS

składniki:
- 2 piersi z kurczaka(podwójne)
- 3 cebule
- przyprawa "do gyrosa"
- ogórki kiszone (mały słoik, bądź takie w folii)
- keczup
- majonez
- puszka czerwonej fasoli
- puszka kukurydzy
- kapusta pekińska

Przygotowanie:

Pierś pokroić w kostkę, nasmarować przyprawą "do gyrosa" i zostawić na min godzinę (ja zostawiłam na całą noc), następnie obsmażyć, 3 cebule i ogórki pokroić w kostkę, przykryć wszystko keczupem. Dodać czerwoną fasolę, kukurydzę, przykryć majonezem grubszą warstwą. Poszatkować kapustę i położyć na wierzch.

Oryginalnie nie miesza się tylko bierze warstwami od spodu. Ja wszystko mieszam :-)

Smacznego ;-)
 
Edyta robiłam z Twojego bloga cepeliny gołaczewskie oraz ciasto murzynek z szarlotką,mąż był zachwycony.Następnym razem mam zamiar zrobić polecane już ciasto czekoladowe z colą.
 
kiedyś na wątku głównym pisałam o schabie i prosiłyście o przepis, w końcu się zebrałam, więc dodaję !!

GOTOWANY SCHAB:
zalewa do mięsa:
-2 l wody,
-1/3 szkl. soli,
- 2 łyżki majonezu,
- listek laurowy,
- ziele angielskie,
- 5 ząbków czosnku,
- 1/2 łyżeczki pieprzu mielonego,
- 1/2 łyżeczki pieprzu w ziarenkach,
- 1 łyżka cukru

Ta ilość zalewy jest na duży kawałek schabu, ale tak na kilogramowy kawałek schabu to wystarczy zrobić zalewy z połowy porcji!

Składniki zaley zagotować. Wystudzić. Włożyć opłukane, nie moczone mięso(po co mięso ma się "opijać"wodą, jak lepiej, żeby wsiąknął zalewę!) i od zagotowania liczyć 5-10 min (w zależności od wielkości schabu). JA robię tak, że po zagotowaniu liczę 5 min, potem obracam na drugą stronę i gotuję kolejne 5 min. Wyłączyć ogień. Zostawić w zalewie na 12h. pod przykryciem. Po tych 12h jeszcze raz zagotować. Wyjąć z zalewy. Trzymać pod folią aluminiową, żeby nie obeschło. Jak wystygnie można jeść.
Ja jem pokrojony jak wędlina, na chleb, z kapustą pekińską, ogórkiem konserwowym i majonezem :) Pychotka.
Można też jeść na obiad, jak jest spory kawałek schabu, podzielić na porcje, ułożyć na blaszce, wsadzić do rozgrzanego piekarnika żeby się ugrzało i sztuka mięsa do ziemniaczków na obiad jest jak znalazł-moja mama tak robi i też cieszy się powodzeniem :)

Przepis PROSTY ŁATWY i MAŁO CZASOCHŁONNY:-)
Poleca Kasia Ch;-)

SMACZNEGO!!!
 
Sałatka śledziowa


Składniki:​

  • 50 dag śledzi matjasów ( albo innych słonych)
  • 70 dag ziemniaków + ¾ łyżki soli
  • 30 dag ogórków kiszonych
  • 1 cebula (8 dag)
  • pieprz czarny mielony do smaku

Wykonanie:​
Matjasy myjemy i kroimi w drobną kosteczkę.

Ziemniaki myjemy szczoteczką i gotujemy w mundurkach w wodzie z dodatkiem ¾ łyżki soli.

Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę.
Ogórki obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach bądź kroimy w kostkę ( ja kroję)




Ostudzone ziemniaki obieramy z łupiny i kroimy w kostkę. Wszystkie przygotowane składniki mieszamy.
Dosmakowujemy pieprzem i ewentualnie solą chociaż według mnie sól jest zbędna bo śledzie są słone. Odstawiamy w chłodne miejsce na 2 godz. przed podaniem.

Proporcje są podane orientacyjnie, ja robię ewidentnie na "OKO"

Jeśli ktoś lubi śledzie na prawdę polecam, szybko i smacznie:-)

 
reklama
a ja dzis na oboadek robie gołabki kupilam piekna wloska kapuste i biore sie do roboty puzniej napisze jak wyszlo a wy co dzis pichcicie kobitki?:)
 
Do góry