reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Witam ,
Kochane prosze powiedzcie mi jak tu jest z tymi położonymi? Chodzi mi o wizyty w domu po porodzie. Dostałam informację że trzeba sobie samemu znaleźć jakąś położna. moje pytanie jest czy wizyty są naprawde za darmo czy jak mi to jedna położna powiedziała że ja płacę 20 % A resztę ubezpieczenie pokrywa .
Ktoś coś wie? 😊🤔
 
reklama
Witam ,
Kochane prosze powiedzcie mi jak tu jest z tymi położonymi? Chodzi mi o wizyty w domu po porodzie. Dostałam informację że trzeba sobie samemu znaleźć jakąś położna. moje pytanie jest czy wizyty są naprawde za darmo czy jak mi to jedna położna powiedziała że ja płacę 20 % A resztę ubezpieczenie pokrywa .
Ktoś coś wie? [emoji4][emoji848]

Dokladnie tak sama musisz znaleźć sobie położna i wizyty po porodzie placisz sama i później gkk zwraca Ci 80% jeśli wybierzesz wahlhebemama, na kase ciężko znaleźć bo jest mało i mają terminy zarezerwowane już
 
Aha . Dziękuję bardzo . A czy możesz mi jakąś polecić? [emoji4]
Ja mam wahlhebemama jej trzeba zapłacić coś ok. 80 e. I to jest Mirjam Holzer ja jestem bardzo zadowolona można do niej zadzwonić w razie pytań ja jeszcze nie korzystałam ale jest taka opcja i pomocna na wszystko odpowie dokładnie wytłumaczy, doradzi [emoji6],
 
@Nieckulae
Po porodzie meldezettel i namesegebung (nie wiem czy to dobrze napisałam) dostajesz w szpitalu i może mąż od razu zanieść do budynku na przeciwko tam przyjmują wnioski, jak jesteście malzenstwem to potrzebujesz akt małżeństwa prawdopodobnie przetlumaczony, tu dokladnie nie wiem bo my nie mamy ślubu i potrzebowaliśmy nasze akty urodzenia i paszporty/ dowody.


Jak zalatwimy paszport to napisze co do paszportu jest potrzebne.

Nam na miejscu zostało jeszcze do załatwienia anmeldebescheinigung [emoji25], ale najpierw czekamy na e-card,
 
Do wyrobienia Anmelde potrzebny będzie paszport, może się uda trafić na urzędnika, który przypmknie oko, ale stanie w kolejce może się okazać bez sensu...bo trzeba będzie przyjść jeszcze raz.
Do paszportu potrzebni są oboje rodzice, termin w konsulacie, zdjęcie, wniosek na miejscu, tokumenty rodziców i miedzynarodowy akt urodzenia dziecka.
Odebrać paszport może już jeden rodzic.
Dodajcie szpitale w których rodzicie, bo w nie w każdym jest opcja wyrobienia papierów odrazu ;)
 
Dziewczyny jak wyglada teraz sytuacja w At?
Maz zlozyl papiery do przedszkola i dziecko wstepnie sie dostalo. Jednak ma sie zglosic na rozmowe z moim paszportem.
Czego taka rozmowa sie tyczy?
Czy przedszkola dzialaja normalnie?
W planach mialam jechac na jesien z dzieckiem.
Teraz nie wiem co zrobic, jak jest tam z praca. Czy dalej latwo ja znalezc dla osoby, ktora dopiero bedzie sie uczyc jezyka?
 
Jakie przedszkole? Panstwowe? Prywatne? w ktorym Landzie? Na ogol na pierwszej rozmowie sa ogolne info, jakie kapcie trzeba do przedszkola, jaka posciel i takie tam pierdoly, czy ewentualnie podpisanie jakies umowy, wplata zaliczki itd. Zalezy od przedszkola....
 
Państwowe, okolice Linz.
Tylko czy jeśli przyjadę zarejestruję się jako bezrobotna, to czy jako matka bez pracy mogą cofnąć przedszkole?
Czy przy całej tej sytuacji jak były zamknięte przedszkola trzeba było uiszczać jakieś opłaty?
 
reklama
Tez zalezy od przedszkola, nam np. zwracali jakas czesc za jedzenie jesli dziecka nie bylo, ale za opieke normalnie sie placilo. Nie wiem jak w panstwowych, bomy w Wiedniu i mamy prywatne. Jesli nie pracujesz to przedszkole bedzie pewnie tak jak w innych Landach do 12.00/13.00 moglo zostac. Niedlugo przeprowadzamy sie do NÖ i tam np. bedziemy placic za jedzenie 3.50 dziennie plus oplata za materialy do nauki. Do 13.00 przedszkole jest za free, potem juz jest kolejna doplata- to bedzie panstwowe - prywatnych w okolicy nie udalo mi sie znalesc w ogole. Do tego bedzie trzeba samem robic Jause na przed i po poludniu. W przedszkolu bedzie tylko obiad, reszte trzeba samemu :/
My mielismy miec spotkanie ale zostalo odwolane ze wzgledu na COVID-19 i wszystkie papiery do wypelnienia i informacje przyszly poczta 3 dni temu. Mielismy zaczac w polowie wrzesnia, ale przesuniemy na pazdziernik. Aaa i adaptacje przynajmniej w tym naszym nowym Panstwowym sa niemilosiernie krotkie. W obecnym cala adaptacja okolo 6 tygodni mogla nawet trwac, a tam bedzie tylko 2, w tym tylko jeden dzien z rodzicem w sali :/
Zeby zarejstrowac sie w AMS musisz miec opieke do dziecka i byc do dyspozycji conajmniej 20h w tygodniu, chyba ze dziecko bardzo malutkie to 16h. Inaczej nie zarejestruja. Jak podejmiesz prace to przedszkole Ci wydluza.
 
Do góry